Çalkantı olsun diye niteleyerek arama kurtarma ekiplerini 5 saat süresince çığlık taş dolaştırdılar

Denizli’dahi yakalanmamak üzere telefondan gümüş kartı çıkartarak ‘kanyonda muhat kaldık’ yalanıyla tıraşçı ihbar fail 2 zinde, seferber olan onlarca şahsiyet ekibi şeb karanlığında 5 saat boyunca dokunaklı taş dolaştırdı. Akıllarınca aldıkları önleme rağmen uygulayım bilimi sayesinde yerleri tayin edilen gençler, yalanları inandırıcı olsun diyerek uğultu yaptıkları abes odada yakalandı.

Olay, geçtiğimiz cuma akşamı Pamukkale ilçesine sınırlanmış Çamlaraltı Mahallesi’nde meydana geldi. Reaksiyon calip ayrımsız sorumsuzluğa imza atan Fatih T. (21), havanın kararmasına andıran arkadaşı D.B. (22) ile gelişigüzel 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak tıraşçı bire bir ihbar yaptı. Yerleri tayin edilmesin diye niteleyerek çökertme telefonundan sim kartı sökerek evgin davet fail ve yalanları elan inandırıcı olsun diye boş odada uğultu sesi çıkartan gençlerin, “Teleferik bölgesindeki kanyonda muhat kaldık. 3-4 saattir yolumuzu bulamıyoruz, suyumuz birlikte bitti. Bize ivedi arkalama edin” şeklindeki çağrısı konusunda AFAD, kurnaz ve polis güçleri ekipleri bölgeye sevk edildi.

Gümüş deneyli olmadığından iletişim kurulamadı

Cümbüş yaşamak için yaptıkları tıraşçı ihbar öncesi telefondan gümüş kartı söktükleri üzere kendileriyle iletişim kurulamayan sanki kayıp gençlerin bulunması amacıyla AFAD ve güvenlik güçleri özellikle tevessül etmek amacıyla TRAC Denizli Şubesi kadar fahri kuruluşların da kayran aldığı onlarca kişiden oluşan taharri istirdat ekipleri dar boğaz bölgesine dağıldı. Bölgeyi kuşatma altına düz ekipler, vaziyet bilgisi olmadığı için serbest bir alanda dron destekli iş başlattı. Zehir taş hep alanı arayan ekipler, 5 saat süresince seçme ize rastlayamadı. Tıpkı yandan ormanlık kayran ile dar boğaz didik didik aranırken, farklı taraftan ise AFAD ekipleri zayi olduklarını kanıt fail iki gencin yerini tayin etmek için zamana karşı uğraş verdi. Tıraşçı ihbarın yapıldığı çökertme telefonunun IMEI numarasını tespit fail AFAD İl Müdürlüğü ekipleri, numarayı AFAD Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) iletti. BTK, teknolojik imkanlar sayesinde IMEI numarası sinyalinden telefonun yerini tespit etti. Telefonun sim kartı sökülmesine rağmen şehir merkezindeki tıpkı evde olduğunun tayin edilmesinin arkası sıra geceleyin saat 01.00 sıralarında cumhuriyet altını savcısının talimatıyla arama çalışmalarına son verildi.

Yalanları çelişkili ifadede ortaya çıktı

Yardım çağrısı karşısında seferber olup 5 saat boyunca boşu boşuna yara taş dolaşan ekipler çalışmalarını sonlandırıp hoşgörüsüz dönerken, AFAD ve güvenlik güçleri sinyalin geldiği adrese yöneldi. Coşku sürmek üzere devletin imkanları ve gönüllü kuruluşları kıygın eden Fatih T. ve D.B., batıl ihbarı yaptıkları eve mevrut ekipleri karşılarında görünce alışılmamış yaşadı. Ormanda kaybolduklarını ve bilahare yolu bularak eve geldiklerini sav eden gençlerin çatışık ifadeleri sonrası Fatih T., esassız ihbarı öz telefonundan yaptığını itiraf etti. İfade işlemleri amacıyla karakola götürülen Fatih T., üzerine adli muamelat başlatılarak erkin bırakıldı.

“Batıl ihbarda bulunmamalarını dilek ediyoruz”

Gelen arkalama çağrısının ardından fahri olarak çalışmalara bindi verdiklerini belirten TRAC Denizli Idarehane Başkanı Yardımcısı Başkomutan Salih Fazilet, “Akşam Ezanı saatlerinde saat 20.30 sularında AFAD İl Müdürlüğü’nden aldığımız çağrı konusunda teleferik simge asılan kanyon yerine 3 miftah ve 12 şahsiyet ekiple fehim ettik. 2 hayat 112 Evgin Davet Merkezi’ne 3-4 saattir susuz kaldığını söylemiş ve telefon bağlantısının benzemek için olduğunu öğrendik. Bunun üstüne ekiple vadinin bulunduğu bölgeyi ablukaya alarak tarama çalışmalarına başladık. Şu anda bu bölgede yaptığımız çalışmalarda değme eş emaresine rastlayamadık” dedi.

2 gencin ortaya çıkmasının arkası sıra tıraşçı ihbar üstüne vatandaşlara uyarıda kâin Erdem, “Vatandaşların bu kalıp asılsız ihbarlarda bulunmamalarını istek ediyoruz. Adi dahi taharri istirdat ekiplerini bu koşullar çok zorluyor, herkesin elan hassas olmasını istiyoruz” dedi.

“Sinyallerin evden geldiği tespit edildi”

Aramalar dokunaklı tıpkı şekilde devam ederken bir anda mevrut bilgelik üzerine çalışmaların durdurulduğunu kaydeden TRAC Denizli Bölüm Başkanı Salih Evranoğlu ise, “Denizli AFAD’dan gelen temenni doğrultusunda 2 kişinin kayıp olduğu bilgisi geldi. Taharri çalışmaları doğrultusunda kaybolma olduğu düşünülen şahısların telefon sinyallerinin evden geldiği tespit edildi. Rastgele kayıp şahıslara müteveccih bire bir ize rastlanılmadığı amacıyla çalışmaları sonlandırdık” diyerek konuştu.

Share: