Brent petrolün varil fiyatı 101,88 dolar

Brent petrolün varili arsıulusal piyasalarda 101,88 dolardan muamele görüyor.

Evvel 100,39 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 100,19 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı zaman saat 09.15 bakımından kapanışa bakarak yüzdelik 1,69 artışla 101,88 dolar oldu. Aynı dakikalarda Gün Batısı Teksas türü (WTI) olmamış petrolün varili 98,22 dolardan kamera buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, global piyasalarda kalan arz endişeleri canlı oldu.

Acımasız erke şirketi Gazprom, cemaziyelevvel Acımasız gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya haiz hatlardan Yıldız Akım gaz boru yolu için kullanılan Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbin motorunun ustalık nedenlerden dolayı durdurulduğu ve bu nedenle minval üzerinden atıf edilen doğal gaz miktarının azalacağını duyurdu.

Gazprom, Siemens’e ilişik aynı türbinin Kanada’bile yapılan bakımlarının arkası sıra Rusya’ya kavrayışsız tasdik edilmediği gerekçesiyle Kuzey Cereyan üzerinden gaz sevkiyatını 15 Haziran’da yüzdelik 60 düşürmüştü.

Bu gelişmeler doğal gaz yetersizliği zımnında Avrupa’üstelik şita aylarında uran üretiminin aksayabileceği endişesini artırdı.

Uzmanlar, Rusya’nın doğal gaz vanalarını kısmasıyla tetiklenen efdal doğal gaz fiyatlarının ise Avrupa’da talebin petrole kayabileceği ve yer darlığını henüz üstelik körükleyeceği endişelerine kat açtığını kaydetti.

Öte yandan, dünya genelinde artmaya devam eden dinginlik riski fiyatları baskılamaya bitmeme ediyor.

Brent petrolde beceri olarak 101,93 ile 102,33 dolar aralığının direnç, 101,53 ile 101,13 dolar aralığının ise destek bölgesi yerine izlenebileceği ifade ediliyor.

Share: