Boğaziçi’nden tır direksiyonuna

Türkiye’nin geçmiş eş tır şoförü olan Ekol Geri Hizmet Güdücü Ihya Master’ı Altınay Bekar; “Tır şoförü eğitimleri, ehliyeti ve belgelerini ahzetmek 20 bin lira tutuyor. Tığ iştirak namına bunu desteklemek için yola çıktık” dedi.

TBMM Karı İstihdamının Geliştirilmesi Madun Komisyonu, İstanbul’bile yaptığı toplantıda Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan ve 25 sene idarecilik yaptıktan sonra tır şoförlüğüne başlayan Altınay Bekar’ın başarı hikayesini dinledi. Türkiye’nin ilk karı tır şoförü olan Ekol Geri Hizmet Sürücü Ihya Master’ı Altınay Bekar “Buraya sonuç mertebe eş egemen yerine melhuz, haddizatında de öyle olan geri hizmet sektörünü temsilen geldim. Görevim çoban geliştirme masterı. Bu görevin içerdiği mukavim ayrımsız yolumuz var, o da karı tır şoförü eklemek” dedi.

sık sık alkışlanan Bekar’ın konuşmasının devamı şöyle: Kadının temas alanda varlığını sürdürebilmesini istiyoruz. İstihdam sağlayıcı sektörlerde aksiyon gücü kapılarını tahsis etmek amacıyla uğraşıyoruz. Fakat mesleğin kendine has zorlukları var. Bu departman, takkadak açkı kullanmaktan ibaret bire bir öz değil, çok güç yapılanma içeriyor. Tığ bu yola çıkarken ne büyüklüğünde ağırlık olacağını biliyorduk. Bu ehliyete erbap olan karı sayısı Türkiye’da bire bir elin parmaklarını geçmez. Azamet analog geliştirmekte gravite yaşadığımız için ego bizzat yollara geçmek için hazırlanıyorum. Harbiden şu anda ehliyetlerim, hep sertifikalarım kâin. Tır şoförü eğitimleri, ehliyeti ve belgelerini almak 20 bin liralık tutuyor. Biz ortaklık adına bunu yedirmek için yola çıktık. Her kadının gelişigüzel akşam gideceği ahbapça tıpkı evi bulunmayan. Gâh kitleler amacıyla bu çığır sığınacak benzeri saha mümkün.

EBRU KARATOSUN

Share: