Balıkesir’de ormanlık alanda çıkan coşkunluk taharri altına makbuz

Balıkesir’in Kepsut ilçesindeki ormanlık alanda çıkan coşkunluk açıktan ve karadan müdahaleyle arama altına makbuz.

İlçeye vabeste kırsal Karagöz Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda daha bilinmeyen nedenle ateş başladı.

İhbar konusunda bölgeye yangın itfa helikopterleri, uçakları ve kişmiri ekipleri irsal edildi.

Ekipler, alarga ve karadan yaptığı müdahaleyle yangını arama altına aldı.

– “Yangının çıkış cihetiyle alakadar çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Vali Hasan Şıldak, ateş bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yangına hem alarga hem dahi karadan çok aceleci, saf ve canlı müdahaleler yapıldığını söyledi.

Şıldak, bölgede mebzul tıpkı eş güdüm sağlandığını belirterek, “Şu zaman itibariyle yangının taharri altında olduğunu ve hep coşkunluk bölgesinin çevresinin sarıldığını, çevrelendiğini terennüm etmek istiyorum. Önceki olsun diyorum.” dedi.

Rüzgarın hızının devir içinde 70 kilometreye kadar çıktığını, şu anda 40-50 kilometre ortada seyrettiğini aktaran Şıldak, “Şeb saatlerinde rüzgarın saatteki hızının 10 kilometreye kadar düşmesini bekliyoruz. Bu bizim üzere şişman kazanım olacak.” ifadesini kullandı.

Şıldak, yangınlarda hele rüzgar saraka konusuysa acul müdahalenin çok önem taşıdığını vurgulayarak, “İlk helikopterimiz yangının çıkışından 20 zaman sonraları buradaydı. 45’inci dakikada tığ bilcümle hava araçlarımızla ilimizde bulunan 3 helikopterimiz ve 2 uçağımızla müdahaleye başlamıştık. Belediyelerimizin, Orman Havza Müdürlüğümüze kapalı bilcümle birimlerin, işletmelerin arazözleri, su mezuniyet araçları buraya toplanmıştı. Şu zaman itibariyle da 5 uçak, 6 helikopterle havadan engelleme devam ediyor. Çıktı bunlar soğutma çalışmalarıdır. Enerjik olan yemeden içmeden tıpkısı noktamız var batı hattında. Onu dahi biz kumanda aracından daima bağlanak halinde orman müdürlüğümüzün yetkilileriyle hile ettik.” diye niteleyerek konuştu.

Riskin atlatıldığını dile getiren Şıldak, şunları kaydetti:

“Çok esbak olsun diyorum. Say veren, çabalama gösteren orman teşkilatımız, büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, jandarmamız, vatandaşlarımız, AFAD teşkilatımız, yer illerden gelen bindi birimleri, hep kuruluşlarımız, hepsine çokça teşekkürname ediyoruz. Yangının huruç cihetiyle müteallik birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayatiyet hatlarından kaynaklı vaziyetler bahis konusu kabil. Soğutma çalışmaları bitince jandarmamız bu konuda elan zinde deliller elde yazar bilgilere kavuştukça bunu dahi sizlere açıklayacağız. Şu anda 8 iskân yerimizde neşelilik mevcut değil. Cuşiş alanının içindeki zindelik direklerinin zarar görmesi neticesinde hakeza tıpkısı hayatiyet kesintisi söz konusu oldu. Ancak Uludağ Cıvıltı İşletmesiyle yaptığımız mülakat çerçevesinde aceleci tıpkısı şekilde onlar de hazırlık alıyorlar. Bu yerleşim yerlerini bugün jeneratörle besleyeceğiz. İlk etapta bu Karagöz Mahallesi’ne bir lahzada elektrik üreteci temin edilecek. Özge mahallelerimize dahi tün saatlerinde jeneratörle sağlamlaştırma yapacağız. Erte inşallah elektrikle ilgilendiren güçlük kaldırılmış olacak.”

Şıldak, evvel başta 30-40 hektar alanın kötülük gördüğünü düşündüklerini aktararak, “Az Buçuk elan efdal tıpkı miktarda alanın olduğu görülüyor. Yani belki 50 ve üst bire bir hektardan bayram edebiliriz. Bu bile yapılacak hesaplamalarla ortaya çıkma.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: