Canik Belediyesinden esnafa aykırı aleti hatırlatması

Canik Belediyesi, çap ve gravite aletlerinin 2023 yılı damgalama ve etüt işlemleri amacıyla akıbet günün 28 Küçük Ay 2023 tarihi olduğunu hatırlatarak esnafa çağrıda bulundu.

Canik Belediyesi Polis Müdürlüğü eliyle bozuk ve ağırbaşlılık aletlerinin 2023 yılı damgalama ve araştırma işlemlerine ilgili yapılan açıklamada, “Büyüklük ve yüklülük aletlerinin 2023 yılı damgalama ve muayene işlemleri 28 Gücük Ay 2023 Salı haset düzentileme bitiminde serencam bulacaktır. İlçemizdeki esnafın belediyemiz Polis Müdürlüğü Ölçü ve Değer Memurluğu’na tamlayan serencam güne kadar bildirge vermeleri gerekmektedir” denildi.

Canik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, çap ve gravite işlemlerinde çakılı dükkanlarda beğenilen mekanik, aksata yerlerinde kullanılmakta olan elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, kantar, metre, litre, gram ve kilogramların taharri damgalama işlemine tabi olduğu kaydedildi. Esnafın, Uran ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla önce muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanabileceği, önce sondaj damgası yoksuz, mevkut kontrol ile muayenesi gerçekleşmeyen kutur ve baskı aletlerinin alınması, satılması, kullanılması ve aksiyon yerlerinde bulundurulmasının yasak olduğu belirtildi. Esnafın cezai duruma düşmemeleri için tamlanan süre içerisinde beyanname vermeleri gerektiği ifade edildi. – SAMSUN

Share: