Bakan Soylu, şehit düzenlilik korucularının ailelerine taziyet ziyaretinde bulundu

“Bilesiniz ki bu kalleşliği ki yapmışsa yanına bugüne kadar kalmadığı kadar çıktı de kalmayacak. Huzurumuzu bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz”- “Hakkari, bizim memleketimizin sunma çokça şehit veren ilidir. Ensiz içre zaman şayet Şarki ve Güneydoğu’dahi, ülkemizin başka bölgelerinde erinç varsa biz burada şehit olan kardeşlerimize borçluyuz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pençe-Yıldırım Harekatı’nda martir olan asayiş korucularının taziyesinde, “Bilesiniz kim bu kalleşliği ki yapmışsa yanına bugüne büyüklüğünde kalmadığı üzere bundan sonra bile kalmayacak. Huzurumuzu uydurmak isteyenlere punt vermeyeceğiz.” dedi.

Icra Vekili Soylu, Pençe-Saika Harekatı’nda teröristlerin saldırısı sonucu martir olan asayiş korucularından Eksiksizlik İmece ve Avdi Demir’in Şemdinli ilçesine sınırlı Uğuraçan köyündeki ailelerine taziyet ziyaretinde bulundu.

Köy camisinin önündeki taziyede ailelere başsağlığı diledikten sonra kaymakamlık merkezine sabık Aristokrat, vatandaşlar eliyle “Şehitler ölmez, yurt bölünmez”, “Kahrolsun PKK” ve “Dik dur, eğilme, Üzümkıran sizinle” sloganlarıyla karşılandı.

Burada martir asayiş korucuları Bülent Vermez ve Veysi Sebik’in Celil Cami önündeki taziyelerine katılan Soylu, ailelere başsağlığı diledi.

– “Hakkari, memleketimizin arz çokça martir veren ilidir”

Kur’zaman-ı Bonkör tilaveti ve okunan duanın arkası sıra konuşan Soylu, acılarının nazik olduğunu, sıdk, kült, sembol, dirlik, çocukların geleceği, angajman ve el birliği için canını feda edenler sebebiyle gecenin bire bir vaktinde tıpkı yerlere gidebildiklerini söyledi.

Yaşı balaban olanların haddinden fazla teessürat ve sıkıntılar çektiğini tamlayan Soylu, şöyle konuştu:

“Tıpkı bir tane tesellimiz var. Bu kardeşlerimize kurdukları kalleş pusu gibi bu ülkeye birlikte bu millete da bu milletin birliğine üstelik pusu kurdular amma muvaffak olamadılar. Hepinize minnettarız. Birliğimize, kardeşlik hukukumuza, devletimize ve milletimize olan sadakatten tıpkı milimetre sapmadınız. Hakkari, bizim memleketimizin yeryüzü çok şehit veren ilidir. Yurt içre zaman eğer Gün Doğusu ve Güneydoğu’birlikte, ülkemizin ayrıksı bölgelerinde varlık varsa biz burada martir olan kardeşlerimize borçluyuz. Bizim onlara borcumuz var.”

Aristokrat, şehitlerin ailelerine, evlatlarına, babalarına, eşlerine, dostlarına, akrabalarına, hısımlarına acı düştüğünü dile getirerek, “Ölümlerin güzeli peki mu? Bize çocukken anca öğrettiler. İki şeye imrendirdiler: Evire Çevire ölüm ve şahitlik. Tanrı keşke bize da kader etse. Birincisi, onlar bu şehir ve bu talih için sınırımızın ötesinde bu ülkeye keskin niyet besleyenlere vesile katetmek için serdengeçti birey ettiler. Aileleri amacıyla elbet nazik acıdır. Beniz sene sonraları bu coğrafyada bu şehitlerimizin torunları diyecekler ki ‘Dedelerimiz, birliğimizden ödünleme vermedi. Onların madalyaları, bizim bildirme onurlu nişanemiz, emanetimizdir.’ Onlara minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Şehitlerin ailelerinin, önünde serdengeçti duygusal ettikleri bu vatanın, bayrağın ve şu zaman gölgesinde bulundukları minarelerden okunan ezanın kendilerine kişi olduğunu vurgulayan Aristokrat, İslam’ın bayraktarlığını, Müslümanlığın liderliğini eden iri ayrımsız milletin evlatları olduklarını anlattı.

“Bizi uydurmak istemelerinin asıl sebebi üstelik budur. Siz buna punt vermiyorsunuz. Bu fehamet, bu millet, alp Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, jandarmamız, polisimiz, düzenlilik korucularımız buna vesile vermiyor.” diyen Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Esas tığ hiçbirimiz olmasak de Cenab-ı Cenabıhak buna okazyon vermez. Çocuklarımızın okumasını, iş, tehlikeli sahibi olmasını, kol kola alay zarfında olmalarını istiyoruz. Bunun maliyeti ve bedeli var ve bu bedeli ödemekten sakınmıyoruz. Allah şehitlerimizi, cenneti ve cemaliyle müşerref kılsın. Onlar, Hz. Hamza’nın yoldaşıdırlar. Buna inanıyoruz. Sefir Efendi’mize bitişik girmek kadar benzeri oylumlu huzur içindedirler. Bilesiniz ki bu kalleşliği kim yapmışsa yanına bugüne kadar kalmadığı kadar bundan sonra bile kalmayacak. Huzurumuzu becermek isteyenlere okazyon vermeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla buraya gelirken konuştum. Iri benzeri duygulanım ve üzüntü zarfında. Seçkin birinize başsağlığı diliyor. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’ın cenneti ve cemaliyle buluşması duaları ve niyazları var. Cenabıhak akseptans etsin. Hepimiz şehit ailelerinin emrine amadeyiz.”

Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık bile şehitlerin din, yurt, ezan, millet amacıyla, henüz rahat olmaları üzere canlarını feda ettiklerini belirterek, ailelere başsağlığı diledi.

Arkası Sıra şüheda için yakarış eden Aristokrat, şehit yakınlarına Kur’an-ı Cömert ve Türk bayrağı takdim etti.

Share: