CTE’den ‘Silivri Cezaevi’nde uyuz salgını’ haberine tekzip

Ukubet ve Tevkifevleri Umumi Müdürlüğü (CTE), ara sıra matbuat organları ile sosyal medyada meydan kayran ‘Silivri Cezevi’nde uyuz salgını’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Ukubet ve Tevkifevleri Umumi Müdürlüğü, yapılan tetkik neticesinde Silivri Ukubet İnfaz Kurumunda uyuz hastalığına yakalanan temas mahkûm ve tutuklunun bulunmadığının anlaşıldığını bildirdi.

Umumi Müdürlüğün açıklamasında, gâh matbuat-nişane kuruluşları ve içtimai medya platformlarındaki “Silivri Cezaevi’nde uyuzlu salgını bundan sonra” antetli haberlere ilişkin kamuoyunun makul bilgilendirilmesi için izah ika ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Ceza infaz kurumlarına kabul edilen tekmil hükümlü ve tutukluların odalara alınmadan önceki inceden inceye etüt edildiği, değme tutku görülmesi halinde vacip tedbirler alınarak hassasiyetle tedaviye başlandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bununla bu arada, uyuz belirtisi bulunması halinde mahkûm ve tutuklular, ayrı odalarda barındırılarak merhem tedavisine başlanmakta, mahkûm ve tutukluların barındırıldıkları görüş derhal karantinaya alınarak arınıklık işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yapılan tetkik neticesinde Silivri Ceza İnfaz Kurumunda uyuzlu hastalığına yakalanan seçkin hükümlü ve mevkuf bulunmadığı anlaşılmıştır. Gerçeklikten ağız ağıza ırak, mahkûm ve vakfedilmiş ailelerinde hâl uyandıracak ve kurumlarımıza müteveccih aksi matlup oluşturmayı amaçlayan bu zümre iddialara itibar edilmemelidir.”

Share: