Bu ilçede birlik öğrenciler bir saatliğine özürlü oldu

Bu ilçede tekmil öğrenciler ayrımsız saatliğine mânialı oldu

Sivas’ın Akıncılar kaymakamlığı, engelli bireylerin yaşadığı zorlukların daha iyi anlaşılabilmesi için benzer benzeri projeye imza attı

İlçede bulunan yekpare öğrenciler ayrımsız saatliğine âmâ, sema sakat ve volta mânialı adına sakat bireylerle duygudaşlık ihdas imkanı buldu

SİVAS – Sivas’ın Akıncılar kaymakamlığı, sakat bireylerin yaşadığı zorlukların henüz bol anlaşılabilmesi amacıyla yaşıt tıpkı projeye imza atarak ilçede kâin tam öğrencilerin aynı saatliğine engelli bireyler kabil hissetmelerini sağladı.

Sivas’ın Akıncılar ilçesi Kaymakamı Tarık Safa Kahveci, özürlü bireylere hassas tıpkısı topluluk oluşturulması yerine enteresan benzeri projeye imza attı. Kahveci, ilçede eğitim gören birlik öğrencilerin özürlü efrat ile empati kurmalarını ulaşmak için tekerlekli koltuk, göz bantları ve kulaklıklar gerçekleştirme etti. Öğrenciler bu miftah ve gereçleri kullanarak tıpkı saatliğine da olsa dolaşma, müşahede ve sem engelli efrat kadar hissetme imkanı buldu.

Bir saatliğine engelli oldular

Tekerlekli sandalyeler ile ekol içerisinde bir saat geçirmeye çalışan öğrenciler hayli zorlandı. Okullarının kütüphanelerine giren öğrenciler üst raflardaki kitaplara uzanamadı. Sınıflarında sıralarına ulaşmakta tartı çekti, yemekhanede yemeklerini alıp masalarına geçmeleri adeta onlar üzere imkansız aynı nakız aldı. Göz bantları ile ahali sanatları dersine giren öğrenciler ise ellerindeki kilimleri dokuyamadı. Kulaklıkları takarak arkadaşlarıyla bildirişim kurmaya müteharrik öğrenciler dertlerini anlatmayı beceremedi. Engelleriyle karşıdan karşıya güzeşte, bankamatikten servet çekmeye etkin ve bakkaldan aksata ayırmak talip öğrenciler, sakat bireylerin meslek dışında yaşadıkları zorlukları da ayrımsız hissetme imkanı buldu.

Öğrenciler, yaşadıkları deneyim ile engelli bireylerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları daha mebzul anladıklarını belirterek onlarla ilgilendiren yapabileceklerinin farkına vardıklarını söylediler.

Hedef bu bilinci ati nesillere taşımak

Projeleriyle ilişkin izah işleyen Akıncılar Kaymakamı Tarık Safa Kahveci, 497 öğrenciyle yaptıkları çalışmayla 40-50 yıl sonra 30-40 bin kişiye bu bilinci taşımayı amaçladıklarını belirterek, “Akıncılar kaymakamlığı kendisine bu projeyi geliştirdik. ‘Farkındaysan engeller namevcut olur’ adı altında başlattığımız bu projeyle ilçemizde tahsil gören 497 öğrencimizin 1 saatlerini tekerli sandalyeyle alay malay, benzeri saatlerini atış poligonlarında kullanılan kulaklıklarla birlikte benzeri saatlerini bile ayn bantlarıyla geçirmelerini diledik. Tekerlekli sandalyeleri kullanan öğrencilerimiz geçici geçitlerinde park edilen bir aracın görmez vatandaşlarımıza çıkarttığı zorluğu, göz bandı takan bire bir öğrencimiz alış iş yaparken yaşanan zorlukları birebir yaşayarak görmüş oldu. Biz ilçemizde gerçekleştirdiğimiz bu projeyle 497 öğrencimize hitap ettik. İnanıyoruz kim 20 yıl sonrasının temel ve babaları yerine 5 bin kişiye ihtimal bile 40-50 sene sonra 30-40 bin kişiye seslenme etmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Share: