Diyanet, 5100 personel alımında kesif sorulan soruları cevapladı

Diyanet İşleri Başkanlığı 5100 personel alımı üzere sunma çok sorulan 14 soru ve cevabını yayımladı.

Din İşleri Başkanlığı 5100 personel alımı amacıyla sunma haddinden fazla sorulan 14 istifham ve cevabını yayımladı.

2020 Yılı 4-B Sözlesmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Alımı Sınavı Müracaat ve Güncelleme İşlemlerine İlişkin Duyuru

2020 Kontratlı Personel Alımına (KKÖ, İH ve MK) başvurularını onaylayan/onaylatan adayların başvuru bilgilerinde farklılık ve tashih yapabilmelerini icat etmek için referans ekranında güncelleme yapabilmelerine imkan sağlanmıştır.

Bu kapsamda;

Öğrenim bilgileri bütün üzerinden çekilebilen adaylar, başvuruları bilgilerinde yaptıkları mübayenet ve düzeltmeleri kendileri kaydedebileceklerdir. Bu adaylar, başvurularını onaylatmak üzere müftülüklere gitmeyeceklerdir.

Henüz ilk referans yapan ve müftülüklerde onaylatma işlemini gerçekleştiren adaylar, öğrenim ve hafızlık bilgileri dışındaki güncellemelerini kendileri yapabileceklerdir. Müftülüklerde onaylattıkları tahsil bilgilerinden farklı ve herkes üzerinden çekilemeyen bire bir tahsil yahut ilk defa hafızlık bildirme etmeleri yerinde, başvurularını müftülüklerde onaylatarak güncelleyebileceklerdir.

Sınava daha hiç başvuru yapmamış yahut onaylatma işlemi yapmamış adaylardan tahsil bilgileri dizge üzerinden çekilemeyen veya hafızlık beyan fail adaylar referans onaylatma işlemlerini müftülükler aracılığı ile yaptırmaya devam edeceklerdir.

Adayların başvuru ve güncelleme işlemlerini 27/10/2020 tarihine büyüklüğünde tamamlamaları gerekmektedir. Bu konudaki dikkat borcu adaylara aittir.

2020 Yılı 4-B Sözlesmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Alımı Sınavı Sık Sık Sorulan Sorular

Soru 1. Hangi gruba müracaat eden adaylar, başvurularını yer yahut ilçe müftülüklerinden onaylatmak zorundadır?

Yanıt 1. Her ne tıpkı hafızlık grubuna başvuru özne adaylar yahut bildirme ettiği öğrenimleri herkes üzerinden çekilemeyenler başvurularını temas halükarda memleket yahut ilçe müftülüklerinden onaylatmak zorundadır.

Soru 2. Sadece İlahiyat Fakültesi grubuna referans yaptım. Imtihan referans ekranında lisans/yöre lisans bitirme bilgilerim, online yerine geldi. Başvurumu onaylatmak için müftülüğe gitmem gerekiyor mu?

Yanıt 2. Lisans/ön lisans bilgileriniz online kendisine geldiğinden müftülüğe gitmeniz gerekmez.

Istifham 3. Seçkin medrese grubuna başvuru düzenlemek istiyorum fakat lisans/dolay lisans kat bilgilerim online olarak gelmiyor. Müracaat işlemini bittabi yapmalıyım?

KAPAT X

Cevap 3. Lisans/dolay lisans bilgileri online adına gelmeyen adaylar başvuru yapamazlar. Lisans/yöre lisans tahsil bilgilerini mezun oldukları okulla görüşerek e-Oran sistemine ekletmeleri gerekmektedir.

Istifham 4. Değişik Lisans + İlahiyat Civar Lisans + İHL / Lise grubuna referans fora etmek istiyorum. Sair lisans ve teoloji yöre lisans bilgilerim online olarak geliyor ancak lise bilgilerim online yerine gelmiyor. Başvuru işlemini pekâlâ yapmalıyım?

Yanıt 4. Lise tahsil bilgilerinizi icazet bilgilerinize uygun şekilde el kitabı doldurmanız ve müftülükten onaylatmanız gerekmektedir.

Istifham 5. +Koruyan grupları hariç rastgele ne aynı gruba müracaat beğenmek istiyorum. Lisans/civar lisans ve lise bilgilerim online adına geliyor. Başvurumu onaylatmak amacıyla müftülüğe gitmem gerekiyor mu?

Yanıt 5. Lisans/civar lisans ve ortaöğretim bilgileri online yerine gelen adayların müftülüğe gitmesine lazım yoktur.

Istifham 6. Çabucak İHL grubuna başvuru yapacağım, ortaöğretim bilgilerim online yerine gelmiyor. Müracaat işlemini kuşkusuz yapmalıyım?

Yanıt 6. MEB bilgilerimi getir butonuna tıkladığınızda icazet bilgilerinizi el kitabı olarak girmeniz üzere yemek listesi açılacaktır. Bilgilerinizi diplomanıza akıllıca tıpkısı şekilde manuel adına doldurarak müftülükten onaylatmanız gerekmektedir.

Soru 7. Yurt dışından bir üniversiteden çıkışlı oldum. Diplomam e-Oran sisteminde mukayyet değil. Ancak denklik belgem e-Büyüklük sisteminde görünüyor. Başvuru yapabilir miyim?

Cevap 7. Tahsil bilgileriniz ve değişik şartlarınız müracaat edeceğiniz san ve gruba akıllıca olması halinde müftülüğe gitmeden referans yapabilirsiniz.

Soru 8. Lisans/ön lisans itmam bilgilerim e-Celal sisteminde görünüyor. Ancak başvuru ekranında lisans/yöre lisans bilgilerim gelmiyor. Bittabi müracaat yapmalıyım?

Karşılık 8. Ilmek İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Umumi Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçmelisiniz.

Soru 9. Şırakkadak fazla unvana referans yapabilir miyim?

Cevap 9. Hayır yapamazsınız. Seçkin namzet elden benzeri unvana ve gruba başvuru yapabilir.

Istifham 10. Lise bilgilerim e-Devlet sisteminde görünüyor, ancak referans ekranında gelmiyor. Pekâlâ referans yapmalıyım?

Karşılık 10. Din İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçmelisiniz.

Istifham 11. İlahiyat civar lisans grubuna referans yaptım. Fakat İlahiyat Yöre Lisans + İHL grubuna başvuru ayırmak istiyorum. Grubumu değiştirebilir miyim?

Cevap 11. Olur, referans bilgilerinizi güncelleyerek şartınızın tuttuğu herhangi bir gruba başvurabilirsiniz.

Istifham 12. Dolay lisans mezunu adına DHBT sınavına girdim. Elan sonraları lisans bitirdim. Lisans gruplarına başvuru yapabilir miyim?

Cevap 12. DHBT puan türünüz ile tahsil düzeyiniz tıpkı almak zorundadır. Yöre lisans grubuna müracaat yapabilirsiniz.

Soru 13. Yapmış olduğum sınav başvurusunun onaylandığını lacerem anlayabilirim.

Cevap13.

Soru 14. Yapmış olduğum imtihan başvurusunun onaysız olduğunu ve Müftülükten onaylatmam gerektiğini elbette anlayabilirim.

Cevap14. Şayet referans onaylama durumunuz aşağıdaki resimde olduğu üzere onaylama bekliyor durumunda ise başvurunuzu müftülükten onaylatmanız gerekmektedir. aksi takdirde başvurunuz onay bekliyor halde kalacak ve puanınız ehliyetli olsa birlikte musaddak başvurunuz olmadığı üzere sınava çağrılmayacaksınız.

Share: