Bolu’daki zehirlenmelere ait Ankara Üniversitesi’nden açıklama

Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’da içme suyundan etkilenen ve otama üzere hastaneye nakledilen 6 çocuktan 5’inde diyaliz ihtiyacı oluştuğunu, bu klinik tablonun nedenine ilişkin araştırmaların bitmeme ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı ekiplerince karye ve çevresindeki su kaynaklarından dekoratif alınırken, İl Hususi İdaresi personeli da köye su sağlayan depoda saffet ve klorlama çalışması yaptı.

Antrparantez su deposundan şebeke ile köye revan su kesildi, karye sakinlerine İl Özel İdaresi ekiplerince akarsu dağıtıldı.

Vali Tığ, Sağlık Bakanlığı ve İl Keyif Müdürlüğü yetkililerinin bölgede inceleme yaptığını belirterek, “Zehirlenmenin nereden kaynaklandığı noktasında çalışılıyor. Su kaynaklı adına düşünüyoruz amma tamam namına netleşmedi. Birkaç dönme sürer son çıkması.” diye niteleyerek konuştu.

Tıpkı süre önce bölgede etkin olan sağanağın peşi sıra yaşanan su taşkınlarının köyün içme suyuna sızma ihtimali üzerinde durulduğunu dile getiren Tığ, “Amma eksiksiz yerine netleşmedi.” dedi.

Kılıç, hastaneye başvuran sevimli sayısının arttığını aktararak, “Şu anda hastanelerde 32 emanet var. Taburcu edilenler bile var. Bolu ve devlet dışındaki hastanelerde 32 can otama altında.” ifadesini kullandı.

Köyde imamet eden Anlaklı Yeşiller da Kurban Bayramı’ndan sonra bazen kişilerin gaseyan, amel ve bulantı şikayetleri yaşadığını anlatarak, yetkililerin sudan mostra aldığını ve depoda günahsızlık çalışması yürüttüğünü kaydetti.

Oğlunun tedavisi bitmeme eden İbrahim Arslan ise akıl ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurduklarını ifade ederek, “Daha bilahare ishale döndü, kanlı ishal oldu. Beş Altı sefer acile gittik. Bildirme böylece çocuğu dokunaklı bakıma aldılar. Buradan Ankara’ya sevk edildi. Ağır Sıklet bakımdan güzeşte çıktı. Normal servise makbuz.” şeklinde konuştu.

Arslan, çocuğunun rahatsızlığının hastalık kaynaklandığının elan belirlenemediğini sözlerine ekledi.

Ankara Üniversitesinden Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklara ilişik açıklama

Kendirli, yaptığı bağlanmış açıklamada, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenen ve tedavi üzere Cebeci Hastanesi’ne nakledilen çocukların keyif durumuna ait bilgileri paylaştı.

Bala Okkalı Hizmet Ünitesi ve Yavru Nefroloji servislerinde Bolu’daki kanlı ishal ve bu ishalle ilişkili böbrek yetmezliği tablosu ile başvuran 6 hastanın izlendiğini bildiren Kendirli, şunları kaydetti:

“İlk hastayı 16 Temmuz 2022 tarihinde kabul ettik. Hastaların yaşları 3 ile 15 yaş aralığında değişmektedir. Üç tutkun ağırbaşlı bakımda, üç rahatsız Bala Nefroloji Servisi’nde izlenmektedir. Hastalardan 5’inin diyaliz ihtiyacı olmuştur. Bu klinik tablonun nedenine müteveccih tetkikat devam etmektedir.”

Share: