Bakanlıkta oluşturulan kol EYT konusunu çalışacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde, kamuoyunda “EYT” yerine bildik “emeklilikte yaşa takılanlar”ın durumuyla ilişkin çalışma grubu oluşturuldu.

Kamu görevlilerinin munzam göstergelerinin baştan belirlenmesi ve minimum ücrete mesafe remiks yapılmasına dair çalışmaları tümler Bakanlık, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve EYT’lilerin durumuyla ilişkin çalışmalara hız verdi.

Bu kapsamda, EYT’ye ilişhedef çalışmaları yürütmek üzere Bakanlık bünyesinde bir kadro oluşturuldu. Birkaç alternatif ve önerinin değerlendirildiği çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacak.

Ä°lgili bakanlıklarla de bağlantı halinde yürütülecek çalışmalarla sorunun çözümü üzerine yeryüzü makul formülün bulunması amaçlanıyor.

Çalışmanın yıl sonuna büyüklüğünde ya bile bakir yılın evvel ayında çözüme kavuşturulması öngörülüyor.

– EYT konusu, 1999’daki yasalı düzenlemeye dayanıyor

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999’dan önce olanlar, EYT’li namına adlandırılıyor.

Bu tarihten önce yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da zahmetli olunabilirken, 8 Eylül 1999’bile yürürlüğe konulan 4447 sayılı kanunla, zahmetli olabilmek içmağara aranan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarına yaş kriteri da eklendi.

Share: