Beyaza bürünen Tunceli dağlarında kış tırmanışları başladı

Tunceli’da kar yağışıyla beyaza bürünen 3 bin rakımlı zirveler, kasaba illerden dağcıları ağırlamaya başladı.

Kentin Ovacık ilçesinde Munzur, Pertek’te Süpürgeç, Çemişgezek’te Kırklar, Nazımiye’üstelik Bağırpaşa, Pülümür’birlikte ise Yer dağları meydan alıyor.

Çok sayıda buzul göl, yayla ve şelalenin bulunduğu Munzurlar, yılın makul dönemlerinde dinlenme kampı, trekking ve tırmanış tutkunlarının yol uğrağı yeri oluyor.

Kış aylarında beyaz zehir örtüyle kaplanan dağların 3 bin rakımlı zirveleri, il merkezi özellikle doğmak için Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Bingöl gibi mekân illerden dağcıların ilgisini çekiyor.

Günübirlik turlarla bölgeye gelen dağcılar, sonuç olarak kentte hayatiyet tay tay arabası Zirve Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübünce düzenlenen geziye katıldı.

Rehberler eşliğinde Ovacık’a giden 25 yabanlık takım, Munzur Dağları’nın 3100 rakımlı Fikirik Zirvesi’ne tırmanış gerçekleştirdi.

Kar kalınlığının 70 santimetreyi aştığı rotada ilerleyici dağcılar, tahminî 8 saatlik mütehammil yürüyüşün böylece zirveye ulaştı.

“Munzur Dağları kirletilmemesi müstelzim hususi ayrımsız düz”

Dağcılardan Misyon Bahçeci, AA muhabirine, Elazığ’dan arkadaşlarıyla Munzur Dağları’ndaki tuğra katıldıklarını söyledi.

Yaklaşık 1600 metrelik yükseklik kazanımı yaptıklarını dile getiren Bahçeci, pek tıpkı parkur üzere sabahleyin erken saatlerde tırmanışa başladıklarını, latif ve esenlik verici ayrımsız aktiflik olduğunu belirtti.

Ekipte ilk defa 3 bin metre üzeri yüksek yükselti özne kişilerin bulunduğunu kaydeden Bahçeci, şöyle konuştu:

“Tunceli’deki arkadaşlarla daim eş işler düzenliyoruz ve dört zaman Munzur Dağları’ndayız. Türkiye’de gittiğimiz mütenevvi yerlerde tanıştığımız kişileri üstelik Munzurlara davet ediyoruz. Munzur Dağları korunması ve sistemli rotaların çizilmesi anlamında insanların rahatlıkla ulaşabileceği ama kirletilmemesi gereken hususi benzeri saha.”

Dağcı Cemalettin Aygüneş bile Munzur Dağları’nda 3 bin rakımın üzerinde çokça sayıda zirvenin olduğunu anlattı.

Belirli aralıklarla İzmir’den Tunceli’ye gezmeye geldiğini ifade eden Aygüneş, “Irmaklarıyla, ovalarıyla, gölleriyle, iklimiyle ve vejetasyon ile faunasıyla amiyane Munzurlar güzel ayrımsız kayran. Hem kültürel hem de sosyolojik yapısıyla da benim doğrusu tercih ettiğim kesim ve insanları birlikte fena hâlde.” dedi.

“Bu sporda avlu ve bahtiyarlık var”

Sıkı içi ve sıkı dışında bulunan birçok dağa tırmanış gerçekleştirdiğini kaydeden dağcı Kadri Sancar bile Munzur Dağları’nın alelacayip bir düz olduğunu aktardı.

Dağcıları, bölgenin güzelliklerini gelip görmeye davet fail Sancar, “Biz kaza merkezinden yürüyüşe başlayarak 3100 rakımdaki Fikirik Zirvesi’ne tırmandık. Tahminî 70 santim kar tabakasına rağmen tümce zirve yaptı. Bu sporda sahn ve mutluluk var. Zirvenin böylece insanları sevindirecek güzellikler var.” diyerek konuştu.

Share: