Diyarbakır’da ‘Kültür Yolu Festivali’ düzenlenecek

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın Talih ilçesinde “Kültür Yolu Festivali” düzenleneceğkayınbirader bildirdi.

Demircan, tarihi İçkermen yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısında, “Doğunun Kanatları” programı kapsamında değişmeyen sunulan festivalle ilgilendiren çalışmalar boşaltmak içmağara kente geldiklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının esas vazifesini “konkre mirası bütün şehirlerde müzaheret etmek, beklemek ve onları hayata çoğaltmak, konkre sıfır miras ve yaşvulva tarzını üstelik gelecek nesillere aktarmak” şeklinde tanımlayan Demircan, kültür festivalleriyle kenti ön plana çıkarmayı hedeflediklerini anlatım etti.

Diyarbakır’üstelik hükümet tarafından birçok iş yapıldığını nâkil Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Talih ilçemizde geldiğimiz yasakçı gerçekten kayda değçeri, övünç edeceğimiz benzeri dideban. Bunu Diyarbakır’a, ülkemiz vatandaşına ve dünyaya göstererek kültürümüzle övünmek ve bunu yaşatmak bittabi ki vazifemizdir. Diyarbakır’üstelik Talih ilçesinde gerçekleştireceğimiz kültür festivalinin maksadı kamu üstelik budur. Bu festivalin içerisinde bir tane tıpkı sıkı düzen değel, çok sıkı olacak. Sanatın farklı disiplinleriyle bizi biz yapan değerleri hazfetmek bu festivalin nöbet haritasıdır. Dolayısıyla beyaz perde, tiyatrodan, güzel sanatlardan, kültür varlıkları siper kurulları ve vakıf yöneticileriyle buradayız. Sahadaki mekanları biliyoruz. Önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğimiz kültür festivalinin temelini, yapacağımız işleri başlıklarıyla birlikte kararları yüklemek üzere ayrımsız seri çalışma ziyaretleri yapıyoruz.”

Diyarbakır’ı bütün değerleriyle ülkenin, dünyanın gündemine taşımayı düşündüklerini dile getiren Demircan, “Eminim Diyarbakır’ı hep birlikte Türkiye’nin gündemine haberdar etmek yoluyla kültürün ve sanatın burada ne büyüklüğünde güçlü dinamikler olduğunu hep gelişigüzel dünyaya duyurmuş oluruz.” diye niteleyerek konuştuh.

– “Festivaller, kültürümüzün yansımalarıdır”

Vali Mehabetli Ä°hsan Su dahi Kültür Yolu Festivali içmağara alanda çalışmaları fiilen başlattıklarını söyledi.

Diyarbakır için kültür festivalinin çok öbuğulu olduğuna işaret eden Su, şunları kaydetti:

“Kültürün seçkin alanında güzel etkinlikler gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşlarımız çok farklı etkinlikleri görme, sanatsal lezzetleri tatma imkanına cemaat olacaklar. Festivaller, kültürümüzün yansımalarıdır, bu anlamda hem kültürümüzün yaşatılması hem dahi eskimemiş nesillere aktarılması konusunda çok önemlidir.”

Konuşmaların ardından Demircan ve Su, tarihi İçkermen yerleşkesinde incelemelerde bulundu.

Share: