Balını ‘taştan’ çıkarıyor

Balını ‘taştan’ çıkarıyor

TUNCELİ – Tunceli’bile canlı Ulu Er Aykurt isimli vatandaş, mahdum veren arıların kayaç ve ağaç oyuklarına yaptığı örgensel balı topluyor. Bunu gelişigüzel sene ahenktar namına özne Aykurt, o anların videolarını de cep telefonuyla çekmeyi ihmal etmiyor. Aykurt’un bu uğraşını görenler ise adeta “Balını taştan ve ağaçtan çıkarıyor” diyor.

Tunceli’nin Pülümür ilçesine sınırlı Süleymanuşağı köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 48 yaşındaki Ali Çeri Aykurt, bu uğraşlarının birlikte 40 kovandan oluşan bayağı yetenekli arıcılık faaliyetiyle dahi meşgul oluyor. Aykurt, bahar mevsimiyle gelişigüzel oğul veren arıların kaya ve dikme oyuklarında yaptıkları ağız ağıza organik balı özenle çıkarıyor. Bunu herhangi bir sene ahenktar şekilde yapan Aykurt, çıkardığı balın aynı kısmını ailesi amacıyla ayırırken tıpkısı kısmını bile köylülerine veriyor. Aykurt, kayaç ve ongun oyuklarından bal emisyon görüntülerini çekmeyi birlikte boşlama etmiyor.

Mayıs sonu ve Haziran başı gibi mahdum veren arıların gelip kayaç boşluklarına girdiğini söyleyen Yüce Er Aykurt, “Ego da ağustos böylelikle ve ilkgüz ayında gelip bu balı alıyorum. Tek insan eli değmiyor. Tamamen organik bal. Taş balını bu taşlardan çıkarıyorum” dedi.

Kayaların birlikte ongun oyuklarında arıların yaptığı balı ahenkli namına çıkardığını nâkil Aykurt, “Oğul veren arılar ağaçların kovuklarına giriyor ve burada bal yapıyorlar. Mayıs, haziran beyninde gelip bu oyuklara giriyorlar. Ego birlikte ağustos sonu ve eylül ayının 15 ile 20’si ortada gelip balı alıyorum. Arıları açık etmiyoruz. Onları alıp kovana dolduruyoruz. Ağaçlara beis vermeden boşluklarından balı çıkarıyoruz. Kutulara koyuyoruz. Bunları yaparken da videolarını çekiyorum” diye konuştu.

Share: