Bu ilçeden 3 Türkiye birincisi çıktı

Türkiye genelinde yapıulan üniversite ve ortaöğretim sınavlarında Kocaeli’nin Darıca ilçesinden 3 Türkiye birincisi çıktı. Darıca Uray Başkanı Yenmiş Bıyık, Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) Türkiye birincisi olan Ä°smail Kekik’i mülakat ederek kendisine bergüzar verdi.

Sonuç yıllarda eğitimde kalitesini sürekli arttıran Darıca, Türkiye genelinde yapılan sınavlardaki başarılı öğrencileriyle adından söz ettirdi. Bu yıl gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarına göre Darıca, üç devam Türkiye birincisi çıkardı. YKS’bile iki dalda Türkiye birincisi olan Zeynep Dila Kuyucu ile LGS’de Türkiye birincisi olan Darıca Deniz Yıldızları Ortaokulu öğrencisi Ä°smail Kekik ve Darıca’üstelik özel bir ortaokulun öğrencisi Irmak Tavşancı ilçenin gururu oldu. Darıca Belediye Başkanı Utkulu Bıyık, LGS Türkiye birincisi Ä°smail Kekik ve ailesinin evinde musahabe etti. Öğretmen çift ve çocuklarıyla bire bir süre kardeşçe eden Başçağ Bıyık, Türkiye birincisi gence dürü verdi. Ä°smail Kekik ise gelecekte asıl babası gibi öğretmen değdevlet, yazılım mühendisi görünmek istediğini söyledi.

“Yıllardır eğitime katkı sunmayı amaç edindik”

Ä°lçeden Ä°smail Kekik kadar başarılı öğrencilerin çıkmasından bahtiyar olduklarını dile getiren Darıca Şehremaneti Başkanı Yenmiş Bıyık, “Bugün Türkiye LGS birincimiz Ä°smail kardeşimizin ve değerli asıl babasının misafirleriyiz. Ince zamandır iletişürün halindeydik ama memleket dışında oldukları içmağara mülakat edememiştik. Ä°lçemize kullanılmamış döndüler. Bugün de aynı tebrik kartı ziyareti gerçekleştirdik. Gerçekten dün bile üniversite Türkiye birincisi kardeşimizi ülfet etmiştik. Bugün dahi LGS sınavlarında Türkiye’de bir numara olan kardeşimizin evindeyiz. Bunlar güzel şeyler. Bizleri de bahtiyar eden şeyler. Darıca Belediyesi namına yıllardır eğitime katkı sunmayı amaç edindik. Böyle gençlerimizin yarınlarını yapmaya bitmeme edeceğkalıntı. Böylesine güzel aynı kardeşimizin devletimizin okulundan, Deniz Yıldızları Ortaokulundan mezun benzeri kardeşimizin üstelik LGS’da bir numara olması bizi ayrıca mutlu etti, gururlandırdı, onurlandırdı. Ben kendisini tebrik kartı ediyorum. Ana babasını birlikte tebrik ediyorum, yıllardır tanıdığımız eğitimci ayrımsız eş. Eğitimci ailenin güzel evladı bugün Türkiye birincisi. Bizler dahi Darıca’nın şehremaneti başkanı kendisine, aynı yeğenim, bir evladım, ayrımsız kardeşyayın olarak ego da bahtiyar oldum, alım duydum. Rabbim bahtını açık etsin. Bizler abisi yerine kariyeri boyunca yanında olacağız Ä°smail kardeşimizin. Tanrı Ä°smail gibilerin sayılarını arttırsın” dedi.

“Yazılım mühendisi koyulmak istiyorum”

Sınavda bir numara olmayı beklemediğkayınbirader söyleyen Ä°smail Kekik ise “Tecrübe sınavlarında hiç kül benek yapamamıştım. Bir Numara olduğistek öğrenince çok bahtiyar oldum. Böyle bire bir başarıyı yakaladığım için mutluyum. Başkanımıza gelip bizi mülakat ettiği içmağara teşekkür ediyorum. Ben yazlım üstüne kendimi geliştirmek, yazılım mühendisi olmak istiyorum. Üniversitede bile bunun üzerine okuyacağım” diye niteleyerek konuştu.

“Farklı tıpkı kulvar açıldı önünde”

Ebeveyn adına meslek seçiminde oğullarını yönlendirdiklerini ancak zevk ve sargı alanlarına göre akıbet kararı oğlunun vereceğkayınbirader söyleyen ana Müzeyyen Kekik, “Oğlumuzun böyle aynı başarı elde etmesi bizi dahi çok mutlu etti. Ziyaretlerinden dolayı birlikte başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Öğrendiğimiz ahit çok mutlu olduk. Kategorik birkaç kıta yanlışı oluyordu, tüm benek beklemiyorduk. Gebze’deki liselerden birisini düşünüyorduk. Amma şartık bittabi elan farklı bire bir şlan cemi puan yapması. Umarım başarısı daima olur. Farklı tıpkı kulvar açıldı önünde. Ä°stanbul’daki değişik liselerden birisini tercih edecek. Başarısı sürekli olsun. Ä°lerisi için yönlendirmeler tabii kim evet amma sonuç karar onundur. Ä°lgi alanı, istediği alanda okuması bizim için önemlidir” dedi.

Share: