Bakan Bozdağ’dan hakim ve savcılara uyartı: Içtimai medyaya sorumluluk eğmeyin

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “Eğer herhangi bir bilgili ve müddeiumumi, içtimai medyada hakimlik yapanlara, savcılık yapanlara, avukatlık yapanlara, ahkam kesenlere dal eğerse, üzeri eğdiği devir adaleti ayağının altına almış peki” dedi.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, yargıda bileşimli zekanın birlikte kullanılması üzerine kararlı adımlar attıklarını ve bakanlık namına bu alanda ağırbaşlı icraat yürüttüklerini bildirdi.

Bozdağ, Türkiye Hak Akademisi’nde düzenlenen Mesleki Aplikasyon Yarışması Bağış Töreni’nde yaptığı konuşmada, bilge müddeiumumi adaylarına mesleğe başladıklarında verecekleri kararın hakka, hukuka uygun olmasının, kendilerinin bile adaletli ve nötr olmalarının önemini anlattı.

Bilge ve savcıların rastgele alanda adaletli, etkisiz, mevsuk olarak Esas, kanun, hukuka akıllıca vicdani kanaatleri ile hakkı tayin yazar, üs sahibine tasdik etmekle vazifeli olduklarını tamlayan Bozdağ, “Bizim inancımıza bakarak doğruluk ve adaletle öğütmek hem mefret Allah’ın hem kültürümüzün hem medeniyetimizin hem üstelik Esas ve yasalarımızın bize emridir. Biz hayatımız süresince bu emirlere akıllıca akıntı ederek milletimize, devletimize ve hak kadar yetişkin ayrımsız değere bakım etmekle vazifelenmiş insanlarız.” diyerek konuştu.

– “Toplumsal medyaya, trollere bağlı değildir”

Verilen kararlarda gerekçelerin vazıh ve anlaşılır şekilde yazılmasının önemine dikkati calip Bozdağ, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yargısı, bilge ve savcılarımızın hükmü ve kararı neye bağlıdır? Kanunuesasi, yasa, hukuk, buna kapalı vicdani kanaate bağlıdır. Sosyal medyaya, trollere, efendim bazı taraftarlıklara bakarak ahkam kesenlere sadık değildir. Eğer herhangi bir hakim ve müddeiumumi, sosyal medyada hakimlik yapanlara, savcılık yapanlara, avukatlık yapanlara, ahkam kesenlere sorumluluk eğerse, boyun eğdiği çağ adaleti ayağının altına almış olur. Bunu yapmamak lazım. Onlar adalete bakacak. Onlar sizin kararlarınıza bakacak. Onlar sizi anlamaya çalışacak. Hatalı aynı karar verdiniz, eleştirildi. Tabii ondan biz bile öğüt çıkaracağız, siz da ibret çıkaracaksınız. Yanlış karar verdiysek, yanlışı yeri geldiğinde düzeltmek de tabiatıyla bizim boynumuzun vazifesidir. İlk dereceden bundan sonra, istinaf düzeltir, oradan artık, Yargıtay düzeltir, düzelti mekanizmaları öz içinde vardır.

Bilgili, savcı ve havari personel eğitimlerine iri ehemmiyet verdiklerini nâkil Bakan Bozdağ, alandaki istihdamın artmasının da yargısal süreçleri hızlandırdığını belirtti.

Bekir Bozdağ, şu anda kısaca 23 bin bilge ve savcının görev yaptığını, Türkiye Doğruluk Akademisi’nde eğitimlerini tümler adayların atamalarının yapılmasıyla bu rakamın 25 bine yaklaşacağını dile getirdi.

Adalete hizmet fail bilge ve savcıların sayısının artmasının, hakim ve müddeiumumi başına sakıt dosya sayısının azalması, vatandaşların türe arama süreçlerinde bekledikleri adaletli kararların kısa sürede ortaya çıkması itibarıyla akıbet adım önem yeryüzü ettiğini vurgulayan Bozdağ, “O yüzden tığ bilge ve müddeiumumi sayılarımızı bırakmak üzerine attığımız adımları Avrupa standartlarının üzerine transfer konusunda kararlıyız. bundan sonra üstelik atacağımız adımlar olduğunu buradan göstermek isterim. Mahkemelerimizin sayısını bile güç oranda zait adımları attık. 2002’birlikte 3 bin 500 civarında olan Türkiye’deki murafaa sayıları şu anda 8 binlere dayanmış durumdadır.” bilgisini paylaştı.

Ulusal Şiddet Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) bir nice kurumla entegrasyonunun sağlandığını anlatan Bozdağ, havari personel sayısının birlikte nazik oranda artırıldığını ve ustalık kapasitenin geliştirildiğini söyledi.

Vekil Bozdağ, 2002’de 56 bin olan personel sayısının bugün 160 binin üzerine çıktığını aktardı.

– “Yeteri büyüklüğünde zabıt katibimiz, apotr personelimiz bulunmakta”

Yargıda esbak dönemde yaşanan sorunları nâkil Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tutanak katibi yeterince olmadığı üzere savcılarımız, hakimlerimiz adli işlemlerini yaparken münavebeli tutanak katibi kullanır, avukatlar üstelik zabıt katibi boşalsın dahi bizim mahkemedeki duruşmaya katılsın diye sair mahkemenin bitmesini beklerdi. Yeteri kadar bu ülkenin adliyelerinde tutanak katibi maalesef yoktu amma şu anda yeteri kadar seçme mahkemede tutanak katibimiz olduğu üzere diğer yardımcı personelimiz üstelik bulunmakta. Hep bunlar bile enstantane süreçlerini hızlandıran, adaletin gecikmesini yapan adımlardan bir gayr olmuştur.”

KAPAT X

Yargıda bileşimli zekanın kullanılmasına müteveccih çalışmalar yapıldığını açıklayan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Deminden yapay zekayı da bu alanda kullanma üstüne azimli adımlar atıyoruz, bu konuda vekillik olarak yavaş icraat yürüttüğümüzü buradan tıpkısı öğün daha Türkiye kamuoyuna yansıtmak isteriz. Önümüzdeki zaman dilimi ortamında sentetik zekanın yargıda bilgili ve savcılarımıza yardımcı olmak amacıyla kullanılması hususunda, ‘Ne kabil adımlar atarız? Bu teknolojiyi elbet kullanırız ve bunu Esas ve yasalarımıza uygun ayrımsız biçimde bilgili ve savcılarımızın hizmetine elbette sunarız’ bununla ilgili üstelik ağırbaşlı çalışmalar yürüttüğümüzü buradan tercüman olmak isterim. Dünyadan kafasız mütezayit değil, dünyada öncü olan ve onlardan arz önceki teknolojiyi yargının hizmetine sunan, milletimizin beklentilerine karşılık veren benzeri ağıl getirme konusunda azimli olduğumuzun altını benzeri öğün daha buradan çizmekte kâr görüyorum.”

Nazır Bozdağ, tarihi aynı hamle atarak istinaf mahkemelerinin 2016’dan itibaren hizmete alındığını hatırlattı.

– “Çokça iri aynı haksızlığın altına imza atmaktır”

Bazı çevrelerin, “Davalar istinaf yüzünden uzuyor, uzatılıyor” şeklinde abes ve haksız bir tenkit yaptığına bel eden Bozdağ, istinafın yargılamayı uzatan değil, yargılamayı kısaltan çok mehabetli tıpkısı fonksiyonu hayata geçirdiğini, rakamların da istinafın yargılamayı hızlandırdığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Icra Vekili Bozdağ, “Rakamları bilmeden, sonuçları görmeden çabucak ‘Temyiz mahkemesiyle önce derece mahkemesi ortada istinafı koydular. İşte tıpkı yeni tıpkı özdek koyunca bu aksiyon uzadı’ girmek sıradan tabirle istinafın yargımıza, adalet hizmetlerine sunduğu katkıyı uyumak, haddinden fazla balaban bire bir haksızlığın altına imza atmaktır.” dedi.

Konuşmasının arkası sıra Bozdağ, Ukubet Düşüntülü Mahkeme, Hukuk Yargılamasında Gerekçeli Değişmeyen Doldurulma, İdari Yargıda Gerekçeli Karar Imla ve İnsan Hakları Hukuku başlıklarında yapılan yarışmalarda paye düz hakim ve müddeiumumi adaylarına ödüllerini verdi.

Share: