Çobankale’deki tarihi asar puzzle üzere birleştiriliyor

Çobankale’deki tarihi eserler puzzle kadar birleştiriliyor

Tarihi kaledeki Osmanlı dönemine ait yıpranmamış bulguları bilineni değiştirdi

YALOVA Yalova’nın Altınova ilçesinde hafriyat çalışmaları devam fail Çobankale’bile, toprak altından çıkarılan tarihi eserlere ilişik binlerce zerre arkeologların ellinde alevli tıpkı emek sonucu puzzle kabil birleştiriliyor. Kazılarda elde edilen kullanılmamış bulgular ise Osmanlı’nın kaleyi aritmetik edilenden daha teferruatlı müddet hareketli adına kullandığını ortaya çıkardı.

1087 yılında inşa edildikten bilahare Bizans, Selçuki ve Osmanlı medeniyetleri marifetiyle geçer not Çobankale’üstelik Ekin ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ile 2018 yılında kazılar başlatılmıştı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yılın 12 kocaoğlan sürdürülen kazılar Altınova Belediyesi’nin bile destekleriyle mütemadi devam ediyor. Çalışmalar sırasında yerey altından çıkan tarihi eserlere ilişkin binlerce çıngı, Çobankale Kazı Evi’nde toplanıyor. Hafriyat ekibi burada bir tane bir tane incelendikleri parçaları puzzle kabil birleştirerek tarihi eserileri yeniden dönem yüzüne çıkarıyor.

Kalede Osmanlı sürprizi

Kazı Başkanı ve Mimar Sinan Adamakıllı Sanatlar Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Selçuk Seçme, seramik üzerinde tarihin önce hashtag sembolü ile Türkiye gündemine gelen Çobankale’dahi 2022 yılı hafriyat çalışmalarını değerlendirdi. Her, bu sene ki kazılarında haddinden fazla sayıda Osmanlı dönemine ilişkin idmansız seramik ve lüle kadar ayrı ayrı tasarruf eşyalarını bulduklarını ifade etti. Bu bulguların kendileri için şaşırtı olduğunu anlatan Değme, “Elan önceki yıllarda çalışmalarımızı anlatırken Osmanlı döneminin burada gücük bir yaşam periyodu olmuştur diye çıkarımlarda bulunuyorduk. 2022 yılındaki buluntular Osmanlı döneminin burada ayrıntılı süre yaşandığını gösteriyor. Zımnında haddinden fazla oylumlu bulgular bu yıl ortaya daha çok. Temsil Osmanlı yaşamından lüleler buradan çıkarıldı. Seramikler günlük kullanma eşyası yerine karşımıza çıkıyor. Bir yerden çalınmış, ok uçları üzere mukavim haddinden fazla uğraş aleti bulundu. Bunlar Osmanlı katmanının olduğu alandan artık. Kalenin Osmanlı periyodu birlikte 2022 yılı çalışmalarında belirmeye başladı” dedi.

“Osmanlı periyodunun tamlık unsurlarının yaşam izleri görülmekte”

Elde edilen bulguların bütün olarak tarihine ilgilendiren tıpkı net bire bir rakam verilemeyeceğine değinen Seçkin, “Lüleleri tütünle ilişkilendirirsek Amerika’nın keşfiyle esrar geliyor. Ondan ilk üstelik afiyet verici bap kullanıldığı, afyon içildiği söyleniyor. Bunlar yeryüzü haddinden fazla 17-18’inci yüzyıla tarihlenir. Kesin aynı gün vermemiz gibi değil amma Osmanlı’nın az buçuk geç dönemine tarihlendirebiliriz bu lüleleri. Daha er döneme ilişkin kabak seramikler Osmanlı periyodunun bütün unsurlarının dirim izleri görülmekte. Tığ bu yıl elden sur diplerinde kazı çalışmaları yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde çöz kalede kazıya bitmeme edildiği geçenek güç ilişkin güçlü çokça unsurun daha artağan bulunacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Her, Osmanlı’nın kaleyi ayrımsız devriye gibi kullandığını ve sivil yaşamın dolay plana çıktığını ifade etti.

Tarihi eserleri puzzle üzere birleştiriyorlar

Yüksek kazı bilimci Belma Günal ise bölgede yapılan kazılarda Bizans dönemine ilişik bulguların henüz aşkın çıkarıldığını anlattı. Günal, icraat çerçevesinde tarihin evvel hashtag sembolünün düzlük aldığı seramiklerin 2019-2020 ve 2021 yılındaki hafriyat çalışmalarda ortaya çıkarıldığını söyledi. Hafriyat evinde yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Günal, “Toprak çalışmaları sırasında ele geçirdiğimiz bütün seramikleri öncelikle yıkıyoruz, kurutuyoruz, ardından tasnifliyoruz. Daha sonraları dahi ilmî kitap ırgamak için açım açma ayırıyoruz. Bu yıldan esbak seramiklerimiz depomuzda saklanıyor. Onlar de bilimsel yapıt üzere kaldırılmış durumda. Çobankale’de ele geçen nitelikli malzemelerin benzeri kısmının replikaları yapılıyor. Onların bile örnekleri burada. Tüme mümasil eserlerin replikaları yapılıyor. Kâh eserlerin da restorasyonları tamamlandı” dedi.

Share: