Bakan Lavrov’dan Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkürname

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılmasına müteveccih İstanbul’üstelik imzalanan “tahıl koridoru” anlaşması zımnında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarına ulaştırılması için Türkiye’nin girişimleriyle Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milel (BM) beyninde bugün İstanbul’üstelik imzalanan anlaşmayla ilgili açıklamada bulundu. Icra Vekili Lavrov, Bakanlığın resmi genel ağ sitesi üzerinden görüntülü tasa yayınlayarak, anlaşmanın detayları için bilgi verdi. ESIR ve müttefiklerinin bu durumu henüz ilk daima baltalamak istediğini savunan Lavrov, “Rusya bu alandaki yükümlülüklerine vabeste kalmaya bitmeme edecektir. BENDE ve müttefikleri yoluyla jeopolitik maceralar üzere azık kullanımı kabul edilemez ve adamlık dışıdır. Washington ve Brüksel’in bugünkü anlaşmaların gerçekleştirilmesine bariyer olmaktan vazgeçmeleri sevinme donör. Sonuç adına özellikle Moskof delegasyonunun çabalarıyla paket anlaşmanın açık aynı çerçevede depolitize edilmiş niteliğini müzaheret etmek ve böylecene gelişmekte olan gıda ithalatçısı ülkelere yönelik en serbest akım alanını hatırlamak cins oldu” dedi.

Vekil Lavrov, Mağribî ülkelerin bu anlaşmaya topluluk çıkması gerektiğini söyleyerek, “Önümüzdeki dönemde bu anlaşmaların etken bire bir şekilde uygulanması için gerekli eksiksiz çabaların gösterileceğini umuyoruz. Bu bağlamda BM’nin vicdani yardımı ve Gün Batısı ülkeleri üstelik karışma kalkmak amacıyla tıpkı bilcümle kendisine uluslararası toplumun yapıcı yaklaşımı değersiz değildir. Acımasız ve Ukrayna ekincilik ürünlerinin dünya pazarlarındaki balaban payı göz önüne alındığında selis ihracatlarının sağlanması, alelhusus gelişmekte olan ve genişlik az mütekâmil ülkeler için besin güvenliğini sağlamanın müstacel görevlerini karşılamaktadır” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında anlaşmanın imzalanması üzere ağır sıklet gayret gösteren Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a bile teşekkür fail Lavrov, “Akıbet adına bugün elde edilen sonuçlara katkılarından ekolojik ortam Türk ortaklarımıza, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tıpkı sefer henüz teşekkür buyurmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Share: