Dışişlerinden BMGK’nin kararına aksülamel: Değişmeyen gerçeklikten ölü

Dışişleri Bakanlığı, Konfedere Milel Düzenlilik Konseyi’nin (BMGK) Kıbrıs’ta konuşlu Konfedere Milletler Hazar Gücü Misyonu’nun (BMBG) görev süresini sürdürme kararının “gerçeklikten süzük, adaletsiz ve nahak” olduğunu, KKTC makamlarının bu adaletsizliği girmek üzere atacağını duyurduğu adımlara Türkiye’nin bilcümle bindi vereceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, BMGK’nin Kıbrıs Adası’nda konuşlu BMBG’nin görev süresini, zaman aldığı 2646 (2022) çevrilmiş kararla 6 ay henüz uzattığı anımsatılarak, “KKTC Dışişleri Bakanlığının, söz konusu kararla ilişik kendisine yaptığı açıklamayı büsbütün destekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

BMBG’nin görev süresi uzatılırken KKTC’nin rızasının alınmamasının BM’nin yerleşik uygulamalarına ters ve Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının dahi ihlali olduğu tamlanan açıklamada, “KKTC makamlarının bu adaletsizliği dercetmek üzere atacağını duyurduğu adımlara ülkemiz bütün destek verecektir.” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurul kararı, değme ant olduğu üzere gine gerçeklikten mecalsiz, adaletsiz ve nahak tıpkı karardır. Kıbrıs Türk halkını ve bu halkın edinilmiş haklarını yok saymakta ve bu halka yönelik insanlık ve ahbaplık dışı izolasyonları görmezden gelmektedir. Konseyin, hal üzere Kıbrıs Türk halkının iradesini çıktı yansıtmayan, neredeyse fire asırdır mücerrep ve son vermemiş ayrımsız hal modelini dayatmaya çalışması üstelik tutarsız ve çelişkili aynı yaklaşımdır. Bu yaklaşım çözüme değil, statükonun devamına bakım etmektedir.”

Kararda antrparantez Maraş konusundaki yazımların de gerçeklerden zebun olduğu ve Türkiye’nin, KKTC makamlarının Maraş’ta sahiplik haklarına uyma ederek attığı adımlara cemi destek vermeye devam edeceği vurgulanan açıklamada, “Güvenlik Konseyi ve arsıulusal topluma, Ada’daki gerçeklere odaklanmaları ve Kıbrıs Türk halkının edinilmiş haklarını, yani egemen eşitliğini ve kıymet uluslararası statüsünü tescil etmeleri çağrımızı yineliyoruz.” ifadelerine saha verildi.

Share: