Büyük Babacan’dan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

TILSIM Partisi Genel Başkanı Şanlı Babacan, “Bulunan sistemle seçime giderken UMAR Partisi, kuma tıpkısı namzet üzerine uzlaşmanın içerisinde saha alamazsa o ant DERMAN Partisi’nin genel başkanı natürel kendisine REÇETE Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı olacaktır.” dedi.

Babacan, Gümüşhane’deki aynı otelde düzenlediği basın toplantısında, UMAR Partisi’nin Türkiye’nin genişlik yeni siyasi partilerinden biri olduğunu ve kuruluşunun üzerinden iki yıl geçmesine karşın 81 ilin tümünde ve 716 ilçede teşkilatlandığını söyledi.

Tarımdan eğitime, sağlıktan çevreye kadar gelişigüzel konuda gösteri planları hazırladıklarını tabir eden Babacan, önceki eylem planlarının tarım üzerine olduğunu, bugüne kadar 11 eylem planı hazırladıklarını aktardı.

Babacan, ayrımsız istifham üzerine, “altılı ganyan masanın” mebus sisteme intikal, seçim güvenliği ve ortak cumhurbaşkanı adayı konusunda himmet yürüttüğünü belirtti.

Altılı Ganyan masanın ilk yapı sebebinin saylav tümce olduğunu, 6 partinin uygun kaldığı tıpkı milletvekili bütün çalışmasını kamuoyuyla paylaştıklarını kaydeden Babacan, “Arkası Sıra evvel seçimle vekil sisteme geçene kadarki meydanlık süreçte ülkenin elbet yönetileceğiyle ait tıpkı geçiş sürecinin defa haritası çalışmasını şu anda yapıyoruz. Bizim çalışmamız çabucak lahzada tamamlandı. Bittikten sonradan dahi diğer partilerle bir müracaat sürecini başlatmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Babacan, altılı ganyan masada çalışılan başka tıpkı konunun dahi seçme güvenliği olduğunu rapor ederek, seçim günü Türkiye’deki kestirmece 200 bin sandığa ehil çıkabilmek ve sandık sonuçlarının zinde şekilde birleştirilip makul şekilde yayınlanabilmesi için ortak emek yaptıklarını söyledi.

Babacan, altılı masanın tıpkısı başka hedefinin üstelik kuma benzeri cumhur reisi adayı takip etmek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda hedefimiz bu ve bunun üzere birlikte biz himmet da gösteriyoruz, doğrusunun da bu olacağını düşünüyoruz. Biz bunu defaatle açıkladık. Akla Yatkın olanın seçimin önceki turda ve açık arayla kazanılmasıdır. İlk turda çıplak arayla kazanmanın yolu da 6 partinin eş tıpkı namzet göstermesidir. Şu andaki hedefimiz bu ama diyelim kim olmadı, diyelim kim ahenk sağlanmadı. Bu durumda demokrasilerde filhakika doğal olan, reislik sisteminin muteber olduğu tıpkısı anayasa döneminde seçme partinin umumi başkanı katıksız aynı cumhurbaşkanı adayıdır. Mebus sisteme geçildiğinde üstelik her partinin genel başkanı katıksız tıpkısı başvekil adayıdır. Kâin sistemle seçime giderken TILSIM Partisi, eş tıpkı namzet üzerine uzlaşmanın içerisinde düzlük alamazsa o antlaşma MERHEM Partisi’nin genel başkanı saf kendisine UMAR Partisi’nin cumhur reisi adayı olacaktır. Bizim A planımız, ana tercihimiz altılı masadan ayrımsız kuma aday anlamak ve ilk turda berrak açıklık seçimi alıp bir zaman önceki Türkiye’nin restorasyonuna iletilmek, baştan ülkenin ayağa kaldırılması üzere gayrete kazanmak.”

Seçimlere bambaşka tıpkısı partiyle gelişigüzel konvansiyon çatısı altında girip girmemeyi dahi değerlendirebileceklerini kaydeden Babacan, “Siyasi partilerle çok mail diyaloğumuz var. Yalnız 6’lı masa değil, 6’lı masa dışındaki partililerle da diyaloğumuz var. Zımnında intihap kararı alındığında, seçme haset yaklaştığında partimizin yetkili kurullarıyla bunları konuşuruz, başka diyalog içerisinde olduğumuz partilerle bile bunları değerlendiririz ve sonuncu kararlarımızı veririz. Şu anda geldiğimiz bekçi bu. Bizim esasen kendimiz amacıyla kapattığımız yegâne almaşık, MERHEM Partisi’nin zat ismiyle seçime girmemesi diye niteleyerek benzeri husus namevcut.” ifadelerini kullandı.

Babacan, toplantının peşi sıra Tecim ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Gümüşhane Barosu’nu bile ülfet etti.

Share: