CHP, TBMM’yi 1 Ağustos’ta olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP Kol Başkanvekili Müstakil Hususi, TBMM’yi 1 Ağustos 2022 Pazartesi haset alışılmadık toplantıya çağırma ederek, “İlk önce tıpkısı umumi görüşme açarak kamu siyasi partiler sağlıkta momentum konusundaki görüşlerini, önerilerini dile getirsin, arkası sıra 16 maddelik yasa teklifinin görüşmelerinin yapılmasını istek ediyoruz.” dedi.

Hususi, Sedir’te düzenlediği matbuat toplantısında, afiyet çalışanlarına cebin şiddetle savaşım üzere yapılması gerekenlerin, Meclis araştırma komisyonunca raporlaştırıldığını anımsatarak, Hak ve Keyif bakanlıklarının, rapordaki gereklilikleri yerine getirmediği için ihtiyaçlara karşılık veren bir kanunun yasalaşmadığını savundu.

Bilcümle politik partilerin 2 yıl evvel bu konuda yasal tıpkısı himmet yaptığını dile getiren Hususi, yarkurul aşamasında teklifin altının boşaltıldığını öne sürdü. Özel, “Bu yıl mayıs ayında tıpkı el daha oturuldu. SELIM Parti ve MHP’nin TTB başta görünmek amacıyla afiyet iz örgütlerini hiçe sayan, vesair gören, hedef gösteren, kimi vakit ‘TTB kapatılmalıdır.’ noktasına kadar mevrut söylemleri, birlikte mücahede olanağını ortadan kaldırmış, bu örgütleri kamuoyu gözetiminde itibarsızlaştırma gayreti gösterilmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

TTB ilkin kalkmak amacıyla keyif örgütlerinin temsilcileriyle görüşerek benzeri yasa teklifi hazırladıklarını bildiren Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üç ekip başkanvekili imzasıyla CHP Grubu namına Meclis Başkanlığına bu yasa teklifini verdik. Biraz önceki de Meclisimizin Sayın Genel Sekreteri’ne sunduk. Partimizin 120 milletvekilinin imzasıyla İçtüzük ve Temel’nın öngördüğü şekilde Meclisi alışılmadık toplantıya çağırma ediyoruz. İlk geçmiş tıpkı umumi görüşme açarak cemi siyasi partiler sağlıkta hız konusundaki görüşlerini, önerilerini dile getirsin. Ardından 16 maddelik kanun teklifinin görüşmelerinin yapılmasını talep ediyoruz. Bu durumda üstüne görev düşenler var. Tabii Divan Başkanı 7 çevrim içerisinde Meclisi toplantıya seslenmek durumunda. Pazartesi haset derinti kâfi sayısı olan 200 mebus Genel Kurulda olursa umumi mülakat başlayacak, peşi sıra kanun görüşmelerine geçebileceğiz. Biz kuvvet ihtilaf ayırmadan birlik grupları, kül milletvekillerini bu derinti çağrımıza karşılık vermeye ve Genel Kurulda olmaya davet ediyoruz.”

– “En bir iki 70 milletvekilinin daha Genel Kurul toplantısına katılması gerekiyor”

CHP Takım Başkanvekili Özel, TBMM Umumi Kurulunda, bahis konusu teklifin görüşülebilmesi amacıyla, tatil döneminde mesai kararı kâin Adalet ve Esenlik komisyonlarının düzenlemeyi görüşmesinin tamamlaması gerektiğini hatırlatarak, alt kurul başkanlarının, bu düzenlemeyi görüşmek amacıyla toplantılarını gerçekleştirmesini istedi.

Özel, “Sedir Başkanı’nın, bu toplantı çağrımızı önümüzdeki pazartesi amacıyla yapacağına inanıyorum. Filhakika Esas, İçtüzük de bu konuda kendisine bambaşka benzeri tasarruf hakkı vermiyor. Tabii güruh tarihini değiştirebilir. Ama tığ elhak arz doğacak tarihi, 7’nci günün sonunu dilek ettik. Bu çağrıyı yapacaklar.” ifadelerini kullandı.

Esenlik çalışanlarına yönelik şiddetin akıbet 2 yılda 3 kat arttığına dikkati çekici Özel, “Bu duruma, rakamlara, yaşananlara, milletin yasa çıkarması amacıyla görevlendirdiği milletvekillerinin duyarsız kalmaması gerekiyor.” dedi.

Özgür Özel, tıpkısı basın mensubunun “Bu konuda İYİ Partiye ayrımsız çağrınız var mı?” şeklindeki sorusu üstüne, CHP’nin, kudret-ihtilaf ayrımı yapmaksızın yekpare milletvekillerini ve siyasal parti gruplarını toplantıya nida ettiğini kaydetti.

Toplantı kâfi sayısının sağlanabilmesi için CHP milletvekilleri dışında sunma bir iki 70 milletvekilinin elan Umumi Kurul toplantısına katılması gerektiğini dile getiren Hususi, “Bu anlamda ‘İttifak içinde mesai yapalım, 200 rakamını tığ sağlayalım, bire bir siyasal çıkar elde edelim.’ kabil yaklaşımımız bulunmayan. CHP olarak ayrım yapmaksızın 5 siyasal parti grubunu ve yekpare milletvekillerini böylesine tıpkı meselede Meclis’e gelmeye ve çalışmalara katılmaya nida ediyoruz. Buna olumlu cevap vereceklerini düşünüyoruz. Başka temaslara, bire bir siyasal polemiğe faktör vermemesi amacıyla icap duymadık.” sözlerini gider etti.

Share: