Çığır lisesi öğrencilerinin ürettiği ahşap oyuncaklara Suudi Arabistan’dan talep

Kastamonu’da patika lisesi öğrencileri tarafından üretilen ahşap oyuncaklar, Almanya ve Suudi Arabistan ilkin koyulmak amacıyla Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Ayrıca Suudi Arabistan’dan mevrut aynı heyet ise öğrencilerin ürettiği ahşap oyuncaklar üzere bayilik talebinde bulundu.

1869’üstelik ‘teknik okul’ yerine Kastamonu’de kurulan ve daha sonra Taşmektep Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi olarak eğitime devam eden lisede, hoca ve öğrenciler, Türkiye’üstelik gerekseme duyulan ve balaban oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimini devam ettiriyor. “Tıpkısı Oyuncaktan Daha Dahası” adı altında hazırlanan proje çerçevesinde Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerince üretimi yapılan ahşap oyuncaklara arzu herhangi bir güzeşte gün artmaya başladı.
Bu çerçevede Almanya’dan sonra Suudi Arabistan’dan da bir yıldız bilimi, Kastamonu’ya gelerek ahşap oyuncakların üretiminin yapıldığı atölyeyi musahabe etti. Atölyede önce olarak sergileme salonunda ahşap oyuncakların örneklerini incelemeyen heyet, arkası sıra ahşap oyuncakların istihsal aşamasını ve paketleme aşamasındaki çalışmaları durumunda takip etti. Ahşap oyuncakların üretim aşamasıyla ilgilendiren Suudi Arabistan’dan gelen heyeti, Taşmektep MTAL Öğretmeni Mustafa Alibaş zevcelik etti. Alibaş, heyete üretim ve paketleme aşamalarını gezdirerek ürünler için dahi bilgiler verdi.

“Ülkemizde bu ürünlere ihtiyacımız var”
Ahşap oyuncakların istihsal ve paketleme sahasını güzeşte Suudi Arabistanlı yıldız bilimi, ahşap oyuncaklar amacıyla bayilik talebinde bulundu. Heyette kayran düz Yasir Abdullah Albawardi, “Ben ahşap oyuncak ile ilişkin daha öncesinden iş yapmıştım, ego bile ahşap oyuncak üretiminde 16 yıl geçmiş çalıştım. Ama bizim ülkemize gelen ahşap yurtdışından geliyordu. Kaliteli değildi. Bugün ben buradaki çalışmaları haddinden fazla beğendim ve çok çok şaşırdım. Burası çokça güzelce benzeri üretimlik reşit. Ayrımsız zamanda burada evire çevire tıpkısı nitelik da yakalanmış. Bildirme güzeli ise gördüğüm ve incelediğim ahşabın doğal olması. Ayrımsız zamanda burada üretimi yapılan ahşap oyuncaklar kollar ortamında çokça mıhlı ayrımsız yapıt. Çünkü ülkemizde bu ürünlere ihtiyacımız var. Hem füru üzere sağlıklı hem da çocukların zeka gelişimine ulama sunacak bu oyuncaklar. Önemsediğimiz ayrıntılar içinde ahşabın metin olmasıdır. Maşallah burada çalışın çocukların çalışması bizleri şaşırttı. Antrparantez kollar üzere şaşırtıcı derecede türlü ahşaptan işlenmiş oyuncaklarda var. Yani yaş guruplarına ayırarak rastgele yaş gurubuna göre ahşap oyuncaklar burada mevcut. Bunların patenti birlikte meslek eliyle münfail. Bizler için çokça güzelce, alanda fena hâlde, ferah. Oyuncaklarda natürel, çalışanlarda burada samimi ve katıksız. Bizim açımızdan herhangi bir özdek çok sunturlu. Bu yüzden bizler, eğer itilaf durumumuz olursa çok seviniriz. Bizlerde bu arada konvansiyon ile alay malay ülkemiz üzere bayilik talebimiz mevcuttur. İnşallah aynı anlaşmaya varıp, oyuncakların ihracatını yapabiliriz” dedi.

“Apayrı yerdeki fabrikaların kalitesi henüz düşük”
Heyette vadi alan Mohammed Saleh Alghofaili ise, “Burada üretimi yapılan ahşap oyuncaklar gayet metin ve kalitelidir. Çocuklarımız üzere bunu çokça fazla önemsiyoruz, buna çokça aşkın özen ediyoruz. Filhakika buna eş fabrikalar var, bulunan. Ayrıksı yerdeki fabrikaların kalitesi daha düşük, benzeri zamanda buradaki kadar hem sağlıklı hem dahi nitelikli değil. Bunun için bizler Kastamonu’ya gelip burada yerinde incelemede bulunuyoruz” diye konuştu.

Atıl vaziyetteki ahşap okul sıraları kullanılıyor
“Tıpkı Oyuncaktan Daha Fazlası” projesiyle önceki etapta 26 çeşit laedri oyuncak, yenilikçi yaklaşımla yine ele makbuz. Taşmektep Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi marifetiyle özel yerine tasarlanan 4 oyuncağın birlikte patenti makbuz. Hazırlanan şablonların ardından istihsal aşamasına geçildi. Oyuncakların yapımında ‘sıfır atık’ projesi çerçevesinde tembel vaziyetteki ahşap meslek sıraları kullanılıyor.

Sene sonuna kadar 150 bin sayı ahşap oyuncak üretilecek
Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı tarafından devlet genelindeki okullarda kullanılmak amacıyla 150 bin nüsha ahşap oyuncak siparişi verildi. Siparişlerin alınmasıyla alay malay Kastamonu Taşmektep Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamen tabii ahşaptan E1, N71-3 ve FSC standartlarına akla yatkın oyuncakların üretimi devam ediyor. Günlük bin mızıka ahşap oyuncağın üretildiği atölyenin önümüzdeki günlerde istihsal kapasitesinin yapılacak tebeddülat ve tamir çalışmalarıyla arttırılacağı öğrenildi.

Siparişi alınan 17,8 milyon teklik ahşap oyuncakların üretimi sene sonuna büyüklüğünde tamamlanacak
Milli Eğitim Bakanlığı eliyle Taşmektep Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi’nde üretimi yapılan ahşap oyuncaklardan 17 milyon 800 bin TL karşılığında 150 bin sayı 81 ilde meslek öncesi 3-6 yaş arası çocukların hem zatî gelişimleri hem da oyuncak ihtiyaçlarının karşılanması noktasında tören düzeni imzalanarak siparişi verildi. Öğrenciler eliyle hazırlanan 383 bin 440 sayı parçadan oluşan 10 bin 87 kutu içerikli, 393 bin 527 adet parçadan oluşan 5 farklı tasarımdaki ahşap oyuncaklar tırlara yüklenerek Milli Eğitim Bakanlığına teslim yapılmak amacıyla gönderilmeye başlandı. 150 bin sayı ahşap oyuncağın sene sonuna büyüklüğünde üretimi yapılarak doğrulama edilmesi hedefleniyor.

Share: