Celal okulu üretimevi kabil üretim yapıyor

Muş Mesleki ve Teknik Rum Lisesinde hem eğitimlerini tamamlayan hem birlikte patika öğrenen öğrenciler, ürettikleri masa, fasıla ve sandalyelerle bire bir yandan okulun döner sermayesine ayrımsız yandan de aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Muş Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi, yılın 12 ayı möble ve çıpa doğrama üretimi yaparak 1 milyon teklik olan cirosunu 2 milyon liraya yükseltti. Binin üstünde öğrencisi mevcut meslek, 6 alan ve 13 atölyeyle bacasız üretimevi kabil üretim yapıyor. Yaz tatilinde bile üretime bitmeme eden ekol, “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesi çalışmalarına bile destek veriyor. Atölyelerde destek yetişek odaları, e-sınav merkezi kurulumları ve okulların teçhiz malzemesi ihtiyaçları karşılanıyor.

“Okulumuz üretimevi üzere çalışıyor”

Okulda devam fail çalışmalarla ilişkin bilgelik veren Muş Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi Müdürü Erhan Subaşı, yaz tatilinde yaklaşık 100 öğrencinin üretim yaparak hem ekonomiye ulama sunduklarını hem birlikte harçlık kazandıklarını söyledi. Metal ve möble alanlarında eğitim bilimi gören öğrencilerin yaz tatili döneminde çalışıp döner sermaye çerçevesinde tahminî aylık 2 bin lira ecir alarak ev ekonomisine yardım sağladığını ifade eden Subaşı, “Öğrenciler atölye içre ürettiği ürünlerle birçok okulun ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Raflar ve mobilyalarla yüzlerce kitabevi yapılmış durumda. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı vasıtasıyla gönderilen geçenek, masa ve destek odları ile e-sınav merkezleri kuran öğrenciler çalışmalarına devam ediyor. Okulumuzun cirosu sabık sene 1 milyon civarında iken, bu sene ise bütçemiz 2 milyon liraya yükselmiş durumda. Bakanlığımız hele patika liselerine büyük destek vermektedir. Muş Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi, üretimlik gibi 12 ay istihsal yaparak ekonomiye balaban ulama sunmakta. Hoca dolapları, kânunuevvel, masa üretimi, derinti masaları, sandalyeler ve yonca masalar üretiliyor. Üretilen bu teçhiz malzemeleri ile ilimizde birçok okulun ihtiyaçları karşılanmaktadır” dedi.

Mobilya atölyesi şefi Mehmet Tığ de, möble bağırsak mekan dizayn alanı sarıklı ve öğrencileri adına yaz tatilinde döner sermaye adı altında çalıştıklarını ifade etti. Okulların tatil olmasına rağmen atölyede Cesamet Materyal Ofisinden gelen malzemeleri karye okullarına götürerek montajlarını yaptıklarını kaydeden Tığ, “Öğrencilerimiz ailelerine korumak amacıyla atölyede çalışıyor ve üretime bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Metal Bölümü 12. dershane öğrencisi Cebrail Öğüt ise yaz tatilinde okulda çalışıp hem patika öğrendiğini hem bile aldığı dünyalık ile ocak bütçesine ulama sağladığını söyledi.

Share: