‘Bu dahi başlı başına insanlığa yapılacak sunu büyük hizmettir’

“(Hububat koridoru anlaşması) Hemencek bu konvansiyon imzalanır imzalanmaz arsıulusal piyasada hububat fiyatları çekişme öncesi rakamlara düşüncesiz geldi, bu birlikte çivi başına insanlığa yapılacak bildirme büyük hizmettir”

SELIM Fırka Genel Başkanvekili Binali Saika, İstanbul’da imzalanan hububat koridoru anlaşmasına ilgili, “Derakap bu kavil imzalanır imzalanmaz arsıulusal piyasada hububat fiyatları savaş öncesi rakamlara köylü geldi, bu üstelik çivi başına insanlığa yapılacak en nazik hizmettir.” dedi.

Yıldırım, Vilayet ziyaretinin peşi sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Salonu’nda düzenlenen partisinin 89. İl Müşavere Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Sebep, sonuç 20 yılda Türkiye genelinde büyük hizmetler yaptıklarını söyledi.

İstanbul Havalimanı’nı eleştirenlerin olduğunu ve bunun tamamen bilgisizlikten kaynaklandığını dile getiren Saika, sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul Havalimanı’ndaki yerey hareketi 1 milyar 800 milyon metreküp, Sınır İstanbul 1 bilyon 200 milyon metreküp. Sınır İstanbul’dan daha fazla orada arazi hareketi oldu. Ve ora yeniden kazandı, kazandırıldı, rehabilite edildi ve dünyanın sunma iri hava meydanı oldu. İlk etapta 6,5 milyar ekü yatırım yapıldı, ikinci ve üçüncü etapta 12 milyar avroya çıkacak ve 25 yıl süresince değme sene işletmeciler 1 milyar 50 milyon artı KDV ekü icar verecek. 28,5 milyar 25 yıl içerisinde devlete dünyalık verecekler ve 25 yıl bilahare dahi dünyanın arz balaban havalimanını bize ansız verecekler. Hangisi peşkeş, nerede peşkeş birisi göstersin bana. Pandemiden geçmiş de güvence edilen yolcuyu aşmıştır, üstüne mal almaya başlamıştır. Aşan kısmın yarısını tığ alacağız, yarısını onlar matlup. İş tanımak ayrı benzeri şeydir, konu uzaklaştırmak ayrı ayrımsız iştir. Muhalefetin hakkını geçilmek lazım. Onlar konuşmakta ehlivukuf zira gelişim yapacak fırsatları olmadı. Kavim onlara on paralık kudret vermediği amacıyla konuşmada uzman oldular tığ birlikte aksiyon yapmada ehlihibre olduk.”

Sebep, 2023 yılında yapılması planlanan seçimlere de meni ederek, “Cumhuriyetin kuruluşunun temelinin atıldığı Samsun ve Samsun’dahi, Cumhuriyetin 100. yılını cumhurbaşkanını seçmiş namına kutlulamak haddinden fazla balaban ayrımsız ayrıcalık. Ve 100. yılda yeni yüzyılın cumhurbaşkanını, bakir sistemin cumhurbaşkanını gine alay malay seçeceğiz. İnşallah 2023’ü başarıyla taçlandıracağız.” diye niteleyerek konuştu.

– “Zaman hep acun Ukrayna-Rusya Savaşı’nda tek emin mutluluk yerine Türkiye’yi görüyor”

Dünya genelinde yaşanan sıkıntılardan dahi kortej eden ve Türkiye’nin bu sıkıntılardan güçlenerek çıktığını rapor eden Sebep, şunları kaydetti:

“Ilk pandemi yaşandı. Mecmu pandemi bitti derken kuzeyimizde çekişme patladı ve bu savaşın arz balaban bedelini üstelik Türkiye ödedi. Çünkü sunma mümasil biziz. Bugün bütün dünya Ukrayna-Rusya Savaşı’nda bir tane güvenli talih kendisine Türkiye’yi görüyor. Tek emniyetli reis namına Recep Tayyip Erdoğan’ı görüyor. Orada dini, mezhebi, rengi ne olursa olsun ölen torunlar, siviller hepimizin yüreğini yakıyor. Biz diyoruz kim batıya, ikiyüzlülük yapmayın. Orta Doğu’üstelik, Afrika’üstelik, Kafkaslar’dahi cengel varken, ‘Görmedim duymadım’ derken burada bütün gücünüzü göstermeniz tamamen ikiyüzlülüktür. İnsan gelişigüzel yerde insandır. Ayrımlı düşünebiliriz, inancımız ayrımlı türlü, etnik kimliğimiz değişik mümkün, ayn rengimiz değişik olabilir, saç rengimiz değişik tür ama unutmayalım gözlerimizden düşen damlaların rengi hep aynıdır. Onun amacıyla dünyadaki acıları sona erdirmek bilcümle insanlığın görevidir.”

– “Tığ uğraş zenginliği peşinde koşan aynı büyüklük değiliz başkaları kabil”

İstanbul’birlikte imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının önemine ve Türkiye’nin bu anlaşmadaki rolüne bel fail Saika, “26 milyon ton tahıl depolarda duruyor ve bu krizin büyümemesi için Türkiye inisiyatif aldı ve binnetice İstanbul’de bire bir anlaşma imzalandı. Kolaylıkla bu ittifak imzalanır imzalanmaz arsıulusal piyasada tahıl fiyatları çarpışma öncesi rakamlara geri geldi, bu da başlı başına insanlığa yapılacak arz balaban hizmettir. Biz cenk zenginliği peşinde koşan bire bir mevki değiliz başkaları gibi. Bizim amacımız aynı dakika geçmiş çekişme bitsin, siviller ölmesin ve bölgemizde abra bitmeme etsin istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Ülkenin güneyinde oluşturulan düzenlilik şeritlerinin önemine bile değinen Yıldırım, şöyle bitmeme etti:

“Ülkemizin her tarafı adeta üzücü çemberi biz güneyimizde durup dururken mi güvenlik şeritleri oluşturuyoruz. Zira bilcümle çarpış olmuş birden arkasından Kilis’e, Gaziantep’e, Hatay’a roketler geliyor. 72 canımızı kaybettik. Hangi yapacaktık, oturup bekleyecek miydik? Fırat Kalkanı’yla, Zeytindalı’yla, Sulh Pınarı’yla bölgede Irak-İran sınırına büyüklüğünde güvenli bire bir toprak oluşturmaya karar verdik. Terörün topraklarımıza girmeden durdurulması, orada emniyetli alan oluşturulmasını hedefe edindik. Şimdi o bölgeden 500-600 bin büyüklüğünde Suriyeli döndü, o bölgeye yerleşti, alışılagelen hayatına başladı. Göçmenleri istismar konusu beğenmek, onların yaşadığı zorluklardan siyasal şekilde nemalanmak yabanlık ayıbıdır.”

– “Minimal ücretli, görevli emeklileri ve çalışanlara yönelik yıpranmamış tedbirler hayata geçmeye başlayacak”

KAPAT X

Acun genelinde maltalık pahalılığı ve enflasyonun küresel bir iş haline geldiğini nâkil Saika, şunları kaydetti:

“Enflasyonu bilmeyen ülkeler bugün enflasyonla elbet savaşım edeceklerini kişmiri karaca düşünüyorlar. Bütün bunlar ortadayken nahak benzeri şekilde iktidara, Cumhurbaşkanı’mıza ve Kabinesine destek olmak insafsızlıktır. Hükümetimizin birinci görevi enflasyona alın vatandaşlarımızı korumaktır. Bu konuda de adımlar atılmaya başlanmıştır, daha çok da devamı gelecektir, bundan bile on paralık kimsenin şüphesi olmasın. Biz birçok zorlukları aşa aşa bugünlere geldik. Bunlar da bire bir hatırat olarak geride kalacaktır. Gümrük kapılarında kilometrelerce tır kuyrukları var. Türkiye herhangi bir şeye karşın üretiyor, istihdam sağlıyor ve ihracatıyla ekonomisini güçlendiriyor. Tabii ki çakılı gelirlilerimizin enflasyona cebin korunması üstelik esastır. Ona müteveccih çalışmalar da yapılıyor. Minimal ücretli, görevli emeklileri ve çalışanlara yönelik bakir tedbirler hayata geçmeye başlayacak.”

Sağlık sorunları zımnında tedavi gören Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çipo’e evgin şifalar dileyen Sebep, “Kendisiyle güzelce işler yaptık, hem nezaret döneminde hem encümen başkanlığı döneminde ve demin dahi Samsun’un çehresini değiştiren kardeşimiz inşallah gene işinin başına gelir ve hizmetlere bitmeme ölçü.” diye konuştu.

SELIM Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Samsun Mebus Mahmur Çiçeği Karaaslan ile AK Tümen İl Başkanı Ersan Aksu bile programda birer gücük meşveret yaptı.

Tedavisine Ankara’de bitmeme eden Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir, programa görüntülü bağlanarak keyif durumunun gani olduğunu ve tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Programa, DOĞRU Fırka Samsun milletvekilleri ve partililer ile Samsun Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Nihat Itici, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak birlikte katıldı.

– Saika, “Çarşamba’yı hâkim aldı” türküsünü seslendirdi

Elan sonra DÜRÜST Partili gençlerle Atakum Müzakere Merkezi bahçesinde bir araya gelen Saika, gençlerin isteği üzerine “Çarşamba’yı Baskın Aldı” türküsünü söyledi, gayrı türkülerde ise gençlere zevcelik etti.

Tıpkısı gencin “Dünyada getiri artarken Türkiye’dahi artmaması konusunda siz neler söylersiniz?” sorusuna ise Yıldırım, “Tığ çıktı üretim, istihdam ve ihracata dayalı hep üzerinde ısrarla duruyoruz.” yanıtını verdi.

Share: