Darülfünun, Vukuf ve Belge Yönetimi mezunlarını unuttu mu?

Adana Alparslan Türkeş Olgun ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Katalog birimine alacağı Öğretim Yardımcısı kadrosunda Bilgi ve Doküman Yönetimi mezunlarına yıldız vermedi!

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi marifetiyle 15 Aralık 2021 günlü Resmi Gazete’üstelik yayımlanan ilanda, Rektörlüğe kapalı Kütüphane ve Tevsik Kat Başkanlığına ilişkin kendisine çalıştırılmak için alınacak Öğretim Yardımcısı kadrosunda; “Devir, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden birinden lisans mezunu oluşmak, bu alanların birinde tezli yüksek lisans yapmış gelmek, Osmanlıca çeviri yapabilecek nitelikte atılmak.” şartı aranmıştır.

Bilindiği üzere, üniversiteler başta kalkmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının kitabevi birimlerinde “BİLGİ VE VESIKA YÖNETİMİ” mezunları istihdam edilmektedir. Darülfünun özel şart adına antrparantez “Osmanlıca tercüme yapabilecek nitelikte başlamak” açıklaması vadi almıştır.

Üniversitelerin Bilgi ve Doküman Yönetimi bölümü öğüt içeriklerine baktığımızda, ilgilendiren programda “OSMANLICA” derslerinin verildiği de görülmektedir.

İstanbul Üniversitesi ibret içeriklerine aksetmek amacıyla TIKLAYINIZ.

Ankara Üniversitesi öğüt içeriklerine aksetmek amacıyla TIKLAYINIZ.

Marmara Üniversitesi ibret içeriklerine yankılanmak amacıyla TIKLAYINIZ.

Bu açıklamalar çerçevesinde, Adana Alparslan Türkeş Fen ve Teknoloji Üniversitesi vasıtasıyla yayımlanan ilanda düzeltme yapılarak Kütüphanelerde bakım edecek liyakatli kadrolara imkan atfetmek amacıyla Bilgelik ve Belge Yönetimi mezunlarına başvuru imkanı verilmesi gerekmektedir.

Share: