Bildirme baskı iki bölümü tıpkısı arada bitirdi, dünya peşinden koştuh

Malatyalı değirmenci bire bir ağababa ile karı hanımı annenin geçmiş çocuğu olan Ä°brahim Ethem Hamamcı (24) Bilgelik Lisesi’nden çıkışlı oldu, 2016’bile LYS Türkiye birincisi namına üniversiteyi kazandı. Uluslararası tıp bölümünü seçyer Hamamcı, aynı anda elektronik beyin mühendisliği birlikte okuyarak çift anadal yaptı ve okulu Medipol Üniversitesi’nde bir prensip imza attı.

Malatya’da büyüyen ve üç kardeşmağara en büyüğü yerine ailesinin gururu olan Ä°brahim Ethem Hamamcı, Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2016 üniversite sınavlarında Türkiye birincisi oldu. Çocukluğundan beri hayali elektronik beyin mühendisi olmaktı ama üniversite tercihi yapacağı zamanlarda tıbba birlikte bağ duymaya başladı. Hamamcı, tercihini uluslararası tıp fakültesinden yana kullandı ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne burslu adına girdi. Üniversitenin çift anadal programı (ÇAP) yardımıyla aynı zamanda elektronik beyin mühendisliği de okuyabileceğkayınbirader öğrenince rastgele iki bölümü anide seçti ve üniversite hayatının sunu el iki bölümünde okumayı başarıyla yürüttü. Üniversite okurken bire bir yandan dahi mahdut dışında dokuz canlı çok üniversitede çalışmalara katıldı, burs başvurularında dünyanın yeryüzü başarılı 15 öğrencisinden biri seçilerek Amgen Scholar bursu ile ETH Zurich Üniversitesi’nde staj yaptı.

DAHA ÖĞRENCİYKEN YILDIZ OLDU

UCLA ve Harvard’birlikte araştırma çalışmalarına katıldı, elan üniversite öğrencisiyken Nature kabilinden dünyanın arz saygın malumat dergilerinde makaleleri yayınlandı. Tıp fakültesi okuyarak elektronik beyin mühendisliğinde çift anadal yaptığı içmağara, master yapmasına de gerek kalmadan doktora teklifleri aldı ve Yale, Pensilvanya Üniversitesi gibi “Ivy League” klasmanında dünya yıldızı okullardan burslu doktora kazandı. Amma o, tercihini Zürih’ten yana kullandı. Ä°sviçre yolcusu Hamamcı, kariyerini bilgisayar bilimleri ile tıbbı birleştiren çalışmalar üzerinde yoğunlaştıracak. Hamamcı, bireşimli zeka ile teşihtisas koyma üzerinde gelecek çalışmalar yaparak; Türkiye’dahi yer büyük sorunlardan biri olan doktorların üzerindeki çok tutkun yükünü bu şekilde hafifleterek, onlara “muayeneye elan fazla zaman kalması” içmağara uğraşacak.

“MÜHENDÄ°SLÄ°K ÇOCUKLUK HAYALÄ°MDÄ°”

Hamamcı, arz tahakküm iki bölümü aynı anda okumanın hiç bile kolay olmadığını anlatarak, nasıl başarılı olduğunu şöyle özetledi:

“Ben aslında küçüklüğümden beri bilgisayar mühendisliği istiyordum. Amma sonrasında üniversiteleri gezdikten sonra, açıkçası biraz daha tıp fakültesine karşı ilgim artmaya başladı. Özellikle tıbbi araştırmalara karşı bire bir ilgim olduğunu fark ettim. Bu yüzden da tıp fakültesini yeğleme ettim. Ama mühendisliğe olan ilgim bibi devam ediyordu. Okulumuzda tıpkısı ÇAP programı olduğunu öğrendim. Bundan faydalanarak bilgisayar mühendisliğkayınbirader dahi yeğleme ettim.

Kayıt olduktan sonraları mühendislikle tıbbın nasıl kesişyayın alanları olabileceğkayınbirader düşünmeye başladım ve özellikle tıbbi görüntü işleme ve dip öğrenme ile tıbbi karar destek mekanizmaları üzerine çalışmalarda bulundum. Bu iki alanı bu şekilde harmanlayarak çalışmalar yaptım. Çok de görgüsüz olmadı. Sonuçta ikisi dahi çok edisyon bölümler. Ama ben henüz çok mühendislikte zorlandım. Arada Sırada mühendislik bölümünde düşük notlar aldım, hatta 2’nci seneye bıraktım, kaldığım dersler bile oldu. Mühendislik fakültesinde tıp fakültesindeki büyüklüğünde yüksek notlar alamadım. Ama o hocalarımın de katkılarıyla programları bu arada ayarlayarak ikisini bu arada okuyabildim.”

YERYÜZÜ BAŞARILI 15 ÖĞRENCÄ°DEN BÄ°RÄ° YERINE KABUL ALDI

Henüz tıp fakültesi 6’ncı sınıfta olmasına rağmen bilgisayar mühendisliğindeki 4 yıllık eğitimini tamamladığı için aracısız doktora programlarına kabul alabildiğkayınbirader anlatan Hamamcı, “Aslında tıp fakültesinin 1 ve 2’nci sınıfları biraz elan hafif geçiyor. Elan çok esas klinik bilimleri ve tıbbi giriş dersleri alıyoruz. Bu nedenle mühendisliğin önce iki senesini birlikte yürütebildim. Ama sonrasında, yani mühendisliğmağara hoşgörüsüz artan 2 senesini tıbbın üç senesine yayarak biraz bile yaz okulu dersleri alarak bu şekilde mühendisliği bitirebildim” dedi. Henüz öğrenci olmasına rağmen dünyanın en saygın üniversitelerinde staj ve araştırma ika imkanı de bulan Hamamcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2019 yılında Amgen Vakfı’nın düzenlediği programla beraber ETH Zürih Üniversitesi’ne gittim ve bu programa başvuran sunu başarılı 15 öğrenciden biri seçilerek ETH Zürih Üniversitesi’nde tıpkısı staj gerçekleştirdim. Çalışmalarımı Cambridge Üniversitesi’ne sundum. Ahir sene pandemi dolayısıyla az dışına gidemedim. Ondan ahir yıl Pensilvanya Üniversitesi’nde ve University of California Los Angeles’ta stajlar gerçekleştirdim. 5’nci sınıfın yazında de Harvard Üniversitesi’nin bünyesinde kâin Mass General Hospital’de stajlarımı yaptım. Şbundan sonra de bilgisayar mühendisliğindeki doktora eğitimim içmağara Ä°sviçre’ye gideceğnişane.”

YALE VE PENSÄ°LVANYA’DAN BIRLIKTE TEKLÄ°F ALDI

Doktora başvurularında Amerika ve Ä°sviçre’yi hedeflediğini birlikte sözlerine ekleyen Hamamcı, Amerika’de Yale Üniversitesi ve Pensilvanya Üniversitesi ile Johns Hopkins’ten burslu doktora kabulü aldığını ama doktora içmağara Ä°sviçre’yi tercih ettiğini kaydederek hedeflerini şöyle anlattı:

“Ä°sviçre’ye doktora için gideceğim. Doktora sürecimde daha çok tıbbi görüntü işleme ve bireşimli zekanın tıbbi görüntülere uygulanması üzerinde çalışacağım. Ülkemizde etibba üzerinde çok büyük tıpkı hasta yükü var. Hastalara ayrılan devir azaldığı için dahi hastaların aldığı bakım kalitesi üstelik doğhıyanet olarak düşüyor. Biz eğçeri kim bileşimli zekayı sağlığa daha aşkın entegre edebilirsek, özellikle değişmeyen destek mekanizmalarındaki yazılımlardan özerk adına faydalanabilirsek, bu sayede hekimlerimizin üzerindeki yük bile azalacak. Bu yüzden bu alanlarda çalışmak istiyorum.”

DOKTORLARIN ÜZERİNDEKİ ANT BASKISINI AZALTACAK

KAPAT X

Sağlıkta yapay zekanın sanıldığı üzere hekimlerin rolünü azaltmadığını bile vurgulayan Hamamcı, sözlerini şöyle noktaladı:

“Çünkü rastgele ant akıbet değişmeyen gine hekime ilişik olacak. Hastanelerdeki yoğunluğuna baktığımızda henüz çok ışın bilimi birimlerindeki yığılmaları görüyoruz. MR, tomografi, röntgen yorumlanması gibi durumlar nedeniyle oluşuyor. Dolayısıyla ışın bilimi görüntülemelerini bireşimli zeka ile bu arada doktorların önüne benzeri öneri ile öneri şeklinde sunabilirsek, etibba elhak akıbet kararı verecek. Işın Bilimi hekimleri diğasker klinik hekimlerimize bu raporları ulaştırarak klinisyenlerin polikliniklerdeki yükünü azaltacak. Çünkü radyolojiden mevrut bu raporlarla bu arada, yaptıkları anamnez (rahatsız öyküsü kabul etme) ile elan kısa sürede daha doğru sonuçlara ulaşabilecekler. Aslında bakarsanız anamnezin rolü dahi burada azalmıyor. Parçalanmamış tersine artıyor. Çünkü hekimlerimize anamnezi alabileceği elan fazla ant kalacak. Bu dahi daha dolgunca teşhis konmasını ve hastalara elan çok aralık ayırılmasını sağlayacak.”

Share: