Devrek Kireni coğrafi bel belgesi aldı

Devrek Tecim ve Endüstri Odası” Devrek Kireni ” coğrafi belen tescil belgesini aldı.

Devrek Kireni’nin coğrafi işareti tescil belgesi alınması ile ilgilendiren yapılan açıklamada,” Devrek Ticaret ve Uran Odası eliyle coğrafi işaretler konusunda yapılan icraat doğrultusunda 28.08.2019 tarihi ve C2019109 numaralı başvurumuz neticesinde 1299 sayı ile Türk Berat ve Bellik Kurumu marifetiyle mahreç işareti olarak tescil edilmiştir.

Devrek Kireni Zonguldak İli Devrek ilçesinde yetişen ve pomolojik özellikler bakımından kızılcık özellikleri gösteren meyvedir. Ham formda kendinden yetişir ve nesil ile çoğalır. Devrek Kireninin geçmişi eskiye dayanır. Coğrafi sınırın mutfak kültürü içre büyük bir yere ehil olup, şerbet, marmelat, reçel, uygunsuz ve ayrımsız ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu sebeplerle coğrafi hat ile ad büyü bulunur. Coğrafi sınırın mutfak kültürü yüce benzeri yere sahiptir.

Devrek Ticaret ve Uran Odası kendisine Devrek ürünlerinin coğrafi işaretler eliyle himaye altına alınması ve ekonomik eklenmiş değerinin yükseltilmesi için çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Coğrafi işaret çalışmalarımız çok detaylı bir emeğin üründür. Kaynak yerine “Devrek Kireni” coğrafi bel tescilinin bilcümle üreticilere ve Devrek halkına dobra olmasını diler, emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerine yer verildi. – ZONGULDAK

Share: