Çabalar serencam verdi, hububat krizi Türkiye’de aşılıyor

Ukrayna ile Rusya’nın hububat sevkiyatı amacıyla Türkiye’nin arabuluculuğunda yürüttüğü görüşmelerde konvansiyon sağlandı. Tarihi imza töreni bugün Başbuğ Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in katılımıyla yapılacak

Rusya ile Ukrayna arasındaki çarpışma nedeniyle ülkelerdeki tahılın dünyaya atıf edilememesi nedeniyle yaşanan hububat krizi, Türkiye’nin aldığı inisiyatifle çözüm aşamasına geldi. Hububat Sevkiyatı Anlaşması imza töreni, Ukrayna ve Rusya tarafları, Başbuğ Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Uluslar (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla bugün Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE SER AFI OYNADI

Savaşın başından bu yana hem Rusya hem Ukrayna’nın güvendiği yegâne ülke olarak öne çıkan Türkiye hububat krizinin çözümünde dahi yeğin kurum oynadı. Komutan Erdoğan’ın krizin başından bu yana üstlendiği eleştiri uğur tüm acun eliyle övgüyle karşılanırken, Türkiye iki mevki arasındaki görüşmelerin merkezi haline geldi.

Tarafların İstanbul’bile gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde ‘dünyayı doyuracak’ koridorun açılması için imzalar atılma aşamasına geldi. Türkiye’nin görüşmelerin ‘sonuç odaklı’ olması yönündeki telkinleri dahi sürecin hızlanmasına çevirgeç oldu.

Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin, Tahran’üstelik Başkan Erdoğan ile yüz yüze görüşmesinin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında “İstanbul’bile yapılan görüşmelerin neticeleri kıvançla karşılandığını” dile getirmişti.

Erdoğan ile Putin’in Tahran’daki görüşmesinden eyyam bilahare imza aşamasına gelinmesi üstelik Türkiye’nin süreçteki hızlandırıcı rolünü bir sefer elan ortaya çıkardı.

BM GENEL SEKRETERİ KATILIM GÖSTERECEK

Besin güvenliği açısından dünyayı yakından ait cenk dolayısıyla bahir yoluyla ihraç edilemeyen ekincilik ürünleri konusunda sakıncasız bire bir ilk kânun oluşturulması amacıyla Türkiye üzerine düşeni yaptı.

Ankara, Birleşmiş Milletler’in Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında oluşturulmasını öngören mekanizma planının ‘uygulanabilir bire bir plan’ yerine nitelendirdi. Tarafların çekincelerini paylaşacağı diyalog ortamının kurulmasına zemin hazırlanırken, mütenevvi düzeylerde Türkiye kritik ziyaretlere karı sahipliği yaptı.

Geçtiğimiz kamer Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Ankara’ya mevrut Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un çantasında de ‘tahıl krizi’ dosyası vardı. Çavuşoğlu, mülakat sonrası “Hububat ürünlerinin arsıulusal piyasalara ulaştırılması üzerine Rusya’nın yaptırımları kaldırma talebini sağlıklı görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Bugün gerçekleştirilecek imza törenine de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılım göstermesi krizin çözülmesinin acun üzere önemine meni ettiği şeklinde değerlendiriliyor.

TARAFLARIN ÇEKİNCELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Taraflar önceki görüşmelerinde ‘tahıl koridoru’ üzerine mebde namına uzlaşmaya istekli şekilci sergilerken, gemilerin çıkış belgesi güzergahında mefruş mayınlar konusunda teknik detayların görüşülmesi ve aykırı garantilerin verilmesi hususları masaya yatırıldı.

Ukrayna, Moskof savaş gemilerinin Odessa limanlarına girmesine karşı dururken; Rusya ise Ukrayna’ya abra gemileriyle zırh taşınmasını istemedi. Ukrayna tarafı mayınların iki haftada temizlenmesinin türlü olduğunu belirterek, Rus gemilerinin limanlara girmemesi üzere üstlenme gerektiğini vurguladı.

KAPAT X

Konuya ilişik SABAH’a değerlendirmelerde kâin Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar üstelik “Türkiye’nin emin bire bir eş ve arabulucu olduğunu belirterek, “Mayın temizleme operasyonuna Türkiye’nin dahil olmasını isteriz” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Rusya üstelik görüşmelerde Acımasız gemilerine sigorta alanında muteber yaptırımların kaldırılması ve gemilere arsıulusal limanlarda bakım sunulmaya devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

BETÜL KANKIZIL

Share: