Denizi sıfır şehirden binlerce titrem balık ihraç ediliyor

Türkiye’nin sunu çabuk akan çaylarından birisi olan Harşit Çayı üzerine erke sunmak için kurulan Torul Baraj Gölü’nde üretilen Türk somonu dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Coğrafyasının yüzde 60’ını dağların oluşturduğu Gümüşhane’üstelik akıbet yıllarda yapılan baraj ve göletler hem erke hem birlikte tarımsal sulamanın beraberinde denizi sıfır coğrafyadan balık ihraç edilmesini de sağlıyor.

Kentin bildirme bozuk barajlarından birisi olan Torul Barajı’nda ise yıllardan beri balık üreticiliği yapılıyor. Burada makul benzeri grama kadar sönümsüz balıklar daha sonradan denizdeki tesislere götürülüp büyütüldükten sonradan Türk somonu adına ihraç ediliyor.

Torul Baraj Gölü üstünde 14 mehterhane alabalık yetiştiricilik tesisi bulunurken, barajda yıllık 2 bin 110 ton ala üretilebiliyor. Baraj gölünde Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla desteklenen çevre koşulları ve hastalıklara dayanıklılığı ile verimli ayrımsız zümre olan ‘Gökkuşağı Alabalığı’ üretilirken, 2021 yılı içerisinde firmalar eliyle 955 ton balık üretildi. 2022 yılında bu rakamın bin 200 tona ulaşması bekleniyor.

Torul Barajı’nın yer kebir özelliğinin su girdisi ve hızının çok olması zımnında su sıcaklığının yaz aylarında 22 derecenin üzerine çıkmaması, kış aylarında da 6 derecenin altına düşmemesi olarak gösteriliyor.

Baraj gölünün üstünde mufassal yıllardan beri kafes alabalık yetiştiriciliği özne firma yetkilisi Akarsu Ürünleri Erdemli Mühendisi Sezgin Entelektüel, burada belirli tıpkı seviyeye getirilip Karadeniz’deki bahir tesislerinde 2-3 kilograma getirildiğini söyledi.

Yıllık averaj 3 bin titrem Türk somonu ihraç ettiklerini tabir fail Kültürlü, “Türk somonunu kocaman yapan Omega-6 açısından varlıklı olmasıdır. Bu nedenle henüz aşkın tercih ediliyor. Bu yüzden de yurtdışından kâm namına dolay plana çıkıyor” dedi.

Torul Baraj Gölü’nde yılın 12 kocaoğlan balıkçılık yaptıklarını kaydeden Görgülü, “Burada yılın 12 kocaoğlan balıkçılık yapıyoruz. Torul Barajı’nın önemli özelliklerinden birisi su girdisi ve hızının fazla olması ve bundan muhit 22 derecenin üzerine çıkmaması ve kışın de 6 derecenin altına düşmemesidir. Baraj gölüne 2 gram yerine gelen yavru balıklar 1 kilograma büyüklüğünde çıkarılıp muhtemelen bire bir boyuta geldikten sonradan Karadeniz’üstelik bahir tesislerimize götürülüyor. Burada de yurtdışı taleplerine bakarak 2-3 kilogramın üstüne çıkarıldıktan sonraları özellikle Japonya, Çin, Vietnam ve Rusya’ya ihraç ediliyor” diyerek konuştu.

Aydınlık, mevsimlik değişikliğe mecbur adına bu durumun dahi değiştiğini belirterek 2022 yılında ihracatlarının 3 bin titrem civarında olduğunu ve bunu bile aracısız fabrikalar aracılığıyla yaptıklarını sözlerine ekledi. – GÜMÜŞHANE

Share: