Cumhur Reisi Erdoğan: “(Polonya’ya sakıt füze) Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim üzere oylumlu”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Polonya’ya sakıt füzeye ilişik yaptığı değerlendirmede, “Bu konuyla ait olarak ben Rusya’nın yaptığı açıklamaya filhakika tevakki etmek işitmek durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim amacıyla koskocaman ve bilcümle bunların yanında sabah gine Olaf Scholz’la bile yaptığımız görüşmede yani bunun incelik araştırmalarının yapılması gerekiyor. Hakeza aynı kararı vermenin dahi doğru olmayacağını o birlikte söyledi ve ego lüzum istemez Rusya’nın bizimle alakası bulunmayan ve Biden’ın de bu füzelerin Moskof yapımı olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu bire bir beceri aksaklık cins veya değişik olanaklı. Onun amacıyla tetkik, araştırı yiyecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda planlı G20 Liderler Zirvesi sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhur Reisi Erdoğan, F-16 konusunda ÇAKER ile hesaplı müzakerelere müteveccih soruya verdiği yanıtta, “Öncelikle F-16 konusunda Sayın Biden müspet gelişmelerin olduğunu söyledi. Cumhuriyetçilerle daha ilk New York’ta yaptığım görüşmelerde de Cumhuriyetçilerin bu konuya müspet yaklaştığını hele orada kendilerinden dinledim. Amerika’birlikte dallı güllü benzeri Türk olduğunuzu söylediniz, Buna metin inanmıyorum. Ayrımlı tıpkı herhalde ırkçılığın içindesiniz. Zira sorduğunuz soru, bunu tıpı tıpına ortaya koyuyor. Bizim Şimal Irak’ta yahut da Suriye’nin güneyinde, oradaki Kürtlerle ilgili seçkin sorunumuz yok, Türkiye’deki Kürt vatandaşlarımızla bu soy ayrımsız sorunumuz olmadığı kabil. Teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Hangi gerekiyorsa onu yapmakta kararlı olduğumuzu bütün dünyanın bilmesi lazım”

Erdoğan, geçtiğimiz Ahzüita haset İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıya yönelik sorulan soruya ise “Şu anda sorgulamalar, soruşturmalar bitmeme ediyor ve bildiğiniz kabil 81 yaralımız vardı. Şu anda bu dertli sayısı 25’e düştü. Diğerleri taburcu edildi. Tabiatıyla 6 ölüm var ve bu sorgulamalar neticesinde nereye uzanıyor? Bunların araştırılması yapılıyor. Bu araştırma neticesinde bile ne gerekiyorsa onu yapmakta azimli olduğumuzu kamu dünyanın bilmesi lazım” yanıtını verdi.

“Başta Sayın Putin tutmak üzere görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Zira barışın yolu diyalogdan beğenilir”

Rusya- Ukrayna ortada gerçekleştirilmesi beklenen hazar görüşmelerine yönelik Erdoğan, “Bittabi görüşmelerimiz sürekli devam ediyor ve şu zaman itibariyle devam edeceği kanaatindeyim. temas rehavet burada yok ve döner sermaye dönmez tekrar özellikle Sayın Putin oluşmak için görüşmelerimizi bitmeme ettireceğiz. Çünkü barışın yolu diyalogdan beğenilir ve tığ bu konuda bir defa alelhusus kararlı olduğumuzu bilcümle söyledik. Söylemeye bitmeme ediyoruz ve bu sürecin devam etmesi filhakika kül acun üzere uygulanan olan ayrımsız şeydir ve henüz önceki birlikte Sayın Putin’le yaptığım görüşmelerde bunun ışıklarını gördüm” ifadelerini kullandı.

” herhangi bir yerden, rastgele ülkeden şehadetname almamıza lüzumlu yoktur”

Erdoğan, Özbekistan’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC ) rasıt mevki statüsü verilmesine yönelik Yunanistan ve ESIR’den gelen açıklamaları değerlendirerek, “Yıldız Kıbrıs’la ilgili bizim Türk Devletleri Teşkilatında aldığımız değişmeyen geçerlidir ve bu kararla ilgili seçme yerden, seçkin ülkeden şehadetname almamıza de lüzum yoktur. O iş bitmiştir. Bundan sonraki süreçte dahi bu münasebetsiz benzeyen ülkelere vacip olan yerde gerekli cevabı vermeye bitmeme ederiz” diye konuştu.

Fransa ve İtalya ile SAMP/T iş birliği

SAMP/T çekicilik defans sistemiyle ilişik sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Başka SAMP/T ile ilgili konuda da şu zaman itibariyle kâh ustalık engeller söz konusu. Bu beceri engelleri üstelik aşarak ister Sayın Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) gerekse Meloni (İtalya Başbakanı) ile yaptığımız görüşmede bunları birlikte aşacağımız kanaatindeyim” dedi.

“Biden’la yaptığımız görüşmede bu olumlu havayı birlikte hissettim”

Erdoğan, ABD ile F-16 ile ilişik ölçülü müzakerelere ait, “Yani gelişmeler şu anda olumlu. Fazla detaya doğrusu girmeye bile lazım bulunmayan. Sayın Biden’la yaptığımız görüşmede bu müspet havayı de hissettim” dedi.

“Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim için mehabetli”

Mazi akşam ezanı saatlerinde Polonya’ya düşen füzeye ait sorulan soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Bu konuyla ilişkin olarak ben Rusya’nın yaptığı açıklamaya filhakika tırsmak yaşamak durumundayım. Rusya’nın bizimle bu işin alakası yoktur demesi bizim üzere şanlı ve bilcümle bunların yanı sıra sabah tekrar Olaf Scholz’la da (Almanya Başbakanı) yaptığımız şeyde (görüşmede) yani bunun ayrıntı araştırmalarının yapılması gerekiyor. Böyle tıpkısı kararı vermenin birlikte doğru olmayacağını o dahi söyledi ve ego ister istemez Rusya’nın bizimle alakası namevcut ve Biden’ın dahi bu füzelerin Acımasız yapımı olmadığını açıklamış olması herhalde bunun Rusya’yla alakası olmadığını göstermektedir. Bu aynı beceri aksaklık gibi veya farklı benzer. Onun için inceleme, araştırma eşya” ifadelerini kullandı.

“40 yıldır terörle savaşım eden benzeri ülkeyiz”

Erdoğan, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilişik mevrut taziyelere yönelik, “Şu zaman itibariyle aldığımız taziyeler Endonezya tarafından, bizler amacıyla elhak kıytırık doygunluk edicidir. Çünkü o benzeri duyarlılıktır ve bu duyarlılığa biz de teşekkürname ediyoruz. Amma şunu herkesin bilmesini isteriz kim İstiklal Caddesi’ndeki bu olayın akabinde şu anda İstanbul’umuzda, ülkemizde albeni normale dönmüştür ve bu konuyla ilgilendiren filhakika 40 yıldır terörle uğraş fail bire bir ülkeyiz ve terörle bu mücadelemizi dahi başarıyla vermiş bire bir ülkeyiz. Burada da bizler yeniden terörle mücadelemizi sürdürdüğümüz, sürdüreceğimiz kadar benim halkım birlikte bu konudaki sabrını şu anda aynen göstermiştir, gösteriyor. Ölen 6 vatandaşımıza Allah’tan yağmur diliyoruz ve yanık vatandaşlarıma dahi Allah’tan evgin şifalar talep ediyorum. Tıpkı Endonezyalı adına sizlerin birlikte gösterdiği bu hassasiyete teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

“Başta Amerika görünmek üzere bu füzenin Zalim yapımı olmadığını söylemiş olması herhalde tıpkı el açıyor”

Polonya’ya sakıt füzenin Zalim yapımı olduğuna dair iddialara ilişik sorulan bambaşka tıpkı soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Az geçmiş birlikte rapor ettiğim kabil bu sabah Olaf Scholz’la da yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi kendisine birbirleriyle kontak kurduklarını söylediler ve bu irtibatlar neticesinde de burada ilkin Amerika tutmak için yani bunun, bu füzenin Acımasız yapımı olmadığını söylemiş olması herhalde tıpkı yol açıyor. Temennim odur kim burada ısrarla aynı Moskof yapımıdır diye bunun konusunda başvurmak bu işi kımıldatma haysiyet diyerek düşünüyorum ve aynı zaman geçmiş bittabi tığ Rusya’yla Ukrayna’yı aynı masa etrafında toparlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu gayretin içerisindeyken burada tahrik

metodunu kabul etmek akilane olmasa lüzum. Bunun amacıyla de beş altı önceki dahi ifade ettiğim kadar barışın yolu diyalogdan maruf. Tığ diyaloğu tesis etmek yoluyla dünyada barışı bünye edelim istiyoruz ve bunun gayretiyle üstelik döner sermaye dönmez Sayın Putin’le bile gene telefon diplomasimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya ister namevcut”

Erdoğan, “Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerimiz şu anne kadar iki talih arasında insanca, vicdani, bilcümle bu hassasiyetlere özen ederek görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Rusya-Türkiye arasındaki ilişkilerin hele ister siyasi, lazım kazançlı, lazım savunma sanayine yönelik filhakika dinamik tıpkısı altyapısı var. Bu hayat dolu altyapıyı bugüne büyüklüğünde bitmeme ettirdiğimiz üzere yine devam ettireceğiz. İki komşu ülkeyiz ve bu komşuluk hukukunu de koruyarak sürecimizi devam ettiriyoruz. Beş Altı evvel dahi rapor ettiğim üzere barışın yolu diyalogdan maruf ve biz bire bir taraftan Rusya’yla Ukrayna’yı tıpkı masa etrafında toplamaya, oraya gelmelerini sağlamaya himmet ederken burada bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, onu çıkarmaya ister yok. Kaldı kim İstanbul mutabakatı diyerek bir adım var. Bire Bir şekilde Antalya’bile temas iki ülkenin Dışişleri Bakanlarını tıpkısı araya ifade etmek vasıtasıyla biz barışa yönelik orada de bir adım attık. imdi birlikte bu süreci tıpkı anlayışla bitmeme ettireceğiz. Savaştan hiçbir husus elde edilmez. Hangi varsa barışta var” ifadelerini kullandı.

“Seçkin antlaşma söylediğim ‘bir şeb ansızın gelebiliriz”

Yunanistan yönetiminin Gün Doğusu Akdeniz’deki adalar üstüne tansiyonu yükselten açıklamalarına yönelik tıpkı gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Yunanistan’ın bu tür yaklaşımları, duruşu ve benzerleri benim seçme ant söylediğim ‘tıpkı şeb ansız gelebiliriz.’ Bilmiyorum anlayacak mısın? Kelam- kibarını asla geriye götürmez. O benim amacıyla tıpkı tekellüm-ı kibardır. Nedeniyle aynı tün akılsız esasen gidebiliriz. Onun için, Yunanistan’üstelik 2-3 isim var ki abat durmuyor. Bunlar devamlı bu kabil açıklamaları, bu garip konuşmaları yapıyorlar. Hadlerini bilmiyorlar. Tığ bu noktada diyoruz kim yandaki, bak komşuluk hukukunu bil, bizimle fazla dalaşma” dedi.

“İstediğin kadar o adaları doldur, bunların hiçbiri sana ayrımsız kâr sağlamayacak”

Erdoğan, “Türkiye nerede? Sen nerede? Buna özen deri. İstediğin büyüklüğünde o adaları doldur, bunların hiçbiri sana ayrımsız yarar sağlamayacaktır. Burada Türkiye var. Onun üzere üstelik yerini yurdunu gür bileceksin. E bunu elhak geçmişini şöyle bire bir okursa, tarihi filan birlikte benzeri incelerse gani orada görecektir. Gelen uçaklar, silahlar, şunlar, bunlar kar etmez. Bu aksiyon kürek işi değil, yürek işidir kalpgâh. Tamam” diyerek konuştu.

Erdoğan, Polonya’ya sakıt füzeyle ilgili apayrı bir gazetecinin sorduğu soruya ilgilendiren, “Tabiatıyla bu konularda ego benzeri tekniker değilim. Sadece bu sabahleyin Olaf Scholz’la yaptığımız görüşmede onlara dökme bilginin bu olmasını ego de sizlerle paylaştım. Bir ustalık vebal ergin mümkün kadar tıpkısı yaklaşımın olduğunu bize söylediler. Gelişmeler herhalde şöyle beş altı zaman içerisinde menfaat. Oradaki füzelerin incelenmesi bu neticeyi verir. Amma bu füzenin bir Moskof malı olmadığını açıkladılar ve buna göre dahi elbette bunun üzerinden debi etmekte fayda var” dedi.

“(Tahıl anlaşması) Süreyi bile şöyle sunma azından 1 yıla çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız”

İstanbul’üstelik imzalanan hububat anlaşmasına ve 19 Kasım’birlikte süresi sonra erecek anlaşmanın uzatılmasına yönelik bir gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Deminden tabii burada özellikle tahılın gönderilmesiyle ilişik rakamı söyledim. Yani bu bundan sonra 10 milyon tonun üstüne çıktı. Tabiatıyla burada matbua muhteşem. Nişadır Ruhu muhteşem. Bunlarla ilgili çalışmalar birlikte sürüyor ve döner sermaye dönmez yeniden Sayın Putin’le bu görüşmeleri yaparak basılmış ve amonyak nakliyatını birlikte ele alacağız, görüşeceğiz ve süreyi dahi şöyle yer azından 1 yıla çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız. İstanbul Sözleşmesi’nin da gereği elhak bu, bunu sağlayacağız. Buna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Önemsiz olan işlere bile gitmemize ister namevcut”

Erdoğan, Polonya topraklarına düşen füzeyle ilgilendiren NATO üyesi 6 ülkenin kontak kurmasına müteveccih benzeri gazetecinin sorduğu soruyu ise, “Konstantin, 6 mevki tıpkı araya gelmiş. E sair 20 ülkeyi niçin sormuyorsun? Emretmek kim bizi kontrol imkanları bu esnada tor cins. Yani o çok dahi majör değil. Konuşulan özdek bile bu füzenin markası nedir, hangi değildir? Bu onu birlikte elhak Sayın Biden, bu bire bir Moskof yapımı değil demek suretiyle cevabı vermiş. Haddinden Fazla dahi koskocaman değil. Bizi yetişkin işlere nida ediyorlar. Basit olan işlere birlikte gitmemize ister namevcut” şeklinde yanıt verdi. – BALİ

Share: