Bozuk sertifikalarla öğretim yardımcısı olmaya eskimemiş YÖK Başkanı dur demeli!

Adrese teslim sertifikalarla öğretim görevlisi alımlarına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR dur demeli!

öğretim görevlisi zar şartlarının belirlenmesi hususunun 9 Son Teşrin 2018 tarihinden bu yana Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Personel Ofis Başkanlığının kontrolünden çıkartılarak top üniversitelerin yetkisine bırakılması son yıllarda adrese tasdik kadroların giderek artmasına hastalık oldu. Kişinin özgeçmişinde düz alan kalitesi ve geçerliliği üstelik tartışmaya kilitsiz küreksiz olan sertifikalara göre belirlenen öğretim yardımcısı hava zar şartları neticesinde kadrolara haliyle tıpkısı birey başvurabilmekte ve namzet kendiyle yarışarak liyakatli ilan edilmektedir.

Temas güzeşte ahit iyileşmeye dayalı işaretler çalmak namına kötüye gidişe bilcümle beraber şahitlik ediyoruz.

Demin sizlere eskimemiş yeknesak üzerinden öğretim yardımcısı alımının şüphesiz aynı düzeye indiğini/indirildiğini gösterelim. Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından 23 Teşrinievvel 2021 tarihinde Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programına gönüllenmek için 2 (iki) sayı Öğretim Görevlisi kadrosu car edilmiştir.

İlan şartlarına baktığımızda gelişigüzel iki kadroda de kişiye özel düzentileme şartları ve sertifikalara meydan verildiği görülmektedir. Bunlar:

“Trikolojiye Antre”,

“Nütrisyon ve Saç Sağlığı”,

“Gösteriş ve saç bakım hizmetlerinde bulaşıcı emraz ve hıfzıssıhha”

“Yaşlılarda saç ve keski sağlığı ile ait çalışmalar yapmış kalkmak.”

İlk öğün mektepli alımı fayrap etmek için ilana çıkılan bu programda aracısız bu sertifikalarla ilana çıkmanın bir tane tıpkı açıklaması kabil.

BENİM ADAYLARIM VAR ONLARA ÖZEL KOL AÇTIM!”

Durumun bu şekilde olduğu anca berrak anlaşılan oluyor ki ALES’ten muaf olarak gelgel yapacakları Saç Hizmet ve Güzellik Hizmetleri Programında belirlenen eksperlik alanlarına atanacak olanlarda yeryüzü birkaç tezli efdal lisans derecesine sahip olmak ya dahi lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında yer az iki yıl deneyim sahibi atılmak şartı aranması gerekmesine rağmen iki ayakyolu numaralı ilanlarında bunu hiç tasrih gereği birlikte duymamışlardır. Bu durum, akıllara acep şartlardan (tezli efdal lisansı mı ya da lisans sonrası saç hizmet ve güzellik alanında 2 sene tecrübesi mi namevcut) hangilerini sağlamadan gelgel yapmanın kılıfına uydurmaya çalıştıklarını düşündürmektedir.

Diğer taraftan, deneme şartını belirttikleri bir numara çatlak numaralı ilanlarında birlikte ait Yönetmeliğin 5 inci maddesinde meydan kayran “alanında tecrübe sahibi kalkışmak şartının, hangi tahsil düzeyinden sonrasına ilişik olduğu, belirli bir adayı tanımlamayacak şekilde belirtilir.” hükmüne karşın bunu belirtmemeleri adaylarının evet okurken bu tecrübeyi sağladığını evet de lise yıllarında edindiği izlenimi yarattığını birlikte belirtmeden bozmak istemiyoruz.

Akıbet adına, maatteessüf dolay istimara sonuçları ilan edildiğinde birlikte göreceğiz kim, bu kadrolara takkadak aynı hayat başvurabilecektir. Zira ülkemizde bu sertifikaları ve hatim şartlarını haiz ikinci ayrımsız adam çıkmayacaktır!

Share: