Dünya, Ä°stanbul’daki tahıl koridoru anlaşması içmağara Türkiye’yi kutlama etti

Türkiye’nin aile sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milel (BM) arasında imzalanan, Ukrayna’dan tahıl ve gıdahi maddelerinin güvenli gönderme edilmesini sağlayacak anlaşmadan dolayı BENDE, Ä°ngiltere, Fransa, Ä°talya başta koyulmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman’a tebrik ve teşekkür mesajı yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Eşya Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”nin imzalanması sonrası birçok ülkeden ve uluslararası örgütlerden Türkiye’ye kutlama ve teşekkür mesajı yayımlanıyor.

– Blinken, Ukrayna tahıl sevkiyatı anlaşması için Türkiye ve BM’yi ölçüm etti

KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Uluslar (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan ve Ukrayna limanlarından tahıl ürünlerinin güvenli çıkışını sağlayan anlaşmayla ilgilendiren yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milel, Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna ve Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden ihracatını sürdürmek ve dünyanın değme durumunda ihtiyacı olanlara milyonlarca ton Ukrayna tahılı ulaştırmak için tıpkısı plan taahhüdünde bulundu. ESIR bu anlaşmayı kıvançla karşılıyor ve BM Umumi Sekreteri Guterres ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’ı bu müzakerelere arabuluculuk ika konusundaki kararlı diplomatik çabalarından dolayı takdir ediyor.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Millî Güvenlik Konseyi Stratejik Ä°letişiz Koordinatörü John Kirby, Beyaz Saray’dahi gazetecilere yaptığı açıklamada, “BENDE, bu adımı memnuniyetle karşılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu anlaşmanın yapılmasındaki diplomatik liderliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

KUL Dışişleri Bakanlığı Siyasal İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, anlaşmanın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’mağara müzakereleri ve Türkiye’nin 6 haftalık güçlü desteğiyle mümkün olduğunu söyledi.

– Fransa, Ä°stanbul’daki tahıl koridoru anlaşmasını kıvançla karşıladı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’nın, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatını güvence altına almayı amaçlayan ve Birleşmiş Milletler himayesinde imzalanan anlaşmayı ölçüm ettiği belirtildi.

Ä°sveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ülkesinin, Rusya nedeniyle Ukrayna’da aylardır yatık mütezayit tahılın ihracatına ilişamaç anlaşmayı kıvançla karşıladığını aktararak, “Küresel gıdahi krizini tahfif çabalarınız içmağara Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

– Avrupa Birliği’nden takdir mesajı

Avrupa Birliği (AKARSU) Dış Ä°lişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapıulan açıklamada, KEZ’nin Birleşmiş Milel’in çabalarını desteklediği bildirilerek, “Türkiye’yi bu anlaşcevher aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki önemli rolünden dolayı takdir ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Ä°ngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss yazılı açıklamasında, “Ukrayna’nın tahılının uluslararası gıde pazarlarına ulaştırılması sonuç rütbe önemlidir. Bu anlaşmanın sağlanmasındaki çabaları için Türkiye’yi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni alkışlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Lavrov, Ä°stanbul’birlikte imzalanan anlaşmalara katkılarından dolayı Erdoğdakika’a teşekkür etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ä°stanbul’bile imzalanan anlaşmalarla ilgilendiren, “Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından dolayı Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğdakika’a benzeri öğün henüz teşekkür girmek istiyorum.” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Uluslar (BM) arasında “Tahıl ve Kayıt Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emin Sevki Girişimi Belgesi”nin imzalanmasına ilişkin çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres’e gönül borçlusu olduğunu belirtti.

KAPAT X

– Ä°talya, Ä°stanbul’daki tahıl koridoru anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Ä°talya Başbakanı Mario Draghi, Ä°stanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının bütün uluslararası topluluk içmağara mükemmel bire bir malumat olduğunu belirtti.

Draghi, Ä°stanbul’bile imzalanan anlaşmücevher ilişhedef yaptığı yazılı açıklamada, “Ä°stanbul’birlikte Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM tarafından imzalanan anlaşmalar, bütün uluslararası sosyete için mükemmel tıpkısı haberdir.” ifadesini kullandı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Ä°stanbul’de imzalanan tahıl koridoru anlaşmasını önemli tıpkı başarı namına nitelendirerek, küresel gıbile krizinin önlenmesindeki kilit rolü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi kutlama etti.

Şerif, tahıl koridoru anlaşmasını öyaşlı benzeri başarı namına nitelendirerek, küresel gıbile krizinin önlenmesindeki kilit rolü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğzaman ve Türkiye’yi kutlama etti.

– Kuveyt ve Bahreyn, Ä°stanbul’daki tahıl koridoru anlaşmasından memnun

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından konuya ilişamaç yapıulan yazılı açıklamada, anlaşmanın kıvançla karşılandığı belirtildi.

“Bunun, gıdahi güvenliğinin artırılması, tahıl arzındaki açığın kapatılması ve eşit artışlarının durdurulmasına katkıbirlikte bulunacak bire bir adım olduğu” bildirilen açıklamada, anlaşmanın imzalanması için Türkiye ve BM’nin gösterdiği çabanın takdir edildiği aktarıldı.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Ana Vatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğzaman başta almak üzere Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaştırılmasını öngören anlaşmanın tüm mimarlarını canıgönülden tebrik kartı ediyorum.” ifadesini kullandı.

– Afrika Birliği, Ä°stanbul’daki tahıl koridoru anlaşmasını kıvançla karşıladı

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Ä°stanbul’birlikte imzalanan tahıl koridoru anlaşmasından dolayı memnuniyetini açıkladı.

Muhammed yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman ve Birleşmiş Uluslar (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in himayeleri altında tahıl ve tarım ürünlerinin Karadeniz üzerinden ihracını öngören anlaşmanın imzalanmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Doğu Afrika’daki Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) Ä°cra Sekreteri Workneh Gebeyehu, anlaşmanın hızla uygulamaya koyulmasını dört gözle beklediklerini belirterek, süreçte nümayiş düz herkesi tebrik etti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Pretoria’birlikte Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara ile düzenlediği basın toplantısında, Afrika ülkelerinin Rusya ve Ukrayna bölgesindeki tahıla bağımlılığının gerçeklenmiş bir acı kendisine görülmesi gerektiğkayınbirader ifade etti.

Birleşmiş Milel (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora göre, kıtada Rusya ve Ukrayna buğdayına bağımlı olan çok sayıüstelik ülke gıbirlikte krizi ve denk artışlarıyla karşı karşıya.

2018-2020’de Rusya’dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri hep ithalatının yüzde 44’ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

Halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını bu iki ülkeden karşılarken, bazı ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90’ının birlikte üzerine çıkıyor.

Share: