Bala ziyaret merkezleri 13 devlet ve 12 ilçede henüz hizmete giriyor

Yetke altındaki çocukların teslimi ve çocukla zatî veriş kurulması işlemlerinin yapılacağı bakir merkezlerin 1 Ağustos’ta faaliyete başlamasıyla, mutluluk genelindeki yavru görüşme merkezi sayısı 50’ye çıkacak

– Hak Bakanlığınca, 13 toprak ve 12 ilçede elan yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî ilişki kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru müzakere merkezlerinin 1 Ağustos’ta hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki kalıp sayısı 50’ye yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Farklılık Yapılması Için Yasa ile “çocuk teslimi ve çocukla ferdî alışveriş kurulması”na ait eskimemiş düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle Adalet Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle geçmiş namına 11 ilde yavru musahabe merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara birlikte illet olan “yürütme yoluyla bala teslimi”hangi akıbet veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Yavru görüşme merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih çalışmalar kapsamında, 7 yer ve 7 ilçede elan merkezlerin faaliyete alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ise 13 Haziran bakımından Bolu, Burdur, Edirne, Karabük, Samsun, Tunceli, Yozgat, Alanya, Bafra, Boğazlıyan, İskenderun, Karşıyaka, Menemen ve Ödemiş’te bala mülakat merkezleri hizmet vermeye başladı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı konusunda, 13 mülk ve 12 ilçede daha çocuk müzakere merkezlerinin kurulmasına değişmeyen verildi. Buna göre, 1 Ağustos’tan itibaren Afyonkarahisar, Ardahan, Artvin, Batman, Diyarbakır, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Muş, Nevşehir, Sakarya, Trabzon, Akhisar, Akşehir, Hastalıklı, Ermenek, İnegöl, Karadeniz Ereğli, Kızıltepe, Nizip, Salihli, Serik, Viranşehir ve Zile’da üstelik çocuk müzakere merkezleri faaliyete geçirilecek.

Böylelikle, talih genelindeki yavru konuşma merkezi sayısı 50’ye yükselecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kars’ta yaptığı açıklamada, yavru tesliminin yürütme vasıtasıyla yapılmasına son verildiğinin altını çizerek, yavru musahabe merkezlerinin, 1 Ağustos’tan itibaren 13 diyar ve 12 ilçede elan bakım vermeye başlayacağını bildirdi.

– Doğrulama işlemleri ücretsiz

Bala doğrulama işlemi, daha önce yürütme müdürlükleri eliyle belli benzeri harç ve ücret yatırılarak yürütme memurları ve manşet kuvvetleri marifetiyle yapılıyordu. Eskimemiş düzenlemeyle bala ziyaret merkezlerindeki işler, bundan sonra adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlükleri vasıtasıyla adına getirilirken, yavru teslimine ilişkin işlemlerde masraf ve masraf ya dahi ayrıksı değme ecir alınmıyor. Giderler, Doğruluk Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve hisse senedi düzeyleri gözetilerek hazırlanan ülfet merkezlerindeki amal, uzmanlar eliyle cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, şüphesiz davranmaları gerektiği üzerine delalet edilerek ve rızaya dair yapılıyor.

bahis konusu konuşma merkezlerinin devlet genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih icraat sürüyor.

Share: