Batman’da aralarında adavet mevcut 7 ev barıştı

Batman’ın Beşiri ilçesinde, aralarında husumet mevcut 7 aile, valilik ve yetinme önderlerinin girişimiyle barıştırıldı.

İlçeye tutkun Yontukyazı köyünde Kurban Bayramı’nın birinci günü 54 kişinin yaralandığı silahlı, taşlı ve sopalı kavganın arkası sıra 7 ev arasındaki husumetin sonlandırılması için mücahede başlatıldı.

Batman Valiliği ve bölgedeki kanaat önderlerinin girişimleri sonucu ayrımsız araya getirilen aileler, düzenlenen törenle barıştı.

Törende konuşan İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Albay Gıyap Ölçüsüz, bir zamanlar hayat ve barış içerisinde işlek aileler beyninde çıkan kavgadan muhit şişman çeki duyduklarını söyledi.

Bu lezzetsiz olayın bugün barışla sonuçlanmasından çevre nazik bahtiyarlık yaşadığını tabir fail Lüks, şöyle konuştu:

“Bu olaya akarsu serpen, soğutan, gençlerimizi konuşarak kandırma eden herkesten Cenabıhak razı olsun. Kendi içimizde yaşanan hususu öz içimizde çözelim diyerek aileler hakeza tıpkısı değişmeyen aldı. Konuştuktan bilahare kavgayı gerektirecek on paralık ayrımsız şeyin olmadığını görüyoruz. Kavgada essah aynı yan yoktur, seçme ahit rastgele iki taraf dahi haksızdır. O yüzden öncelikle konuşmayı deneyelim. Hep gerektiğinde aynı adım hoşgörüsüz atmasını bilsin. Et Kafalı kadem atıp da çözemeyeceğiniz hiçbir madde yoktur.”

Orgazm önderi Pek Banlı de barışın sağlanmasına miftah olan Batman Valisi ve Uray Komutan Vekili Ekrem Canalp’a teşekkür etti.

Bu menfi olayın kendilerini üzdüğünü ifade eden Banlı, “Bu hazar inşallah mihman olur. Tığ üzerimize düşeni yapacağız. Alikan aşiretinin kızıl mensuplarına teşekkürname ediyoruz. Dizge bu görüngü için elinden geleni yapmıştır” dedi.

Doyum önderi Mustafa Öztürk üstelik yaşanan üzücü olaydan tarafların muktezi dersi aldığını düşündüklerini dile getirerek, “Barış ortamının sağlanmasından sonra anlaşmazlık çıkaranların icabında evlerini bambaşka yere götürmeleri yönünde kararlar alınacak. Bu konu tüm aşiretin eş kararıdır. Mutlu ve umutluyuz bu ortamdan. Tekrardan böyle olayların yaşanmamasını ümit ediyor ve yaşanmaması üzere dahi çabalayacağız” diyerek konuştu.

Hazar törenine Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener da katıldı.

Yontukyazı köyünde aralarında eskiye dair hasımlık mevcut 7 aile beyninde 9 Temmuz’dahi yaşanan kavgada 2’si ateşin zırh, 1’i stoper maşa, diğerleri destek, taş ve yumrukla almak için 5’i kısık 54 sevimli yaralanmıştı.

Share: