Davutoğlu ile Babacan birbirine girdi! 6’lı Masa’da kavga çıktı

6’lı Masa’nın iki ortağı ÇARE Partisi ile Ati Partisi ortada yöntemince savaş bundan sonra. Ali Babacan’ın “Ahmet Davutoğlu 3’lü antant önerdi, partimiz görüş birliğiyle reddetti’ sözleri cenk çıkardı. Öğür yöneticilerinin Büyük Babacan’a yönelik ‘adamlık’ salvolarına Ati Partisi lideri Ahmet Davutoğlu dahi katıldı. Davutoğlu, Ali Babacan’a adeta üzücü püskürdü

Merhem Partisi Genel Başkanı Şanlı Babacan’ın, “Sayın Ahmet Davutoğlu, ‘Mut, Gelecek ve ÇIKAR YOL uyuşma yapalım’ diye niteleyerek önerdi. Partinin mezun organlarına götürdük. Riyaset kurulunda 21’dahi 21 reddedildi. Bire Bir yaşama bile desteklemedi. O bizim kendimizi pekâlâ tanımladığımızla ilişik benzeri bahis. İstemiyor arkadaşlarımız” sözleri Gelecek Partisi’ni çileden çıkardı.

Ati Partisi Sosyal Politikalar Başbuğ Yardımcısı Abdülkadir Baykay’ın Yüce Babacan’ı eleştirerek, “Yer balaban hata sizi âdem namına koyup bu teklifi götürenlerdedir” tepkisine partinin tekmil yöneticileri bile bindi verdi. Serencam adına Ahmet Davutoğlu, Ulvi Babacan’a çok sert çıktı. “

TILSIM’birlikte ‘hayır’ diyen 21 arkadaşıma soruyorum

” diyen Davutoğlu, ”

İki paragraflık metinde sizi ne erinçsiz etti etiket olarak? Bizlerle bu arada atılmak tasalı ettiyse altılı masada da beraberiz

” ifadelerini kullandı.

Umum TV yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Ahmet Davutoğlu, “Ilkin Babacan tutmak üzere bir vakitler başbakanları ve genel başkanları olduğu bozuk sefer arkadaşlarıma kırgınım” dedi. Davutoğlu’nun İsmail Saymaz’ın sorularına verdiği cevaplar şöyle:

Babacan’ın “21’dahi 21 reddettik” dediği deklarasyonun içeriği nedir?

– Ego başbakanken YANLIŞSIZ Parti’deki bozulmayı engelleyerek, siyaseti özgürleştirici ayrımsız atmosfere sokmaya çokça çalıştım. Olmadı. Başbakanlığıma mal oldu. Arkasından DÜRÜST Tümen’dahi tehalüf yaparak, değişime zorlayabilir miyim diye çaba harcama ettim. Beklenti ettim kim DOĞRU Fırka’bile hareketliliğe misil açsın bu ve hatalı azimet durdurulabilsin. Başka liderlerden farkım bu. Bindi olmadı. İhraç süreci başladı.

DÜRÜST Fırka’den tek gürültülü adına ayrılalım istedim reddettiler

– O süreçte istedim ki AK Parti’den bir tane bir sesle çıkalım. Babacan’la temasımız vardı. Onlar ayrı geçmek konusunda ısrarcı oldu. Kendilerine değme teklifi yaptım. “Parçalanmayla alternatif oluşturmakta zorlanırız. Rakip ağıl geliriz. Halbuki milletin eksiltmek istediği özdek faal benzeri alternatif. Beraber olalım. Benim ön hesabım namevcut” dedim. Babacan, “Ihvan istemiyor” dedi. Ve iki öğür doğdu.

Siz bunu istemezdiniz.

– İstemezdim. Çokça kemiksiz. Anif mücadelelerle doğduk. Konferanslarım tağyir edildi. Darülfünun kapatıldı. Yakınlarıma baskılar. Basit doğum olmadı. Tevakki Etmek duvarını yıktık. Bu şekilde değer ödeyen kimesne olmadı.

Babacan karışma mi?

– Elbette yani. Babacan’ı tek başına kastetmem amma sistem baktığında bunu görür.

Babacan ve arkadaşları sizi bozukluk istemedi?

Bilemiyorum.

Yorumunuz var mı?

– Ben şuna inanırım: Türkiye’nin büyük uzlaşıya ihtiyacı var. Bütün politik akımların uzlaşısına. Siyasi akımların öz ortamında dahi konsolidasyona ihtiyaç var. Ayrımsız partiden iki-üç parti çıkıyor. Birbirine andıran akımları toparlarsak büyük uzlaşının önünü açarız diye düşündüm. Sabık yıl 5 Ağustos’ta Karamollaoğlu, 23 Ağustos’ta Babacan’la görüştüm.

Münasebet?

(Dedim ki) ‘Bizim Budun İttifakı’na andıran olduğumuz gözüküyor. Halbuki DÜRÜST Parti’den çekicilik oluşabilmesi için hassasiyetlere karşılık vermemiz lazım. Sunu heybetli hassasiyet dini kazanımlar ve özgürlükler alanında.

Hastalık reddedildi?

– Ego onun amacıyla şaşırıyorum. Şayet kimlik diye niteleyerek aynı tez varsa 28 Küçük Ay’a alın olan tıpkı metnin alın kimliği 28 Şubatçılıktır. Ben bunu ÇIKAR YOL’ya yakıştırmam. “28 Küçük Ay’ı kullanarak, yolsuzluk yapanlara karşı uğraş edeceğiz” diyorsak, karşı kimliği yolsuzluk yapanlardır. Onu de MERHEM’evet yakıştırmam.

KAPAT X

Öyleyse.

Önce Temel beye verdim. ‘Bizim amacıyla uygun. Mürtefi bey katılırsa ferah tamam’ dedi. Uca beyle görüştüm. İstekli görünmedi.”

DEVA’cılar muhafazakar tıpkı öğür olmadıklarını söylüyor.

– Bu aynı tercih. Babacan’ın bunu etiket diye yorumlaması benim için üstelik mucize ama öğretici oldu.

Olağanüstü ve belletici olan hangi?

– “28 Küçük Ay’a cebin işbirliği yapacağız” denilen metnin muhafazakar partide ağırlık doğurmaması gerektiğini düşünürüm. Tıpkısı bile usul yönü var kim, beni üzen hususlarından biridir, Babacan’la o görüşmemizden sonra bir doyum almış değilim. Bana dönüp “Bu metni akla yatkın görmedik” diyebilir.

Demedi mi?

– Bana demedi. Karamollaoğlu beş altı öğün girişim etti. Ona da kemiksiz adına “Yok” demedi. Basında öğrendik. Berrak ve kemiksiz ifade edeyim: 28 Gücük Ay bir ilmek ve vicdan özgürlüğüne gözdağı oluşturulursa uğraş ederim. 28 Gücük Ay korkusu yayarak yolsuzluk yarmak talip iktidara cebin da uğraş ederim. Bu muhafazakarlığın gereğidir. Etiket krizi çıkıyor olmasını tansık buldum. Öğreticiden kastım, aşağı kimlik ayrışması var, buna üstelik tevakki etmek duyarım.

28 Şubat’ta mı ayrılıyorsunuz?

– Bu metin ne söylüyorsa oradan ayrılıyoruz.

Siz muhafazakar değerlere, MERHEM ise erkinci ayrımsız kimliğe topluluk. Babacan, bu farklılığı kastetmiş imkânsız mı?

– Olabilir. Bu metne atıfla söylemeleri çok çarpıcı. Ego DOĞRU Parti’nin fikir ve uygulamalarına karşıyım. Onlarla savaşım ettim. Fiyat ödedim. Amma DOĞRU Tümen’nin kitlelerinin değerlerine hem sahibim hem saygılıyım. O kitleleri savunan benim. Onlara umumi riyaset, başvekâlet yaptım. O kitlelerden kopmadım, kopmam birlikte. Endişeli muhafazakarlar denilen kitlenin şemsiyeye ihtiyacı var. Gelecek Partisi’ni şemsiye yerine gördüm. Müselles açıklamayla şemsiyeyi genişletmek istedim. Atomize olan politik yapıyı yine toparlayabilir miyim diye niteleyerek çaba sarf ettim. Altılı Ganyan masaya almaşık değildi. Aynı yıldır masada olan teklifti.

Hastalık sizinle yan yana başlamak istemiyorlar?

– Onu Babacan’a yoklamak lazım amma açıkladığı başvuru, kimlik.

Altılı Ganyan masadan sonraları bile çabanız sürdü mü?

– Karamollaoğlu, nisan-mayıs aylarında yeniden kontak çabası içine girdi. Keşki 21’dahi 21 tekmil bir mutabakatla reddedildiğimizi Babacan’dan duymuş olsaydım.” Altılı masada vehleten çokça barışma olabileceğini, DEVA, Ati ve Mut’in ikinci ayrımsız inikat daha kurabileceğini savunuyorsunuz. Yanlış mı biliyorum?

Çünkü eskimemiş intihap yasası çıktığı için saylav seçimlerinde tehirli ittifakın şişko girmesinin kazanımı bulunmayan. Aksine birbirine andıran partiler seçim ittifakı kurarlarsa balaban şansları var. Endişeli muhafazakarlar siyasetinin geleceğini belirleyecek, bunu görelim. Onları istiğna etmedikçe AK Parti ve MHP’nin dini ve milli değerleri istismarına dayalı otoriter yapısını hâllenmek neredeyse imkansız.

Teklifiniz hala meri mi?

– Hiçbir devir kapıları kapatmam.

Babacan’ın sözlerinden sonra.

– O tercihte bulundu. bundan sonra yine yine vurgulamam hürmetsizlik tamam. Tıpkısı değişmeyen vermişler, leziz olsun. Ama bu kararın kimlikle ilişkilendirilmesini özellikle o kimliğin doğrudan muhatabı olan kitlelere bırakıyorum.

Sızlanan gibisiniz.

– Mukaddema öyle çokça molekül gördüm kim daha çok kırılmayı unuttum. (Gülüyor) Küsmeyi, kırılmayı unuttum. Benim amacıyla şu dakika bir tane özdek var: Türkiye’bile gerilimleri azaltacak millî aynı uzlaşı ortamı icat etmek. Altılı masa bunu sağlıyor. Temelli siyasi tahavvül için içinden çıktığım ve kimliğiyle onur duyduğum, kavisli kumar edildiğine inandığım toplumsal kesimlerin korkularını çekmek ve onlara yeni ayrımsız idrak resmetmek. O ufku resmetmek amacıyla bu metni tıpkısı medar kabil teklif etmiştim. Şöyle denebilirdi: ‘Bu metnin şuralarını değiştirelim.’ Değiştirirdik.

Hangi oldu bilahare?

– Feyiz Partisi ile süreç yürüyor. Devlet üstelik ben üstelik gönül ediyorduk ki UMAR zarfında olsun, daha kıvrak olsun.”

Kılıçdaroğlu ve Akşener lacerem bakıyor?

– Bu süreci altılı ganyan masa kurulurken Meral hanımla dahi Eksiksizlik beyle dahi paylaştım. Bu altılı ganyan masaya almaşık evet birlikte onu engellemek için isabet değil. İttifak içinde ittifakın olabilmesi gerektiğini söyledim. Siyasi olgunlukla karşıladılar. Siyasette inandırıcılık haddinden fazla koskocaman. Sahicilik kocaman. Eğer ağız dalaşı açılmasaydı bu konuları konuşmazdım. 21’da 21 reddedilen tıpkısı metinle ilişik anca benzeri heyula dolaştı ki. Çokça olumsuz bir husus olması geçişsiz diye düşünüldüğü üzere ben üstelik soruya muhatap oldum: ‘Hocam nedir bu dokuz canlı?’ Altılı Ganyan masanın zeminin kuvvetlendiren ayrımsız şeydir. Orayı inhitat diye niteleyerek, milli manevi değerlere düşman, bizi bile oraya takılan kulüp gibi gösterenlere cebin cevaptır.”

Bizlerle tevessül etmek tasalı ettiyse 6’lı Masa’dahi bile beraberiz

Ben demin ÇARE’bile ‘hayır’ diyen 21 arkadaşıma soruyorum:

İki paragraflık bu metinde sizi ne huzursuz etti etiket yerine? ’28 Küçük Ay’ı tahsis etmek isterlerse onlara cebin uğraş edeceğiz’ dememiz mi erinçsiz etti? ’28 Gücük Ay’ı aynı acayip üzere istismar ederek usulsüzlük yapanlara alın mücadele edeceğiz’ dememiz mi?

Bizlerle bu arada tutmak rahatsız ettiyse altılı masada üstelik beraberiz. Atomize olan siyaseti toparlamamız lazım. Burada ‘ben’ dememek, ego yapmamak lazım.

Share: