Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması: Vacip adımları kararlılıkla atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel; “Hesaplı gelişmelerin, ülkemiz finansal sistemine olan etkilerini, bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki son dolaşma gelişmeler ile yüce ihtiyati siyaset tedbirlerinin yüreklilik piyasasına olan etkilerini şümullü aynı şekilde ele aldık. Önümüzdeki süreçte, Komitemiz, eş güdüm ve iş birliği içerisinde mukteza görülen adımları kararlılıkla atmaya devam edecektir.” dedi.

Mali İstikrar Komitesinde, toptan enflasyondaki ve emtia fiyatlarındaki seyrin, kebir soylu erki göstergelere beklenir yansımalarıyla küresel mali koşullardaki sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkelere etkileri ele makbuz.

Kaynak ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Mali İstikrar Komitesinin 5’inci toplantısının, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında zaman gerçekleştirildiği bildirildi.

Toplantıda, toptan soylu erki gelişmelerin, ülkenin finansal sistemine olan etkilerinin değerlendirildiği dökme açıklamada, “Toptan enflasyondaki ve mal fiyatlarındaki seyrin önümüzdeki dönemde cesim hesaplı göstergelere mümkün yansımaları, küresel mali koşullardaki sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkelere etkileri, ayrıntılı benzeri şekilde ele alınmıştır. Bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki sonuç aktarılma gelişmeler mercek altına alınmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Türk bankacılık sektörünün esas göstergelerindeki kıvrak duruşunun bitmeme ettiği vurgulanarak, sigortacılık sektörü ve anamal piyasalarının ekonomiye olan katkılarının sürdüğü belirtildi.

Toplantıda, balaban ihtiyati yöntem tedbirlerinin alelhusus itimat piyasasına olan etkilerinin analiz edildiğine ilgi çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Finansmana ulaşım imkanlarına etkileri değerlendirilmiştir. Komite, önümüzdeki dönemde daha evvel belirlenen politika çerçevesinde lüzumlu adımların atılmasında üyelerinin arasındaki eş güdüm ve hisse senedi birliğini sağlamaya bitmeme edecektir.”

Icra Vekili Nebati dahi Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesi 5. Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Soylu Erki gelişmelerin, ülkemiz mali sistemine olan etkilerini, bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki serencam zaman gelişmeler ile koca ihtiyati siyaset tedbirlerinin güven piyasasına olan etkilerini şümullü tıpkı şekilde ele aldık. Önümüzdeki süreçte, Komitemiz, koordinasyon ve teşrikimesai içerisinde gerekli görülen adımları kararlılıkla atmaya devam edecektir.”

Share: