Bolu’da içme suyundan etkilenen ara sıra hastalarda ‘HÜS’ ortaya artık

Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içmece suyundan etkilenen gâh hastaların tetkiklerinde kanlı ishalle ortaya sâdır, anemi ve akut böbrek yetmezliği ile seyreden Hemolitik Üremik Araz (HÜS) tanısına ulaşıldı.

Yuva köyü bölgesinde içmece suyundan etkilenen kişilerin sayısı 98’e ulaşırken, 14’ü bunaltıcı bakımda olan 43 hastanın tedavisi devam ediyor. Antrparantez ayrımlı şehirlerdeki hastanelere nakledilen 17 hasta bulunuyor.

Ankara’de çeşitli hastanelere nakledilen hastaların balaban bölümünü yaşları 1,5-15 beyninde mütebeddil füru oluşturuyor. Hastalar arasında yetişkinler bile kayran alıyor.

Hunriz ishalle birlikte iveğen böbrek yetmezliği gelişen ve şu an tıpkı kısmına diyaliz uygulanan hastalarda bu belirtiler nedeniyle uzmanların üstünde durduğu yer iri ikircim, ahali arasında kısaca “HÜS” namına adlandırılan Hemolitik Üremik Belirti’u. Yapılan tetkiklerde üstelik kâh hastalarda bu bulguya ulaşıldığı öğrenildi.

Bolu Valisi Erkan Tığ, zehirlenme şüphesinin evvel adına tayin edildiği 16 Temmuz’dan itibaren dönem dönüş sayılarda artım olduğunu ancak akıbet günlerde vaka sayılarında tenakus görüldüğünü söyledi.

Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan kâh vatandaşların tedavilerinin bitmeme ettiğini nâkil Kılıç, “Şu dakika bakımından sağlık kurumlarına başvuran marazlı sayımız 112. Bunların 52’si ilimizde ve civar illerdeki hastanelerde otama altında. 60 hastamız de taburcu edildi. Şu an itibarıyla hayati tehlikesi olan hastamız namevcut” dedi.

Depoların temizliği sürüyor

Tığ, İl Hususi İdaresi, Afiyet Müdürlüğü ve Valiliğin diğer birimlerinin ivedili aynı şekilde olaya müdahale ettiğini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti:

“İlk özellikle bu suyun kullanılmaması noktasında tembihler yapıldı. Depoların temizliği yapıldı. Bunun birlikte hep depoların temizliğini etme kararı aldık. Kaymakamlıklarımız, İl Hususi İdaresi ve afiyet kuruluşlarımızla benzeri zamanda diğer depolarımızı de temizliyoruz. Sabah üstelik hastanedeydim, çocuklarımızı ve iri hastalarımızı konuşma ettim. Çokça şükür onların durumlarında iyileşmeler var. Bu de bizi memnun ve bahtiyar etti. Sanıyorum sair hastalarımız de güdük sürede tedavi olacaklardır, evlerine ulaşacaklardır.”

‘İdari ve adli süreç başladı’

Kılıç, çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, “Bu hastalığa sebebiyet veren bulgularla alakadar da akarsu kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Bu, değişmez sudan kaynaklandı. Onların numuneleri bile alınıyor. Fakat burada başka tıpkı kokteyl yahut değişik bire bir şeyden akarsu etkilenmiş türlü mi o noktada tetkikat devam ediyor. Bununla ilgili yerine şu aşamada köyümüzde sağlık yönünden lüzumlu tedbirler alınmış durumda” diyerek konuştu.

Gün ortamında köye kontrollü olarak su vermeye başlayacaklarını tamlayan Tığ, “Bu suların dahi tahlilleri yapılacaktır. Çokça şükür şu anda gidişat iyiye akla yatkın gidiyor. Ancak yer illerde diyaliz gören çocuklarımız var. İnşallah onlar de gelişmemiş sürede diyalizden kurtulurlar ve evlerine ulaşırlar. Ayrıca yönetimsel ve adli süreç başladı. Adliye zat araştırmalarını yapıyor. Bizler üstelik kişi araştırmalarımıza başladık. Onun sonucunu de göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: