Büyüklük desteğiyle kurulan tesiste günlük 3 ton mantar hastalığı üretiliyor

Sivas’ta, Tarım ve Rustik Kalkınmayı Tutma Kurumunun (TKDK) atıfet desteğiyle kurulan üretim tesisinde günlük tahminî 3 ton kültür mantarı üretiliyor.

İl merkezine kısaca 20 kilometre uzaklıktaki İncesu köyünde, 3 bin metrekare bağlı alanda yalan üretim tesisi kuruldu.

TKDK’nin bağış desteğine başvuran ve bindi almaya türe kazanan firmanın ürettiği mantarlar, tıpkı zincir marketin 7 ildeki mağazalarında satışa sunuluyor.

İncesu Ekincilik İşletme Müdürü Recep Darıcık, AA muhabirine, kısaca 3 yıl önceki TKDK’ye sundukları projenin mevhibe almaya adalet kazandığını ve istihdama müteveccih iyice tıpkısı projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Tesisin üretim ve paketleme bölümlerinden oluştuğunu dile getiren Darıcık, karmaşa içre birbirlerini müteselsil izleme eden 12 istihsal odası olduğunu rapor etti.

Tesiste üretilen mantarların zincir market marifetiyle birçok ile ulaştığını anlatan Darıcık, “Tesisimizdeki günce istihsal 3 titrem civarında. Ürünümüz Sivas, Trabzon, Giresun, Samsun, Erzurum, Malatya ve Elazığ’a gitmekte.” dedi.

Tesiste 45’i karı 60 kişi istihdam ediliyor

Darıcık, tesiste etkin 60 kişinin 45’inin karı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Iyicene tıpkı himmet ortamımız var, çalışanlarımızın yüzde 75’i karı. Mantar biraz daha dayanıksız nişane olduğu için karı istihdamımız çok. Şehrimiz için fena hâlde ayrımsız hisse senedi potansiyeli ortaya imdi. ‘Sivas’ta imkânsız, Sivas’ta yetişmez. Bu hisse senedi Sivas’ta yapılamaz’ düşüncesinin bütün tersi tıpkı pres bura. Yani seçme işin burada da olabileceği, çalışılırsa say verilirse her şeyin başarılabileceğinin kanıtlandığı işletme.”

İstiridye mantarı üretimiyle ait bile projelerinin olduğunu dile getiren Darıcık, birkaç ay sonraları nişane almaya başlayacaklarını söyledi.

“Kerem bilcümle yanımızdaydı”

Darıcık, kompost üretimiyle ait üstelik hazırlıklarının olduğuna ve kurdukları mantar hastalığı üretim tesisinin Türkiye’da evvel üç ortada yer aldığına değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu işi proje olarak düşündüğümüz günden itibaren oran hep yanımızdaydı. Herhangi Bir anlamda, temas aşamada, temas konuda bize destek oldu. Konuşu desteğin yanında projelerde, seçme şeyde destek oldu. O yüzden azamet desteği şart, bizim için dahi çokça güzelce oldu. Beceri yerine, teknolojik olarak çok çokça mebzul tıpkısı tesisimiz var.”

Sivas’ta kış aylarında iklimin çok sert geçtiğine dikkati calip Darıcık, tesislerinde klimaların beraberinde farklı teshin sistemleri bile kullandıklarını sözlerine ekledi.

Share: