Borçlar kontrolden çıkıyor evgin önlem alınsın

Itimat kartı ve kredi borçları nedeniyle kanuncu izleme sayısı artıyor. Alım gücündeki erimeyle borçlanarak geçinmeye müteharrik milyonlarca vatandaşın emniyet kartı ve ferdî emniyet borçları arama edilemez noktaya ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği Riziko Merkezi verilerine göre; Mayıs 2022 döneminde, nisan ayına bakarak yüzdelik 5.33’lük artışla, bir ay içinde 167 bin 403 tüketici ferdî cesaret ve güven kartı borcunu ödeyemediği amacıyla kanuni takibe düştü.

YÜZDE 82’LİK ARTIŞ

Aile-Mayıs 2021 döneminde ise ferdî güven ve yüreklilik kartı borcunu ödeyemediği amacıyla kanuncu takibe düşen mütemmim sayısı 409.000 iken, bu yılın aynı döneminde bu suret yüzde 82 oranında artarak, 748.437 oldu. Yüreklilik kartı ve ferdî cesaret borcunu ödeyemeyen mütemmim sayısındaki artışı değerlendiren Bitiren Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Bahir, pandemi dolayısıyla kapanmaların yaşandığı dönemde, vezneci borçlarının yasal takip süresinin eğreti adına 90 günden 180 güne çıkarıldığını, milyonlarca tüketicinin banka borçları nedeniyle icra takibine uğramalarının önüne geçildiğini hatırlattı. Deniz, “Devlet ekonomisinin içre bulunduğu bu olağanüstü dönemde, henüz önceki uygulanmış ve olumlu sonuçları görülmüş olan bu önlemin gönül geçirilerek, vezneci borçları dolayısıyla kanuni izlem süresi, Haziran 2023 tarihine kadar 90 ahit yerine, 180 dönme adına uygulanmalıdır” önerisinde bulundu.

Rakamlar buzdağının çabucak hasıl kısmı

Tüketici Birliği Federasyonu’na göre; ferdî yüreklilik ve emniyet kartı borcunu ödeyemediği için yasalı takibe sakıt mütemmim sayısı, buzdağının zahirî kısmı. Milyonlarca yüreklilik kartı üzere asgari cirim ödenerek, kanuncu takibe düşmeme mücadelesi verildiğini tamlayan Mehmet Deniz, “Aynı yandan bedel artışları, mavera yandan kredi kartlarında minimal ifa oranlarının artırılmış olması dolayısıyla borçların çevrilebilirliği çabucak ortadan kalkmaktadır. Faziletli olasılıkla önümüzdeki biraz ay ortamında banka borçları nedeniyle yasalı takibe düşen mütemmim sayısı milyonlarla ifade edilecektir” dedi.

Share: