Belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine bakanlıktan destek

Çrütbe, Şehircilik ve Ä°klim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Şimdi inşallah kentsel dönüşümde dahi bakir aynı döneme giriyor, belediyelerimizin Ä°ller Bankasından aldıkları kredilerin faizinin yarısını tığ karşılıyoruz. Bu kararla gelişigüzel artık belediyelerimiz dönüşümü çok elan rahat yapacak, hızlı yapacaklar” dedi.

“Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Meydanı Ä°lk Taş Yerleşimi”, “Mevlana 7. Adım Kentsel Dönüşüm Projesi”nin esas atma ile “Hamitler Avantür Parkı”nın açılış töreninde konuşzaman Çalım, Bursa’dahi bulunmaktan duyduğu memnuniyeti anlatım etti.

Yatırım bedeli 2 bilyon teklik olan 3 bin 689 göz ile 541 dükkanın bulunduğu 6 projenin temelini attıklarını, bitirilen projelerde açacak teslimi yaptıklarını, 15 projenin da açılışını gerçekleştirdiklerini tamlayan Alım, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TOKÄ° iş birliğiyle yürütülen kentsel dönüşüm projesi hakkında hikmet verdi.

Bursa merkezin yanı sıra ilçelerde öbuğulu projelerin yürütüldüğünü vurgulayan Gelgel, Karacabey’dahi güneş enerjisi santralinden oluşdakika mecmu 628 milyon liralık eserin bile açılışını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Hava, şöyle konuştu:

“Ağustos ayında inşallah Cumhurbaşkanımız, cumhuriyet altını tarihimizin sunu büyük içtimai konut projesini milletimizle paylaşacak. Bursa’dahi da yıpranmamış binlerce yuvamızı inşallah sizlere kazandıracağız. Ben Osmangazi Sıcaksu bölgemizin ince yıllardır beklediği müjdemizi üstelik veriyorum. 690 basamak, 92 dükkanımızın çalışmalarına eylül itibariyle başlayacak, arz kısa sürede tamamlayacağız. Bağımlı ayrımsız müjdeyi da Yıldırım ilçemize veriyoruz. Mevlana Mahallesi’nde vatandaşlarımızın yüzde 90’ı ile anlaşma sağladık. 8. etapta 601 konutluk projemize başlıyoruz. Osmangazi’ye Yıldırım’a hayırlı uğurlu olsun.”

“Milletimizi çok seviyoruz”

Kentsel dönüşümün önemine dikkati çeken Gurur, “Şçıktı inşcenabıhak kentsel dönüşümde dahi kullanılmamış tıpkısı döneme giriyor, belediyelerimizin Ä°ller Bankasından aldıkları kredilerin faizinin yarısını tığ karşılıyoruz. Bu kararla birlikte artık belediyelerimiz dönüşümü çok henüz şen yapacak, hızlı yapacaklar. Vatandaşlarımızla alay malay bu dönüşüm sürecini çok daha canlı şekilde yürüteceğkarışık. Gayemiz, milletimizin fert ve mülk sağlığını destek olmak. Çünkü tığ, milletimizi çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Düzlük Projesi’nin bölgeye değasker katacağını vurgulayan Gelgel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Medeniyetimize birey suyu veren, taşa can kuşu üfleyen ecdattan ilhamla tığ de bugün Hanlar Bölgesi’ndeyiz. ‘Tarihe Vefa Geçmişe Saygı’ sloganıyla başlattığımız vadi projelerimiz kapsamında yeşülke Bursa’yı, büyük tarihiyle buluşturmak içmağara önceki taşı bilcümle gelişigüzel yerleştiriyoruz. Bu anlamda Bursa’bile han, bedesten ve çarşıların kayran aldığı Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin tekrar gün yüzüne çıkarılması kapsamında iki yıl önce buraya geldik, sizlere hayalimizi anlattık ve bir söz verdik. Bu tarihi bölgeye zarar veren, başta memleket müdürlüğümüzün lahzada yanındaki 24 katlı Tower Plaza ile beraber tam 37 binayı yıktık. Şimdi etrafını ağız ağıza açtığımız bu alanda tamlık 500 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.”

Projeyle Bursa’nın tarihi kimliğinin ön plana çıkacağını, Pirinç Eğlek ve Ä°sağlam Han kadar tarihi hanların görünürlüğünü artıracaklarını dile getiren Çekicilik, “Bütün 2 bin metrekare büyüklüğünde 3 sayı düz, 19 bin metrekare açık ve yeşil kayran, vadi altında 12 bin 500 metrekare kapalı otopark düzlük matlup. Biz taş üstüne taş koyanların yolundayız. Birileri gibi milletin önüne, milletin işlerine, milletin hedeflerine taş koyanlardan olmadık” diyerek konuştu.

Nazır Çalım, Bursa’da bedeli 2 bilyon 573 milyon teklik olan ve içinde 2 bin 780 basamak, 217 dükkan, kamu yapıları, meydanlar, otoparklar, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, atık su arıtma tesisleri ve tramvay hatlarının vadi aldığı 34 projenin üstelik tüm hızıyla yürütüldüğünü kaydetti.

Ä°negöl, Nilüfer ve Çekirge millet bahçelerini bile çok kısa sürede önceki fidanlarıyla buluşturacaklarını anlatan Kurum, “Allah’ın izniyle bu projeler tamamlandığında Bursa’yı sakat günlerinden çok henüz güçlü ayrımsız şekilde elan yeşmemleket, elan çevreci, elan saf ayla bilcümle birlikte getireceğdüzensiz. Bunu birlikte başaracağız.” dedi.

“Milletimiz gereken cevabı sandıkta verecektir”

Kurum, millete hizmet ederek eserler ürettiklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

KAPAT X

“Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, Mevlana’nın söylediği kabil, ayağımızın birisini Bursa’ya, ülkemize, gönül coğrafyamıza sabitliyor diğleşker ayağımızla dünyayı dolaşıyoruz. Ulu çınarın gölgesinde görülen rüyayı baştan yaşamak içmağara, yeniden yaşkovmak için canla başla çalışıyoruz. Elbette birileri bahanelere sarılacak, birileri işleri savsaklayacak, bazı süreçleri öhangi sürüp sorumluluktan kaçacak amma biz milletimizle çalışmaya, milletimizle yürümeye, milletimizle büyük başarı hikayelerini yazmaya devam edeceğkarışık. Bu noktada 2023 seçimleri büyük aynı ögönen sunu ediyor. Bu seçimler, uzluk ile kifayetsizliğmağara, durum ile yetersizliğin, çalışzaman ile tembelin seçimidir.”

Bu seçimlerin güçlü bağımsızlık ile taşeronluğun, söz söyleyen namına söz dinlemeyi tercih edenlerin, cesurlar ile kaçdürüst güreşenlerin mücadelesi olduğunu vurgulayan Gelgel, şunları kaydetti:

“Tığ burada diyoruz kim ‘Rüzgar olsanız şu ulu çınarın yaprağını dahi sallayamazsınız.’ Varsın küresel odaklar size masalar açsınlar, varsın Türkiye düşmanları sizinle aynı dili kullansınlar, varsın millete husumetli olanlar sizinle müşterek dursunlar. Bize eren milletimiz kâfi, bize Türkiye yeter. Bursa’dan ‘hodri saha’ diyoruz. Kurduğunuz oyunlar boşa çıkacak, büyükelçilerin masasında yaptığınız hesaplar çarşıda bozulacak, yanlış hesabınız kesinlikle sandıktan dönecektir. Ermiş milletimiz büyük Türkiye’nin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Halk Ä°ttifakı’nı rekor bire bir oyla destekleyerek sizlere gereken cevabı sandıkta verecektir.”

Törende, Bursa Valisi Yakup Canbolat, DOĞRU Parti Bursa Mebus Kağan Çavuşoğlu ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş dahi birer konuşma yaptı.

Icra Vekili Çekicilik, Yıldırım ilçesindeki “Mevlana 7. Kadem Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temeli ile Osmangazi ilçesindeki Hamitler Macera Parkı’nın açılışına birlikte tören alanından videokonferansla katıldı.

Daha sonradan kurdele kesilerek yapımı tamamlanan projelerin açılışları gerçekleştirildi.

Çalım, törenin böylecene Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Düzlük Projesi’ndeki önce kilit taşını yerleştirdi.

Share: