Bilgelik Oturmuş Üyesi açıkladı: Virüs soğuk algınlığına döndü

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Veri Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün artık alelumum akciğerlere inmediğini belirterek, “Gençseniz, vakayiname aynı hastalığınız yoksa ve aşılıysanız çok ülkü namevcut. Hastalanabilirsiniz amma hafif atlatacaksınız; yani endişelenmeye lazım namevcut. Nasıl kim dumağı, grip, soğuk algınlığı nasıl bire bir hastalıksa bu bile öyle ayrımsız hastalık haline dönmüş durumda” dedi.

Haber Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün çok yaygın olduğuna dikkat çekerek vaka sayılarının bildirilenden çok yüksek olduğunu, hastalığın artık hafif atlatıldığını, riskli grupların kendini koruması gerektiğkayınbirader belirterek, şöyle konuştu:

“Olay sayılarımız artıyor. Bizim hastanede yatış vakaları dahi artmaya başladı. Kovid servisimizi kapatmıştık. Kovid hastamız hiç yoktu. Amma serencam zamanlarda Kovid içmağara yatırdığımız hastalar olmaya başladı. Yine yoğun bakımda de şu anda hastamız var. Yoğun bakımı Covid yoğun bakım olmaktan çıkarmıştık. Tamamıyla hastalarımız bitmişti. Olay sayılarında şu anda bildirilen sayılar gerçeği kaşkariko etmiyor bence. Çok çok henüz yüksek olduğunu düşünüyorum olay sayılarının. Ama toplumda artık insanlar marazlı olunca eskisi üzere gidip imtihan yaptırmıyorlar. 2020-2021’i hatırlarsanız yer ufak tıpkısı öksürüğünüz, ateşimiz olsa hızla masraf imtihan yaptırırdık; ‘acaba Covid mi olduk’ diye niteleyerek korkardık. Amma şartık insanlar bunu hafif atlatıyor; dumağı, enflüanza, soğuk algınlığı gibi atlatıyor. Dolayısıyla ‘hastaneye gideyim sınav yaptırayım’ demiyor. Onun için hikâye sayılarının normalde bildirilenin çok çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Etrafımıza ayrımsız bakalım çevremizde bildiğimiz, tanıdığımız, yakınımız, komşumuz, arkadaşlarımız arasında sonuç 15 günde 20 gün içerisinde soğuk algınlığı, nezle, grip ve bire bir bir hastalık geçiren çok kişi olduğunu görürsünüz. Ayrıca sülale boyu bunların ayrımsız arada hazırlandıklarını görürsünüz yani bu kadar yaygın şu anda ama çok şükür ki, belli belirsiz benzeri hastalık halinde atlatılıyor.”

“ENDİŞELENMEYE ICAP YOK”

Koronavirüsün artık alelumum akciğerlere inmediğini tamlayan Prof. Dr. Özlü, şöyle bitmeme etti:

“Genelde 2-3 gün içinde temastan bilahare semptomlar başlıyor. Hafif tıpkısı boğazda yanma, ağrı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, vücutta kırgınlık, halsizlik, yapabiliyor. Ateş kimi vakit yapıyor. Kimi Vakit semptom ve lalüebkem alma duyusu kaybı yapmaya başladı gene. Ama genelde akciğere çok inmiyor. Yani akciğerde zatürree, teneffüs yetmezliği çok yapmıyor. Amma bizim yatırdığımız olgular genelde yaşlı evet da vakayiname hastalığı olan olgular ya da bağışıklığı baskılanmış, kanser tedavisi gören evet birlikte bağışıklığı baskılayan bazı ilaçlar kullanmakta olan kişiler. Onlarda ağır seyredebiliyor. Hastaneye yatış, yoğun bakım desteği gerektirebiliyor ve ölümcül sonuçlanabiliyor. Gençseniz, kronik bire bir hastalığınız yoksa ve aşılıysanız çok dava yok. Hastalanabilirsiniz ama hafif atlatacaksınız. Yani çok endişelenmeye lüzumlu bulunmayan. Şöyle düşünün nasıl kim nezle, enflüanza, soğuk algınlığı nasıl aynı hastalıksa bu dahi öyle bir hastalık haline dönmüş durumda. Nezle olmamak içmağara hangi yapıyorsanız evet üstelik soğuk algınlığı olmamak için neye özen ediyorsanız bunu de aynı şekilde değerlendirmemiz lazım.”

Share: