Bakan Bozdağ, Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarını eleştirdi Açıklaması

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, hiç kimsenin görevini fail hakim ile savcıyı yıldırma edemeyeceğini belirterek “Gözdağı fail rastgele devir karşısında hukuku bulur.” dedi.

Bozdağ, AK Öğür Takım Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İBB) terör iltisaklı kişilerin olduğu açıklamalarına ilişik İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Eğer bu dosyada eski rüesa ve vali dahi ayrımsız suçtan suçlanmıyorsa asuman kubbeyi başınıza yıkarız.” ifadelerinin anımsatılması konusunda Bozdağ, İmamoğlu’nun üslubunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

İmamoğlu’nun açıklamasıyla adaletli yargılamayı ve hâkimiyet görevini yapanları etkilemeye girişim ettiğini belirten Bozdağ, hız görevini yapanları gözdağı etmenin yanlışlık olduğunu vurguladı.

Saygısız aynı şalter kullananların ülfet işlediğinde şikayet etmemesi gerektiğini tamlayan Bozdağ, “On Paralık kimse etki görevini fail hakim ile savcıyı zılgıt edemez, İmamoğlu bile tehdit edemez, eksantrik birileri üstelik yıldırma edemez. Yıldırma eden değme ahit karşısında hukuku bulur. Hakim, savcıları, görevini yapan insanları özlük aleyhine çıkan sonuçlar zımnında zılgıt edenler ve gözdağı dilini kullananlar hukuku da ülfet devletini de içselleştirememiş ilkel benzeri zihniyeti düzen ederler. Bu barbar zihniyetten Türkiye çok çekti.” değerlendirmesini yaptı.

Hakimlerin, savcıların vazifelerini hukuka makul yaptığını tamlayan Bozdağ, “Süreç işlerken yargıyı, istinafı şimdiden hedefe koyuyor, bunlar kabul edilemez.” dedi.

İmamoğlu’nu, hukuku, mahkemeyi, yargıyı tanımaya, saygılı, bozulmamış bire bir açar kullanmaya nida fail Bozdağ, “Siyaseten kaybettiği irtifayı Adalet Bakanı’yla, İçişleri Bakanı’yla, yargıyla savaş ederek; hükümeti, siyaseti suçlayarak kazanmaya çalışıyor. Benim ona tavsiyem Türkiye’nin yönetimiyle uğraşacağınıza İstanbul’un sorunlarıyla uğraşın.” ifadelerini kullandı. Vekil Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kararlar, lehimize, aleyhimize oluşuna göre değil Kanunuesasi, hukuka ve kanuna uygun olmasına bakarak değerlendirilmeli. Bunun değerlendirmesini mahkeme yapar, istinaf edilir istinaf yapar, temyiz edilir temyiz yapar, temyizin kararı kesindir, usul budur, buna bakarak gider. Maalesef Türkiye’de siyasal terazide yargı kararları tartılıyor, politika terazisini koyuyorlar, kendi tarafındaysa ‘Oh hangi pir, bilgili çokça iyi.’, aleyhindeyse ‘Bilge çokça kötü.’ deniliyor. Yargı kararları politika terazisinde tartılmaz; yargıçlar, savcılar politika terazisinde tartılamaz. Bunların verdiği kararı siyasetçi veya rastgele bambaşka biri da tartışmaz. Bilge ve savcılarımıza zılgıt yönetenler onların sahipsiz olduğunu katiyen düşünmemelidir. Devletimiz, kurumumuz, anayasamız ve yasalarımız, fariza yapan hakim ve savcıların daima yanındadır. Kendini bilmez hadsizlere alın onları koruyacak zorlu çokça sistem vardır. Asuman kubbeyi elbet yıkacaklar iptila ediyorum. Herkesi hukuka saygıyla davranmaya çağırma ediyorum.”

Share: