Çöp Tenekesi bisikletler ata oğulun elinde maltalık buluyor

Zonguldak’ta 30 yıldır velespit satışının yanında tamir işiyle uğraşzaman cet oğul, mesleğe bandaj azalsa birlikte çalışkanlıklarıyla örnek oluyor.

Zonguldak Belediyesinden yıllar önce sınavla “Bisiklet Ehliyetnamesi” düz Ahmet Gülden (74), çiftteker tamirciliği mesleğkayınbirader öğrenmek içmağara aynı ustanın yanında çırak namına çalıştöz başladı.

Derece Derece kendisini geliştiren ve çiftteker tamirinde kentte tanıekmek ustalardan biri olan Gülden, çok sevdiği mesleğkayınbirader 30 yıldır çıraklığını yapan oğlu Melik Gülden’le (50) yürütüyor.

Aynı dükkanda çiftteker satışının yanında siftinlik bisikletleri tamirat eden cet oğul, gençlerin sağlıklarını korumaları adına elan çok derrace kullanmalarını istiyor.

– “Gençler bisiklete çok çok örutubet vermiyor”

Ahmet Gülden, AA muhabirine, öğrenim hayatını devam ettirmek istemeyen oğluna mesleği öğrettiğini anlattı.

Mesleklerinin teknolojiden büyük ölçüde etkilendiğkayınbirader dile getiren Gülden, “Eskiden biricik vitesli bisikletler vardı. Şimdi 24, 28, 32 var. Teknoloji yavaş yavaş değişiyor ve yenileniyor. Gençler bisiklete çok çok ögönen vermiyor. Bilgisayar, telefon var. Bisikleti unuttular amma velespit sağlıkları içmağara çok güzel bir alet. Kullanmaları lüzumlu.” dedi.

Gülden, çırak yetiştirmekte zorlandıklarını tabir ederek, şunları kaydetti:

“Gençliğimiz çıraklığı, öğrenmeyi hiç sevmiyor. Tıpkı genç çalışmak istiyor, geliyor buraya. Ä°lk yerine sorduğu istifham ‘Ne vereceksin?’ oluyor. Sen benzeri öğren de ona göre bir şulan verelim. Bire Bir şülen öğrenmeden, ayrımsız şulan yapmadan servet verilmez. Vaktiyle birine çırak vermeye gittiğmağara devir ailesi, ‘Eti senin, kemiği benim.’ derdi. Şbundan sonra banko öyle aynı şlan bulunmayan. imdi de çırak ya bile idareci adına fazla kimse yetişmez, öyle adisyon ediyorum.”

Kağan Gülden dahi viran bisikletleri tamirat edip ülkeye katkı sağladıklarını belirterek, “Bu iş gelişigüzel geçarz gün azalıyor. Çıraklık eğitimi namevcut. Bu konuda bire bir şeyler yapılması lazım.” diyerek konuştuh.

Share: