Bu bölümleri seçenlere minimal sevap oranında burs

TİM Beyaz Zehir Kısım Yerleşmiş ile YÖK teşrikimesai kapsamında, üniversitede madencilikle ilgilendiren bölümleri seçen öğrencilerden, YKS’dahi muvaffakiyet sıralamasında İstanbul ve Ankara üniversiteleri üzere geçmiş 65 bin, Küçük Asya üniversitelerinde okuyanlar amacıyla geçmiş 100 bine giren öğrencilere burs verilecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi Eroin Göz Müesses ve Yükseköğretim Yerleşmiş (YÖK) teşrikimesai ile üniversitede madencilik ile ait bölümleri seçen ve 2022 YKS’üstelik sükse sıralamasında evvel 100 bine giren öğrencilere minimal sevap oranlarında burs desteği sunulacak.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya bakarak, maden, yer bilimi, jeofizik ve cevher hazırlama mühendisliklerinin algısını yükseltmek, sektörün ihtiyaç duyduğu yetkinliklere erbap insanlar eklemek ve üniversite sınavında dereceye giren gençlerin bu bölümleri yeğleme etmesini sağlamak için hayata geçirilen ‘Cevherimiz Sensin’ projesi üçüncü yılında üstelik devam edecek.

İstanbul Eroin İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Eroin İhracatçıları Birliği (EMİB) ve Maşrık Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden (DKİB) oluşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eroin Sektör Müesses ile Yükseköğretim Müesses (YÖK) gelişim birliğinde gerçekleştirilen burs projesi şartlarına göre, 2022 YKS’da başarı sıralamasında önceki 65 binde saha düz ve İstanbul ile Ankara’da mevcut üniversitelerin beyaz zehir, yer bilimi, jeofizik ve maya istihzar bölümlerinden birini kazanan öğrencilere yabancı komütatör hazırlık sınıflarındaki eğitimleri üstelik dahil tevessül etmek amacıyla tahsil süreleri süresince değme sene 9 kamer boyunca burs veriliyor. İlk 50 binde vadi kayran öğrencilere minimum ecir (mahiye 5 bin 500 TL), 50 bin ile 65 bin arasında yer kayran öğrencilere ise asgari ücretin yarısı (aylık 2 bin 750 TL) tutarında bindi sağlanıyor.

Antrparantez Rum’daki üniversitelerin yeğleme edilmesini özendirmek üzere, önceki 100 bine giren ve İstanbul ile Ankara dışındaki üniversitelerin beyaz zehir, yer bilimi, jeofizik ve mücevher istihzar mühendisliği bölümlerinden birini kazanan öğrencilere de yekpare minimal sevap (maaş 5 bin 500 TL) tutarında burs veriliyor.

– Sektörde 5 yıl emek taahhüdü

Öğrencilerin bu burstan yararlanmaları için YKS tercihlerinin önce 5’inden en beş altı birisinin eroin, yer bilimi, jeofizik ve töz istihzar mühendisliği olması ve bu tercihlerden birisine yerleşmiş olunması gerekiyor.

Öğrencinin tahsil hayatı boyunca burstan yararlanabilmesi amacıyla gelişigüzel yarıyılda 4 üzerinden sunma az 2,5 veya 100 üzerinden arz birkaç 65 umumi ve ahit derece ortalamasına sahip olmak araç koşuluyor. Antrparantez öğrencinin mezuniyeti sonrasında ilgilendiren sektörde yer az 5 sene çalışma taahhüdünde bulunması gerekiyor.

Share: