Bu bölümleri yazana maaş aylık bağlanacak

Sektör tercihlerinde burs miktarlarını dahi dikkate cebin. Çünkü sektörün öge ihtiyacına göre belirlenen bu programları yeğleme yazar yerleşen öğrencilere 5 bin 500 TL’yi bulan burs veriliyor

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) resmi yeğleme dönemi bu hafta çarşamba haset (27 Orak Ayı) başlıyor. Serencam kararınızı vermeden ilk öğrencilere maaş nakdi burs imkanı tanıyan programları dahi inceleyin. Çünkü sektörün öge ihtiyacına bakarak belirlenen bu programları tercih edip yerleşen öğrencilere mahiye kabil burslar veriliyor. Oluşum, madencilik, engin tetkik teknolojileri kabilinden alanlarda minimal ücret büyüklüğünde karşılıksız burs olanakları var. Ayrıca YÖK dahi belli programlara yerleşen öğrencilere YÖK Destek Bursu veriyor. İşte o programlar:

Cilt Mühendisliği: Deri ve Kap Mamulleri İhracatçı Birlikleri ile YÖK beyninde yapılan işbirliği layıkıyla darülfünun sınavında evvel 20 bine giren öğrenciler kemiksiz minimal sevap kadar, 20-60 bin arasında düzlük alan öğrenciler net minimal ücretin yüzde 70’i, 60-100 bin arasındaki öğrenciler ise açık minimal ücretin yüzde 50’si oranında meccanen burs alabilecek ve hisse senedi garantisinden faydalanabilecek.

Maden, Yer Bilimi, Jeofizik ve Töz Istihzar mühendislikleri: TİM Maden Fasıl Oturmuş ile YÖK teşrikimesai kapsamında, üniversitede madencilikle ilgilendiren bölümleri seçen öğrencilerden, YKS’da başarı sıralamasında İstanbul ve Ankara üniversiteleri için ilk 65 bin, Küçük Asya üniversitelerinde okuyanlar üzere evvel 100 bine giren öğrencilere burs verilecek. İlk 50 binde saha düzlük öğrencilere minimum ücret (maaş 5 bin 500 TL), 50 bin ile 65 bin arasında düzlük düzlük öğrencilere ise asgari ücretin yarısı (mahiye 2 bin 750 TL) tutarında destek sağlanacak.

Tekstil Mühendisliği: Dokuma ve amade giyim ihracatçı birlikleri, üniversite sınavında evvel 20 binde düz düz ve önceki 5 tercihinden birinde dokuma mühendisliğini seçerek bölüme girmeye türe kazanan öğrencilere 5 bin 500 TL burs verecek. Türkiye genelinde 14 tekstil mühendisliği bölümüne araç yaptıracak toplam 463 öğrencinin tüm birlikte bu burstan yararlanabilecek.

Açık Deniz Muayene Teknolojileri ile Açık Deniz Tabanı Uygulamaları: Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı’nın bire bir alt şirketi olan TP-OTC bu programlara yerleşen öğrencilere 12 kamer akıcı 3 bin TL burs verecek.

YÖK DESTEK BURSU KİMLERE VERİLECEK?

YÜKSEKÖĞRETİM Yerleşmiş ise oran üniversitelerinde biyoloji, kimya, hikmet ve matematik ile bileşimli zeka mühendisliği programlarına yerleşenlere maaş bin TL bindi bursu verecek.

CEYDA KARAASLAN

Share: