Deniz Emniyeti ve Güvenliği 2015 Tatbikatı başladı

– Deniz Boyu Güvenlik Komutanlığı koordinesinde “Bahir Emniyeti ve Güvenliği-2015 Tatbikatı”, Marmara Denizi’nde başladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından denizlerde acil durumlara, kanun dışı faaliyetlere müşterek müdahale edebilme kabiliyeti ve kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen ‘Deniz Güvenliği-2015’ tatbikatı başladı. Kenar Güvenlik Komutanlığı personelinin arama ve yönetimindeki Marmara Denizi’nin Adalar açıklarında gerçekleşsunma tatbikata Cingöz Umumi Komutanlığı, Güvenlik Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gıdahi, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın ilgilendiren birimleri katılıyor. Tatbikatta Kıran Güvenlik Komutanlığı’na ait 2 arama kurtarma gemisi, 4 bot, 1 uçyanlışsız, 3 helikopter, Periferi Güvenlik Özel Harekat Timi, 2 Dalış Itimat Güvenlik ve Kontrol Istirdat Timi, 2 Kıyı Güvenlik ve Inanma Timi ile Kıyı Güven Umumi Müdürlüğü 2 bot, Ä°l Açıkgöz Komutanlığı uyuşturucu suç timi, Ä°stanbul Ä°l Sağlık Müdürlüğü aynı cankurtaran, 1 sağlık botu ile görevli personeller ile meydan alıyor.

UYUŞTURUCU KAÇAKCILARINA OPERASYON

2 aşamalı tatbikatın önce bölümünde, uyuşturucu kaçakçılığı ihbarı üzerine ayrımsız tekneye cerrahi müdahale düzenlendi. Tatbikata göre; Fatih Şehriyâr Mehmet Köprüsü’nden atlayarak intihar girişiminde bulunan tıpkı vatandaş ise kenar güvenlik botları tarafından kurtarıldı. Tatbikatın ikinci bölümünde teröristler tarafından kaçırıulan tıpkısı muvakkat gemisine kıyı güvenlik birimleri tarafından cerrahi müdahale düzenlenecek. Öte yandan Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Melik Üstem, Ä°stanbul Ilbay Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı, Kıyı Emniyeti Umumi Müdürü Burak Âlim ile Deniz Boyu Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Kıdemli Albay Çetince Geçim üstelik tatbikatı strateji ediyor.

Share: