DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki anlatım Komisyona sunuldu

TBMM Hazırlık Komisyonu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Saylav Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki raporunu, TBMM Temel ve Hak Muhtelit Komisyonuna sundu.

DOĞRU Öğür Afyonkarahisar Milletvekili Yüksek Özkaya başkanlığındaki Tedbir Komisyonu, Aydeniz için, “yıldırı örgütü propagandası ika”, “kamu görevlisine görevini yaptırmamak üzere mukavemet”, “kamu görevlisine görevinden belde açıkça taşlama” ile “kanuna uymaz derinti ve gösteri yürüyüşleri aranjman, rejim ve bunlara iltihak” iddiasıyla düzenlenen 5 teşrii masuniyet dosyası ile ekleri üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

Tedarik Komisyonu, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde hazırladığı raporunu Karma Komisyona sundu. Raporun sunulmasıyla Karma Komisyonda 1 maaş proses başladı.

– “Dokunulmazlığının kaldırılması arz aşkın kâm edilen milletvekili”

SELIM Parti Afyonkarahisar Mebus Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazırlık Komisyonunda muhalefet şerhi amacıyla sunulan sürenin dolduğunu, HDP Dert Mebus Abdullah Koç’un ihtilaf şerhini sunduğunu söyledi.

Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki raporu Katışık Komisyona verdiklerini bildiren Özkaya, “Karma Komite, tahmin ediyorum, Umumi Kuruldan mezuniyet üstelik aldığı için çalışmalarını sürdürecek. Defans isteyecek, akabinde da şişman ihtimalle 26 Temmuz’bile toplanarak çalışmalarına devam edecek. Karma Komisyonun hangi karar vereceğini hep bu arada göreceğiz.” diyerek konuştu.

Meclis’e verilen 1631 dokunulmazlık dosyasının 1308’inin HDP milletvekilleri ile DBP’li Aydeniz’e ilişik olduğunu tamlayan Özkaya, Aydeniz’in, 77 hülasa ile dokunulmazlığının kaldırılması yeryüzü fazla murat edilen saylav olduğunu kaydetti.

– “İtiyat haline getirmiş”

Bu dosyaların tamamının terör örgütünün propagandası ve faaliyetleri kapsamındaki güruh ve gösteri yürüyüşlerine uymazlık, polise görevini yaptırmamak üzere inat etmek, polise cebin hazin edim ve hakaretleri içerdiğini nâkil Özkaya, şöyle konuştu:

“Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, bu suçları işlemeyi ünsiyet haline getirmiş ve sonsuz eş suçları işliyor. Komisyonumuzun görüştüğü 5 dosyanın tamamında evet hekim raporu var yahut acıklı fiilde bulunduğu, polise tekme attığı, el attığı, ısırdığı ve eş davranışlar var. Konkre rapora bağlanan, somut tespitli dosyalarla ait komisyonumuz görüştü ve dokunulmazlığının kaldırılması yönünde Kompozit Komisyona teklifte bulunduk.

Diğer HDP milletvekillerine da söyledim; 5-6 mebus tıpkısı toplantı, gösteri yürüyüşünde orada bulunuyor, sadece Salihe Aydeniz polislere sonsuz saldırıyor, aynı kortej söylüyor, tekme atıyor, zor atıyor, ısırıyor. Yani başka milletvekilleriyle ilgilendiren bu nev vaziyetler haddinden fazla elan beş altı. O antlaşma benzeri farklılık var.

Arkadaşlarımız, ‘Bu suçlardan dokunulmazlık kaldırılır mı?’ diye itiraz ettiklerinde ilke bakımından Meclisimiz birlikte bu suçlardan dokunulmazlığı kaldırmıyor. Ama sürekli bu suçları esasen ediyorsanız mebus saygınlığını aşan, milletvekili itibarını ve Meclisin itibarını zedeleyen bir boyut var. Burada dahi Meclisin devreye girmesi ve dokunulmazlıkla ait süreçleri yürütmesi, Meclisin saygınlığını müzaheret etmek amacıyla muktezi.”

– Süreç şüphesiz ilerleyecek?

Muhtelit Encümen, 1 kamer zarfında Hazırlık Komisyonu raporunu ve eklerini görüşerek sonuçlandıracak.

Karma Yarkurul, dokunulmazlığın kaldırılmasına veya kovuşturmanın mebusluk sıfatının sona ermesine büyüklüğünde ertelenmesine değişmeyen verecek.

KAPAT X

Mevzuata bakarak, dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki Kompozit Komisyon raporları, aracısız Umumi Kurul gündemine giriyor. Genel Kurulda, umumi uygulamaya bakarak açıkça oylama yapılıyor. Değişmeyen kâfi sayısı olan 151 düşünce, dokunulmazlığın kaldırılması için ehliyetli oluyor.

Share: