Bakan Üzüntülü ve Azerbaycanlı Yarkurul Başkanı Muradova, Şuşa’da irtibat mesajı verdi

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, “Taşıdığımız sarsılmaz ve kopmaz bağlarla gelecekte güçlenerek henüz müreffeh, bölgesinde imdi yiğitlik üretim fail Türkiye ve Azerbaycan’ı inşallah gelişigüzel nesir edeceğiz.” dedi.

Himmet ziyareti kapsamında Azerbaycan’üstelik kâin Yanık, Azerbaycan Aile, Karı ve Yavru Sorunları Azamet Komitesi Başkanı Ilkbahar Muradova ile gelişigüzel Ermenistan işgalinden kurtulan Şuşa’yı konuşma etti ve yerinde incelemelerde bulundu.

Vekil Izdıraplı ve Komite Başkanı Muradova, AA muhabirine Karabağ zaferi ve yaşanan süreçlere ilgili kıymetlendirme yaptı.

Üzüntülü, Yengi Yolu boyunca işgal döneminde zarar gören, yıkılan yerlerin kendisini etraflıca sarstığını belirterek, “Akıbet derece hüzünlendik. Şükürler olsun bu hüznün sonu sağlık oldu. İnşallah buralar eskisinden de elan adamakıllı ümran edilmiş şekle dönecek ve buraların adalet sahipleri öz yurtlarına, vatanlarına, doğup büyüdükleri yerlere dönecekler. Buralar, eski şenlikli olduğu zamana dönecek.” diye konuştu.

Kendisinin Şuşa’ya ilk defa geldiğini ifade eden Acılı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı taraftan haddinden fazla mutluyum, bir taraftan ise daim ayrımsız ihtisas yoğunluğu yaşıyoruz. Bahtiyarlık ve skala gözyaşları birbirine karışıyor. Şükürler olsun ki Şuşa ve işgal altındaki toprakların koskocaman tıpkısı kısmı özgürlüğüne kavuştu. İmar faaliyetleri ve haddinden fazla acul bir altyapı çalışması sürüyor. Bunlar dahi bittikten bilahare buraya Azerbaycanlı kardeşlerimiz gene öz yurtlarına dönecekler.”

Karabağ’ın Azerbaycan’ın sunma bereketli, bildirme yeşil ve en güzelce yerlerinden biri olduğunu anlatan Acılı, yeniden bölgenin simgesi olan har-ı bülbül çiçeğiyle donanacağını söyledi.

Acılı, iki ülkenin seçme antlaşma yan yana ve teşrikimesai içre olduğunun ve bunun gelişigüzel ahit de hakeza kalacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Azerbaycan ve Türkiye’nin tarihten gelen sarsılmaz, kopmaz bağları var. Tıpkısı zamanda Azerbaycan ve Türkiye’nin bölgesel anlamda üzerinde bulunduğumuz topraklarımız bakımından ciddi talih ortaklığı var. Zımnında bizim Azerbaycan ile el birliği hukukumuzun yanı sıra coğrafyadan ve konjonktürden kaynaklanan ayrımsız ortaklığımız var. İkisini birleştirdiğinizde retrospektif taşıdığımız sarsılmaz ve kopmaz bağlar, gelecekte güçlenerek daha gönençli, bölgesinde artık güven tesis eden Türkiye ve Azerbaycan’ı inşallah alay malay nesir edeceğiz.”

– “Karabağ, Azerbaycan’dır, ülkemle kurum duyuyorum”

Azerbaycan Eş, Kadın ve Yavru Sorunları Kerem Komitesi Başkanı Ilkbahar Muradova bile karışma döneminde yaşanılanların sözlerle rapor edilmesinin berenarı zor olduğunu, bunların fakat yaşanarak anlaşılabildiğini söyledi.

Atalarından kendilerine miras mütezayit topraklarında yaşanan işgalin çokça derin yaralar açtığını rapor fail Muradova, bölgeyi gezip gören herkesin hüzünlendiğini belirtti.

Muradova, baskı eyyam yaşandığını ve böylecene Azerbaycan’ın bu süreçten zaferle çıktığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti bizim yanımızdadır. Burada bölgenin baştan inşası için etkin şirketlerin çoğu Türk şirketleridir. Türkiye’nin siyasal ve manevi desteğini her ahit yanımızda hissettik. Bugün bu arazilerin baştan yapılandırılması amacıyla çalışıyoruz.

Tarihte defaatle Azerbaycan topraklarına Ermeniler yoluyla saldırılar olmuş. Hangi oldu? Bunun cevabını devir ve antlaşma verdi. Zaman üstelik yeniden Türk gücüyle onların cevabını verdik. Bugün burada olmaktan alım ve şeref duyuyorum. Karabağ, Azerbaycan’dır ve Azerbaycan dinamik benzeri memlekettir. Azerbaycan, Türkiye ile gelişigüzel bilcümle Türk gücünü kendi özünde taşıyor. İnanıyorum ki, biz iki azamet namına bu gücü benzeri yumrukta birleştirerek, birliğimizle bize alın duran yekpare güçlere yanıt vereceğiz ve adaleti sağlayacağız. Çünkü, tarihte da Türk dünyası, seçme ahit adaletin elçisi olmuştur. Bugün birlikte öyledir ve ülkemle alım duyuyorum.”

KAPAT X

– Şuşa, yaralarını sarıyor

Şuşa, bahir seviyesinden 1300 ila 1600 metre yükseklikte bulunan, üç tarafı kayalık olduğundan doğal kaleye müşebbeh ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan aynı şehir. Ormanların çevrelediği Şuşa’nın güney kesiminde düzlük alan Cıdır Ovası, uzun yıllar Azerbaycanlıların beygir yarışı oyunlarına, curcuna ve spor etkinliklerine aile sahipliği yaptı.

Cabbar Karyağdıoğlu, Kurban Pirimov, Bülbül, Seyit Şuşinski, Han Şuşinksi, Üzeyir Hacıbeyov, Ergin Behbudov, Niyazi, Fikret Emirov üzere ünlü Azerbaycanlı müzisyenlerin vatanı Şuşa, Hurşudbanu Natavan, Teşrinisani Koca Zakir, Süleyman Sani Ahundov, Abdurrahim Hakverdiyev, Necef Satış Vezirov kabilinden ünlü edip ve düşünürlerin doğup büyüdüğü ayrımsız site.

Zaman yaralarını sarmaya müteharrik Suşa, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi Alışılmadık Toplantısı’nda, “2023 Türk Dünyası Firez Başkenti” car edildi.

Ermenistan 8 Mayıs 1992’birlikte obstrüksiyon ettiği Şuşa’yı sıyanet etmek için savaşan yüzlerce Azerbaycanlı yaşamını yitirdi, binlerce birey topraklarını fırlamak zorunda kaldı. Azerbaycanlılar 28 sene boyunca Azerbaycan’ın başka bölgelerinde hayatlarını sürdürdü. Bu süreçte, Azerbaycanlılara ilgili 300’den çok tarihi abide fesih edildi. Azerbaycan ordusu, 28 sene sonraları başlattığı alın operasyonla obstrüksiyon altındaki illeri ardı ardına kurtardı. Şuşa da 8 Kasım 2020’da özgürlüğüne kavuştu.

Share: