Dış ticarette IBAN tuzağı! Hacker’ler şirketlerimizi soyuyor

Portekiz ile tecim özne ihracatçılara bakanlıktan uyarı geldi. Portekizli şirketlerin e-Postalarına siber saldırı düzenleyen dolandırıcıların, Türk şirketlerine ösagu için gönderilen IBAN adreslerini değiştirdikleri tespit edildi. Bakanlık, hesap numaralarının telefon ile doğrulama edilmesi gerektiğkayınbirader belirtti.

Ticaret Bakanlığı, Portekiz’deki Türk dış satım ve ithalatçılarını dolandırıcılara karşı uyardı. Dolandırıcılık amacıyla şirketlerin e-Yol hesaplarına yapıulan siber saldırılar sonucu Uluslararası Banka Adisyon Numarası (IBAN) bilgilerinin değiştirildiği, alıcı ve satıcının Portekiz’birlikte olmamasına rağmen değiştirilen IBAN kaydıyla Türk firmalarına ilişik ihracat ve ithalat bedellerinin Portekiz’deki farklı banka hesaplarına aktarıldığı öğrenildi. Akıbet 15 gün içinde analog benzeri yöntemin izlendiği 5 ayrı dolandırıcılık vakası, Portekiz’deki Lizbon Ticaret Müşavirliğteferruatlı da tespit edildi. Bu tayin üzerine Lizbon’daki yetkililer, Tecim Bakanlığına tıpkısı yazı göndererek durumu bildirdi.

GÜVENLİK AÇIĞI BULUNUYOR

Türk firmaların e-Postalarına mevrut IBAN numaralarını telefonla konfirmasyon etmediklerini, örneğin Ä°spanya’daki tıpkısı IBAN’a transfer edilmesi gereken bedeli Portekiz kodu taşıyan IBAN’lara sorgulamadan mal transferi yapabildiklerini belirleyen Ticaret Bakanlığı dahi firmaları uyardı. Firmaların siber dolandırıcılık vakalarında varsa muhabir bankaya acilen vukuf verilmesi, yoksa gönderici bankayla iletişime geçilmesi, bilişişaret suçunun mağduru sıfatıyla şikayet veya suç duyurusu yapılması, söz konusu vakalarda hesabının bloke edilmesi halinde ise azade bırakma işlemini bankaların hukuki sürecin sonuna büyüklüğünde ertelediği konusunda vukuf sahibi olması gerektiği anlatım edildi. Ayrıca, esasen firmaların IBAN ve alıcı isminin eşleşmediği durumlarda nasıl olsa gönderilen paranın reddetme edileceği yanılgısı içinde olmaması gerektiği, Portekiz’deki bankacılık uygulamalarında IBAN’ın alıcı ismi ile eşleşmesi üzerine bire bir ıztırar bile bulunmadığı belirtildi.

FRANSA’BIRLIKTE DE YAŞANMIŞTI

Bunun yanı sıra banka hesaplarıyla ilgili hikmet paylaşımının kişisel verilerin ihlali anlamına geldiği hatırlatılırken, müşavirliğin banka hesaplarının akıbetiyle ait bilgelik kabul etmek üstüne de gelişigüzel yetkisi bulunmadığı, türel sürecin müşteki sıfatına haiz ve firmayı temsile çıkışlı avukatlar tarafından izleme edilmesinin mecburi olduğu bildirildi. Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl mart ve orak ayı aylarında üstelik Fransa’da yaşanan farklı dolandırıcılık olaylarıyla ilgili olarak basar ve borsalar ile ihracatçı birliklerine yazı göndererek firmaları uyarmıştı.

CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

Share: