Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan ‘engelli ataması’ açıklaması

Ocak, Mücahede ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “İnşallah familya başında özürlü ataması gerçekleştireceğiz”

Ev, Mesai ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İnşallah ocak başında mânialı ataması gerçekleştireceğiz.” dedi.

Selçuk, 3 Aralık Acun Engelliler Günü nedeniyle Bakanlıkça çevrim içi adına planlı, “Sistem İçin Erişilebilirlik Programı”nda yaptığı konuşmada, sakat haklarının günümüz dünyasının arz yetişkin konularından biri olduğunu rapor etti.

Dünya nüfusunun kısaca yüzde 15’inin sakat bireylerden oluştuğunu dile getiren Selçuk, bu insancasına meseleyi istatistiklerin ötesinde gördüklerini belirtti.

Türkiye’birlikte engellilerin karşı karşıya oldukları sorunları, fakat 2002’den sonradan bihakkın gündeme gelebildiğini vurgulayan Selçuk, “Engelli kardeşlerimizi yılda ayrımsız yol değil, her an gözeten aynı yönetim anlayışına cemaat olduğunuzu tıpkı defa daha ifade etmek isterim. Hamdolsun, bu süreçte hem sakat hakları hem da özürlü kardeşlerimizin hayat standartlarının yükseltilmesi bakımından az çok iyi bir noktaya ulaştık.” diye konuştu.

Hukuki altyapı başta oluşmak üzere, hayata geçirdikleri icraatlar, daima geliştirdikleri projeler ve bilinçlendirme faaliyetleriyle mânialı vatandaşlara daim ulaşmayı hedeflediklerine dikkati calip Selçuk, “Bundan Sonra hiçbir alt bölüm gözetmeksizin, vatandaşımızın beraberinde olan bire bir devletimiz var. Bizim sakat politikalarımızdaki anne vizyonumuz, engelli vatandaşlarımız üzere hayatı erişilebilir eylemek ve onları hayatın akışına dahil eylemek.” ifadelerini kullandı.

Vekil Selçuk, 2002’den bugüne, engellilerin sorunlarının çözüm noktasında birlikte Türkiye’üstelik ilkleri başardıklarını belirterek, bu kapsamda yapılan çalışmaları anımsattı.

Engellilere müteveccih Ev Hepten Ulusal Er Müdahale programını başlattıklarını anlatan Selçuk, öğretim üyesi ve STK’lerden bu programa desteklerini istedi.

Selçuk antrparantez engellilerin yaşamlarını kişi başlarına sürdürmelerini hedeflediklerini altını çizerek yaşamlarını zat başlarına sürdüremeyen vatandaşlara da düzenli olarak bakım hizmeti sunduklarını yahut bakımlarına destek olduklarını aktardı.

“Bakanlık yerine önceliğimiz şayet mümkünse özürlü bireyleri aileleri yanında destekleyebilmek.” diyen Selçuk, aileleri yanında kalan engelliler üzere gün hizmet hizmeti, evde hizmet yardımı, evde bakıma destek üzere hizmet modelleri olduklarını anlattı. Bu bakım modellerinin ayrımsız süreç içerisinde kademeli namına birbirlerini bütünleyen ayrımsız yapı oluşturduğuna belen eden Selçuk, “Biz engellilerimizin bilcümle şartlarını kolaylaştırmak için seferber gelmek durumundayız. Bu desteklerin tam olmadığı durumlarda ise kurumsal bakım hizmetlerimizi devreye alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Selçuk, aileler amacıyla engelli bir yakına eş olmanın bazen zorluklara bozukluk olduğuna dikkati çekerek özürlü ailelerin türlü nedenlerle gücük süreliğine mânialı bireyleri dirilik edebileceği emniyetli ayrımsız yere gerekseme duyduklarını söyledi.

Bu kapsamda mânialı vatandaşları bire bir sene süresince 45 güne büyüklüğünde kuruluşlarda ücretsiz konuk edebildiklerini belirten Selçuk, bu hizmeti elan hoşgörülü aynı şekilde uygulamayı hedeflediklerini bile vurguladı.

– “İstiyoruz kim engellilerimiz doğurucu tıpkı can olarak topluma katkı sağlasınlar”

Nazır Selçuk, engelli vatandaşların gerekseme duydukları keyif hizmetlerini nitelikli, çabuk ve etkili benzeri şekilde almalarını gerçekleştirme edebildiklerini birlikte dile getirerek engellilerin bilcümle otama masrafları, tıbbi cihazlar ve ilaçlar karışma Umumi Afiyet Sigortası kapsamında karşılandığını hatırlattı.

Ayrıca 2019’da sakat raporları için kocaman aynı girişim attıklarını vurgulayan Selçuk, Ayrıntılar İçin Özel Gereksinim Raporu’nu (ÇÖZGER) baştan düzenlediklerini, bu kapsamda özürlü vatandaşların raporlarının elektronik ortamda ilgili parçalanmamış kurumlar marifetiyle görülebildiğini anlattı.

KAPAT X

Engellilerimizin sosyete içinde daha fazla var olabilmelerinin arz yetişkin adımlarından birisi bile istihdamın önündeki engellerin kaldırılması olduğunun altını çizen Selçuk, “İstiyoruz kim engellilerimiz doğurucu tıpkısı duygusal kendisine topluma ulama sağlasınlar. Toplumla beraber milletimize, vatanımıza hizmet etmeye bitmeme etsinler.” dedi.

Bunun ortamında sakat çalıştırma zorunluluğu, mânialı hareket koçluğu, E-KPSS ile kamuda özürlü vazifeli ataması, girişimcilik desteği üzere icraat yaptıklarını hatırlatan Selçuk, şöyle bitmeme etti:

“Şu anda kamu kurum ve kuruluşlarındaki kontenjanımızdaki doluluk oranı dahi yükselmiş durumda. Uyguladığımız istihdam politikaları neticesinde bugüne kadar 405 bine mail özürlü kardeşimizi hisse senedi hayatıyla buluşturduk. Engellilerimizin iş becerileri, yetenekleriyle eğlenceli işlere yerleştirilmelerini önemsiyoruz. Bu anlamda İŞKUR’yun Özürlü İş Koçluğu uygulaması ile dahi kısaca 1000 engellimize sürdürülebilir istihdam sağladık.”

hür teşebbüs teşrikimesai ile “İşe Katıl Hayata Tembel Projesi”ni başlattıklarını ve proje sayesinde tahminî 96 bini aşkın engellinin özel sektörde çalıştığını anlatan Selçuk, engellilerin korumalı işyerlerinde istihdamları için dahi Bakanlıkça işverene sevap desteği vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

2012’dahi kamuda özürlü istihdamı üzere dünyada ilk kez merkezi imtihan sistemi olan E-KPSS’yi başlattıklarını anımsatan Selçuk, “2002 yılında kamuda etkin özürlü sayımız 5 bin 777 kişiydi, bugün az daha 10 kattan çok artarak 57 bine yükselmiş durumda.” bilgisini paylaştı.

Girişimcilik eğitimlerini başarıyla mütemmim engellilere üstelik atıfet desteği vererek, zat işlerinin sahibi olmaları için heveslendirme ettiklerini dile getiren Selçuk, 50 bin lira olan atıfet desteğini birlikte 65 bin liraya çıkardıklarını ve bugüne büyüklüğünde 2 bini fazla engelliyi 100 milyon liraya mümasil teberru desteği sağladıklarına değindi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, özürlü vatandaşların ilkin eğitim bilimi ve esenlik atılmak amacıyla herhangi bir makule hizmete hemen erişimlerini sağlamanın önemine dikkati çekerek erişilebilirliğe dair hizmetlere yordam kazandırdıklarını söyledi.

2020’nin Erişilebilirlik Yılı zar edildiğini anımsatan Selçuk, “İnşallah 2020 Erişilebilirlik Yılı’nı 2021’bile dahi sürdürerek, bu noktada binalarımızın, engellilerin ulaşabileceği bütün hizmetleri elan erişilebilir kılmak üzere sizlerle beraber gayret edeceğiz.” dedi.

Erişilebilirlik stratejilerinin, binalar, kategorik alanlar, toplu nakil açkı ve sistemleri ile vukuf ve iletişim teknolojileri koyulmak üzere dört temel başlık altında yürüttüklerini anlatan Selçuk,”Bu dört alanda erişilebilirliği yer faziletkâr seviyeye ulaştırdığımız takdirde özürlü vatandaşlarımıza elan kaliteli bakım sunacağımıza inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Selçuk, erişilebilirlikle ilişik içtimai farkındalığın oluşturulmasının sunu koca adımlardan birisi olduğunu belirterek “Hedefimiz engellilerimiz amacıyla yüzde 100 erişilebilir bir hayatı sağlayabilmek.” dedi.

Icra Vekili Selçuk, Kovid-19 salgını nedeniyle, baskı bir proses geçirildiğini belirterek, milletin Kovid-19 salgınından olabilecek en düşük seviyede etkilenmesi üzere hükümet, heybet yerine değme cins tedbiri aldıklarını ve salgının hırçın etkilerinin azaltılması noktasında büyük tıpkı hız gösterdiklerini aktardı.

– “Erişilebilir Türkiye’da vazıh yaşamla hepimiz, birlikte ‘buradayız’ diyeceğiz”

Bu konuda bilcümle faaliyetleri Toplumsal Koruma Kalkanı adı altında yaptıklarına dikkati çekici Selçuk, “Mesai hayatı, içtimai düzenlilik, içtimai yardımlar ve toplumsal hizmetler oluşmak için 4 temel başlıkta bir nice tedbiri hayata geçirdik. Bu süreçte vatandaşlarımıza direkt aktardığımız esas 42 bilyon lirayı aşmış durumda.” ifadesini kullandı.

Selçuk, programa katılanların yanlarında olduklarını ve 2021’de elan şişman projelerde buluşma temennisini ileterek, “İnanıyoruz kim yeterince fırsat verilirse seçme özürlü kardeşimiz topluma daha aşkın ulama sunabilecekler. Erişilebilir Türkiye’de belirgin yaşamla hepimiz, birlikte ‘buradayız’ diyeceğiz.” diye konuştu.

– “Hayaller engelsizdir”

Engellilerin sükse hikayelerinden gurur duyduklarını belirten Selçuk, Mânialı Buğulanmış Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce engellilerin sükse hikayelerine ilişkin benzeri düzentileme yürüttüklerini anlattı.

“Ana bariyer civar yargılar birlikte anne engel düşüncelerde” sözünü katiyen unutmadıklarını vurgulayan Selçuk, şöyle devam etti:

“Hayalat engelsizdir, diyoruz. Sükse elde edebilmek amacıyla hep engelleri beraberce kaldırabileceğimize inanıyoruz, bu umudu taşıyoruz. Tığ sakat kardeşlerimizle hayatın süresince beraberiz ve aynı bütün halinde çalışıyoruz. Ben 3 Mabeyin Acun Engelliler Haset’nü kutluyorum.”

– Selçuk’tan nasıp müjdesi

Vekil Selçuk, Sakatlar Konfederasyonu Komutan Yusuf Çelebi’nin engellilerin istihdamına müteveccih engellilerin nasıp beklediklerini ve bu konuda sava beklediklerini dile getirmesi üstüne yeniden meze alarak, “İnşallah ocak başında mânialı ataması gerçekleştireceğiz, bunu sivil sosyete kuruluşlarımıza terennüm etmek isterim.” dedi.

Programa Engelli ve Buğulu Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Malatya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Erkek Sıkıntı, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Degaje Muvasala Derneği Başkanı Engin Yılmayan, Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, Enstrüman Tedavi Derneği Başkanı Prof. Dr. Burçin Uçaner Çifdalöz, Cücük Derneği Başkanı Faruk Bilgili’nin aralarında olduğu bir nice sivil sosyete kuruluşu temsilcisi ve öğretim üyesi katılarak, engellilerin sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.

Share: